Dla młodzieży
DUFF. Ta brzydka i gruba

DUFF. Ta brzydka i gruba

Kody Keplinger
6 opinii
TAKŻE JAKO E-book icon
Liczba stron: 336
Oprawa miękka
ISBN: 978-83-276-1352-3
Premiera: 2015-04-08
Opracowanie graficzne okładki: Emotion Media

Siedemnastoletnia Bianca ma lojalne grono przyjaciół, dosadne poczucie humoru i niezawodny wykrywacz głupoty i pozerstwa. Wesley, bezczelny licealny podrywacz, szczególnie działa jej na nerwy. Tym bardziej, że uważa ją za DUFF – dziewczynę z drugiej ligi, tło dla ładniejszych koleżanek.

Mimo że Wes ją wkurza, jest nim zaintrygowana. Zaczynają się spotykać. Jego męski punkt widzenia pozwala Biance zrozumieć, że nie musi się wstydzić swoich uczuć i wyglądu. Okazuje się, że Wes, największe szkolne ciacho, ukrywa kłopoty z poczuciem własnej wartości, a atrakcyjne przyjaciółki Bianki też mają kompleksy. Bianca nabiera pewności siebie, ma coraz większe powodzenie, ale czy dzięki temu rozwiąże wszystkie swoje problemy?

Książka jest bestsellerem „New York Timesa”, a na jej kanwie powstał film z Mae Whitman w roli Bianki.

Finalnie w ogóle nie jestem w stanie się zgodzić z ludźmi, którzy twierdzą, że DUFF jest złą książką. Jest specyficzna i została w dużej mierze uratowana przez panie tłumaczki – cześć im za to i chwała – a jeśli oglądaliście najpierw film i dopiero potem sięgnęliście po książkę, to tym bardziej powinniście docenić tą pozycję.

Książkę pochłonęłam w jeden dzień. Czytało mi się ją szybko, świetnie i bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Była ona dla mnie jedną z lepszych młodzieżówek (z zawartym w fabule przesłaniem), z którą spędziłam bardzo miło czas. Polecam wam tą lekturkę na jeden słoneczny dzień, na pewno was nie znudzi.

"Duff" naprawdę nadaje się na wakacje mimo, że bohaterowie chodzą do szkoły, jednak na słoneczne dni lata polecam lekkie lektury, a to z całą pewnością jejst właśnie taka książka. Przeczytałam ją bardzo szybko i naprawdę mnie wciągnęła.

"Praktycznie pożerałam tę powieść wzrokiem, literka po literce. Naprawdę nie zajęło mi zbyt dużo czasu, aby znaleźć się na ostatniej stronie - w tamtym momencie moja mina mówiła coś w stylu "potrzebuję więcej, teraz!"

"To zdecydowanie pozycja młodzieżowa, jednak z lekkim sentymentem sięgnęłam po tę powieść. Przypominałam sobie jednocześnie kto u mnie był Duffem i czy nie byłam nim czasem ja sama…"

"Książkę przeczytałem bardzo szybko,przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Zarówno bohaterowie jak i fabuła rozerwały mnie na strzępy. I to w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Autorka zerwała wszelkie schematy romansidła dla nastolatek, a do tego wplotła w historie dużo poważnych tematów."

"Dawno już nie miałam okazji zapomnieć się przy zwyczajnej historii zwyczajnej nastolatki. Nie mogłam się oprzeć.(...) Skończyłam ją i tak bardzo miałam ochotę do niej wrócić, że następnego dnia zastanawiałam się, czy nie zacząć jej od nowa."

"Szczerze powiem, że miałam już dość tych wszystkich młodzieżówek, w których tematy się powielają. Z DUFF jest inaczej. Nie mamy tutaj typowego romansidła, mamy natomiast ukazany świat widziany oczami amerykańskich nastolatków."

"Kompletnie nie spodziewałam się takiej lektury. Myślałam, że to lekka książka, której będzie bliżej do komedii, a tak naprawdę otrzymał powieść, która zagłębia się w problemy młodzieży. Przeżycia Bianki całkowicie mnie pochłonęły, a książka bardzo mi się podobała."

"„Duff“ Kody Keplinger to pozycja zdecydowanie wyróżniająca się spośród zalewających rynek książek skierowanych przede wszystkim do młodzieży. Ta zabawna, lekka, ale też poruszająca poważniejsze kwestie lektura z pewnością zachwyci wiele osób tak, jak zachwyciła mnie. Czytanie tej powieści było bardzo miłym zaskoczeniem – oby więcej takich!"

"Jeden dzień zajęło mi przeczytanie, a raczej pochłonięcie też książki. Od razu spodobał mi się charakter Biancy i Wes, który z tym swoim ciętym językiem, wkradł się w moje serce."

"Jest to bardzo przyjemna lektura, która może zaskoczyć czytelnika swoim wnętrzem. Niecierpliwie czekam, gdy w końcu udam się na seans filmowy i poznam inne przedstawienie tej historii. Jestem jak najbardziej na tak!"

