Thriller / Sensacja / Kryminał
Kruk
37,99 zł
23,59 zł
37,99
23,59
KUP TERAZ

Kruk

Piotr Górski
5 opinii
TAKŻE JAKO E-book icon
Liczba stron: 496
Oprawa miękka
ISBN: 9788327631268
Premiera: 2017-07-05
Opracowanie graficzne okładki: Emotion Media

Na plaży w Jelitkowie znaleziono skórzany worek, przykryty warstwą podmorskich roślin i muszli. Przez rozdarcie wystawała z niego zniekształcona ludzka dłoń.

Prokurator Marta Krynicka nalega, by śledztwo poprowadził komisarz Sławomir Kruk, który rozwiązał już niejedną równie makabryczną sprawę. Wezwany z urlopu policjant rozpoczyna żmudne zbieranie dowodów i przesłuchania świadków. Jednak, wbrew jego oczekiwaniom, największym problemem okazuje się współpraca z prokuraturą, która teraz sugeruje, by nie wnikał zbyt głęboko w sprawę i zakończył dochodzenie tak szybko, jak to tylko możliwe. Kruk nigdy nie był niczyją marionetką, dlatego nadal uparcie dąży do prawdy, ale ta sprawa zaczyna go przerastać. Nadepnął na odcisk bardzo wpływowym i niebezpiecznym ludziom. 

Zych miał rację. Prokurator Marta Krynicka wyglądała cholernie atrakcyjnie. Wysoka, szczupła, delikatna. No, delikatna tylko z wyglądu. Gdy wyciągnęła rękę na powitanie, poczuł stalowy uścisk drobnych palców i dostrzegł kilka pierścionków. Pomyślał, że Marta Krynicka nie zwykła się ograniczać. Uśmiechały się wyłącznie jej usta, nie oczy, na które opadały kosmyki długich blond włosów. Wskazała mu miejsce po drugiej stronie swojego biurka. Usiadł i czekał.

Nie czuła się zobowiązana wypełnić ciszy, która zapadła. W milczeniu przyglądała się Krukowi, jakby w ten sposób usiłowała wyrobić sobie o nim zdanie. Siedzieli tak jakiś czas, po prostu gapiąc się na siebie. Z korytarza dochodziło trzaskanie drzwi i odgłosy kroków.

- Jak wczorajsze spotkanie z matką Rakowieckiego?

- Miła kobieta. Straciła całą rodzinę, ale próbuje się trzymać.

- Dowiedział się pan czegoś?

- Tylko tego, że umrzyk nie miał przyjaciół, a matka go nie obchodziła.

- To nam w czymś pomoże?

- Nie wiem.

Marta Krynicka usiadła wygodniej na szerokim obrotowym krześle z podłokietnikami.

- Czy pana zdaniem jestem za młoda, by poprowadzić to śledztwo?

- Nie wiem.

- Dużo rzeczy pan nie wie.

- Tak. A konkretnie tych dwóch.

Zaczerwieniła się lekko, a Kruk pożałował swojej odpowiedzi. Zawdzięczał Krynickiej powrót do pracy. Wyczuwał w jej tonie pewną protekcjonalność i to go drażniło, ale w obecnej sytuacji nie powinien zrażać do siebie tej kobiety. W żadnej sytuacji nie powinien.

- No dobrze, pan ma doświadczenie, ja jestem tylko świeżo upieczonym prokuratorem. Proszę mi opowiedzieć, jak pan widzi tę sprawę.

- Za wcześnie na wnioski. Ledwie przerzuciłem akta, rozmawiałem tylko z jedną osobą z otoczenia naszego klienta.

- Naszego klienta?

Odchrząknął. To było określenie Zycha. Tak się dzieje, gdy ktoś przechodzi z handlu do policji.

- Denata. Stefana Rakowieckiego.

- Naszego klienta? - powtórzyła i pokręciła głową. - Nie prosiłam o wnioski, raczej o opis całej sprawy.

- Rakowiecki najprawdopodobniej zginął krótko po swoim zniknięciu trzynastego listopada. Był tak samo ubrany jak podczas wizyty w banku.

- A więc jednak wnioski.

Zignorował tę złośliwość.

- Medyk szacuje, że zgon nastąpił kilka tygodni przed znalezieniem ciała. W aktach nie ma wzmianki, by po trzynastym listopada ktokolwiek widział Rakowieckiego, by ktoś próbował posłużyć się jego kartą bankową albo by Rakowiecki dał jakikolwiek znak życia. Przypuszczenie, że zabito go wkrótce po zniknięciu, wydaje się uprawomocnione, choć oczywiście może być błędne.