"Cudowna Historia, naprawdę świetna! Wciąga jak nie wiem co i to do końca. Bianca jest ekstra, a Toby'ego nienawidziłam od samego początku,a WESLEY to zupełnie inna bajka!!!"

"Łatki (np. duff, ciacho, geek, nerd, kujon itp) przylegają również do uczniów w Polskich szkołach, więc ten problem również nas dotyczy. Nikt nie chce pozwalać sobą rządzić ani pomiatać. Wystarczy przeczytać tę książkę i naprawdę oczy otwierają się na wiele rzeczy. Zachęcam."

""Duff. Ta brzydka i gruba" to książka, którą mogę polecić z ręką na sercu nie tylko młodzieży gimnazjalnej czy licealnej. Jest to lektura po którą powinna sięgnąć także dorosła młodzież, czyli rodzice...Po jej przeczytaniu warto potem usiąść spokojnie w domowym zaciszu i przeanalizować wspólnie jej treść..."

"Pomiędzy wierszami zawartych jest sporo dobrych rad dla ludzi wkraczających w dorosłość, szczególnie w ostatnich romansach. Główna bohaterka zauroczyła mnie tym, że nie jest idealna. Ma swoje problemy jak każdy inny i zmaga się z nimi."

"Powieść Kody Keplinger niewątpliwie zaskakuje. (...) Początkowo wydaje się, że to kolejna komedia z akcją w szkole średniej. Dość szybko jednak historia podejmuje o wiele poważniejszą tematykę."

"Byłam, a nawet do tej pory jestem pod wielkim wrażeniem tego, co na tych niewielu stronach udało się stworzyć autorowi. Historia Biancy jest pełna różnorodnych emocji, tragicznych, radosnych, pełna wzniesień oraz upadków, a na dodatek, jak zwykle kończy się dosyć niezwykle. Duff. Ta brzydka i gruba to świetna i naprawdę dobra historia, którą bez wątpienia warto poznać."

"Autorka nie stylizuje jakoś przesadnie języka, co zdarza się często jej starszym koleżanką po fachu. Stara się nadać książce lekkości i jej to wychodzi, co przyjęłam z ulgą, ponieważ tego ostatnio szukałam. (...) Z prawdziwą przyjemnością sięgnęłabym po następną książę pani Keplinger."

""DUFF" to dla mnie zaskoczenie roku. Kompletnie nie spodziewałam się, że lektura zapewni mi tyle przyjemności. Książkę przeczytałam w jeden dzień z zapartym tchem i z przyjemnością poznam więcej powieści Kody Keplinger, jeśli tylko będę miała taką możliwość."

"Duff czyta się naprawdę szybko i z ciągle rosnącym zainteresowaniem. Nie spodziewałam się, że pozornie zwykła historyjka dla młodzieży może mnie tak wciągnąć i sprawić, że na jakiś czas całkowicie wyłączę się z rzeczywistości."

"Autorka poprzez z pozoru banalną historię dla nastolatek porusza taki problemy jak rozwód, osamotnienie, brak możliwości rozmowy o problemach z najbliższymi, a tym samym brak wsparcia od osób, na które najbardziej liczymy, alkoholizm, czy chociażby ocenianie ludzi po pozorach."

"DUFF to książka, która pozwoliła mi się zrelaksować w weekend. Jest to miła pozycja, która pozwoli choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Książka bardzo mnie zaskoczyła. Nie spodziewałam się, że przy takiej historii będę mogła się dobrze bawić, a jednak. Historia Biancy bardzo mnie wciągnęła."

"Przeczytanie The DUFF w oryginale stanowiło dla mnie poświęcenie kilku godzin jednego dnia i jeszcze kilku godzin nocy, bo najzwyczajniej w świecie nie mogłam się oderwać. Historia Bianki pochłonęłam mnie całkowicie. Sama główna bohaterka również zaskarbiła sobie u mnie ogromną dawkę sympatii, nie inaczej było z towarzyszącymi jej przyjaciółmi."

"Bardzo lekko się ją czyta i muszę przyznać, że wręcz nie mogłam się od niej oderwać. Naprawdę polecam. W sam raz na weekend, żeby się "zresetować", być może powspominać swoje własne przeżycia z czasów liceum."

"Nie spodziewałam się, że książka Kody Keplinger wywoła u mnie tyle pozytywnych emocji i wciągnie mnie na tyle, że nie będę w stanie jej odłożyć. (...) Wszystko było dopełnione, logicznie skonstruowane. Książka z jednej strony bawi (sam pomysł istnienia kogoś takiego jak „Duff”), z drugiej jest pouczająca."

"Cóż mogę powiedzieć, książka jest fantastyczna. Dawno nie spotkałam tak wyrazistej, na swój własny sposób uroczej, młodej bohaterki. Przypadła mi do gustu niesamowicie, jej narracja była żywa, otwarta na czytelnika, jakaś taka szczera."

"Nie miałam pojęcia ,ze pisała to tak młoda dziewczyna ,że jest to debiut. Czyta się szybko , przyjemnie. (...) Warto zapoznać sie z tym debiutem , możemy jeszcze o niej usłyszeć."

"Powiem Wam, że pochłonęłam tę książkę ekspresowo! Nie pomyślałabym, że tak mnie ona wciągnie, ale to naprawdę fajna i zabawna powieść. (...) Ważne jest to, że podczas czytania tej książki można się zatracić, można oderwać się od rzeczywistości i niejednokrotnie uśmiechnąć."

"Keplinger może być z siebie dumna. Stworzona przez nią historia jest wciągająca, od pierwszej strony mnie zainteresowała i już nie mogłam się oderwać do samego końca.(...) Jeśli poszukujecie szybkiej i absorbującej lektury, będącej jednocześnie przesyconej humorem - z pewnością się nie zawiedziecie. Polecam!"

"Książka, chociaż zapowiadała się na niezobowiązującą komedię, porusza też trudniejsze tematy. Jednym z nich jest zmaganie dorastających ludzi z brakiem pewności siebie. Zwrócono uwagę na wartość, jaką ma przyjaźń – prawdziwa, pielęgnowana przez obie strony i szczera. Ukazuje także różne podstawy bohaterów radzących sobie z rzeczywistością."

"Nie ma lepszej książki na chwilę relaksu z domieszką dobrej zabawy jak "Duff". Kody Keplinger dostarczyła mi wieczór pełen niezapomnianej zabawy, więc z pełną odpowiedzialnością piszę - "Duff" to doskonały czasoumilacz."

""Duff" to książka, która miło mnie zaskoczyła. Nie spodziewałam się, że historia Biancki tak bardzo mnie wciągnie.(...) "Duff" to młodzieżówka, w której można dostrzec pewien przekaz. Należy znać swoją wartość i zawsze być sobą."

"Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Styl autorki jest dość prosty. Bardzo łatwo można się wczytać, a jak już się zacznie, ciężko się oderwać. (...) Podsumowywując, The Duff to książka idealna dla młodzieży. Bawi, a jednocześnie zajmuje się trudnymi tematami, trochę uczy i na pewno poucza."

"Gorąco polecam tę pozycję! To ciekawa, wartościowa, subtelnie zabawna i momentami lekko ironiczna historia o znaczeniu przyjaźni i miłości w życiu każdego człowieka, a także o zaufaniu, lojalności, szacunku, otwartości, wybaczaniu oraz akceptacji samego siebie i innych. Święcie wierzę, że i Wam przypadnie do gustu."

Napisz swoją opinię i oceń książkę

Przedstaw sięTwoja ocena


WYŚLIJ

Mea culpa (www.zksiazkadolozka.blogspot.com)
2016-02-21

Książka Kody Keplinger wywarła na mnie ogromne wrażenie, jeśli chodzi o przesłanie powiastki. Duff to określenie na osobę najbrzydszą i najgrubszą z całej swojej paczki, na tle której jej przyjaciółki wypadają na piękne dziewczyny o dobrym sercu. Jest to typowa młodzieżówka opisująca zmagania (nie)typowej licealistki, a mimo to ma szersze grono odbiorców, poprzez zawartą w niej naukę. Ni...
Katherine Parker [about-katherine.blogspot.com]
2016-01-27

O książce pierwszy raz usłyszałam, gdy natknęłam się na zapowiedź filmu na jej podstawie. Niestety wtedy jeszcze książka nie była wydana w Polsce. Nie potrafię opisać jakie wielkie było dla mnie zaskoczenie, gdy będąc w kinie dowiedziałam się z plakatu, że nie dość, iż film już niedługo będzie miał swoją premierę w Polsce, to na dodatek jeszcze prędzej będę mogła zapoznać się z jego papi...
Agata
2015-07-14

Życie licealisty do najprostszych nie należy. Szczególnie po tym, jak największe ciacho w szkole mówi ci na imprezie, że jesteś szarą myszą. "Duff" Kody Keplinger to przezabawna historia dziewczyny, która podążając za wskazówkami szkolnego przystojniaka próbuje oderwać od siebie łatkę grubej i brzydkiej. Siedemnastoletnia Bianka to dziewczyna z charakterem i ciętym językiem, która jedna...
cyrysia
2015-04-12

Podobno w każdej paczce przyjaciół istnieje osoba, która zdecydowanie odstaje od reszty. Czy faktycznie tak jest? Spróbujemy się tego dowiedzieć na przykładzie ''Duff. Ta brzydka i gruba'' autorstwa Kody Keplinger. Siedemnastoletnia Bianca jest mądrą, inteligentną, zabawną, upartą, nieco cyniczną licealistką. Ma kochającego ojca, matkę będącą w ciągłych rozjazdach i dwie najlepsze p...
penelopa9
2015-04-05

Zamówiłam książke mojej córce. Trochę się zaniepokoiłam że takie zjawisko może występować też w polskiej szkole
harlekinka
2015-04-02

Premiera książki 8 kwietnia a filmu 17 kwietnia, czyli zdążę przeczytać książkę zanim pójdę do kina :) Temat bardzo aktualny, chyba każdy z nas zna jakiegoś duffa ;)