- Nie wydaje mi się, żeby było błędne. Jeśli zabito go dla tych stu tysięcy, które miał przy sobie, mógł zginąć nawet tego samego dnia.

- Z motywem mam problem. Pieniądze wydawały się dobrym motywem, dopóki nie znaleziono ciała.

- A więc znowu wnioski.

Prokurator Marta Krynicka nie potrafiła się powstrzymać. Nagle wydała się Krukowi gówniarą i miał ochotę wytargać ją za ucho.

- Sposób zabójstwa kłóci się z motywem rabunkowym - ciągnął. - Klienta... - Zawahał się, a potem skrzywił i mówił dalej: - Klienta pobito, ale gdy wsadzono do worka, był żywy, a do środka wrzucono węże. To są tortury. Jeśli zabito go dla pieniędzy, nie było powodu do tortur, a jeśli sprawca bądź sprawcy sądzili, że mogą wydusić z niego więcej, to są na to inne sposoby. Ten sposób wymagał wyobraźni... chorej wyobraźni. Rakowiecki miał przy sobie dokumenty, kluczyki od samochodu i dowód rejestracyjny. Przestępcy, którzy zabijają dla stu tysięcy, nie pogardziliby samochodem za drugie tyle i na pewno by zabrali kluczyki i dokumenty auta. Nie wiemy, gdzie jest ford mondeo denata, ale to nie znaczy, że został skradziony.

Spojrzał na nią, jednak tym razem się nie odezwała.

- Jeśli natomiast sposób zabójstwa wybrano dlatego, że jest to jednocześnie dobra metoda pozbycia się ciała, to też nic mi tu nie pasuje. Po co węże? Dlaczego worka dodatkowo nie obciążono? Przeniesienie człowieka w worku na łódź, nawet jeśli ma się własną, to niełatwa sprawa. Na plaży zawsze ktoś się kręci, człowiek sporo waży, a Rakowiecki jeszcze żył. Może krzyczał i się szamotał. Do takiej roboty trzeba co najmniej dwóch ludzi, mnóstwo zimnej krwi i szczęścia. Łatwiej zabić, poćwiartować, obciążyć i utopić w morzu, choć oczywiście ćwiartowanie jest nie dla każdego. Idę o zakład, że w tej zbrodni chodzi o nienawiść. Ktoś tak bardzo nienawidził Stefana Rakowieckiego, że nie obchodziły go ani jego pieniądze, ani samochód, ani nawet troska o ukrycie zbrodni. Worek musiał zostać wyrzucony do morza stosunkowo blisko brzegu. Ma pani rację, prawdopodobnie Rakowiecki zginął już trzynastego listopada. - Przyznawał jej rację, żeby ją ugłaskać. To był jego wniosek.

Młoda prokurator wpatrywała się w niego z napięciem. Zaciskała zęby, ale chyba robiła to nieświadomie, pod wpływem emocji. Zaskoczyło to Kruka, przecież nie powiedział nic odkrywczego.

- Przyjmuję - odparła.

- Nie rozumiem.

- Przyjmuję zakład. O co się zakładamy?

- Chodzi o to, że ja sądzę, że to zabójstwo z nienawiści - powiedział wolno. - A pani?

- Że nie z nienawiści. Dla pieniędzy albo z podobnie trywialnego powodu. O dwa tysiące? Trzy?

Przez chwilę myślał, że Krynicka żartuje. Wyciągnęła jednak tę upierścienioną dłoń i patrzyła wyzywająco. Odczekał chwilę, po czym odpowiedział spokojnie:

- Nie.

Nie miał ochoty się zakładać. I nie stać go było na przegranie takiej kwoty. Natomiast ta propozycja sporo mówiła o prokurator Marcie Krynickiej, senatorskiej córce.

- Więc o dobry obiad.

- Mogę zaprosić panią na obiad. Zostawmy ten zakład.

- Nie interesuje mnie pańskie zaproszenie. Ręka zaczyna mnie boleć. Przyjmuje pan?

Odczekał jeszcze chwilę, po czym uścisnął jej dłoń. Przybił zakład tylko po to, by znowu poczuć dotyk jej skóry. Skórę miała przyjemną.

- Jak więc zamierza pan wygrać?

- Nie zamierzam. Zdaje się, że ktokolwiek z nas wygra, i tak pójdziemy na ten obiad. Skupię się na dotarciu do prawdy.

Znów zaczerwieniła się lekko, ale tym razem oczy jej się zwęziły.

- Sugeruje pan, że ja...

- Rzuciłem okiem na akta samobójstwa Marka Rakowieckiego. To ojciec naszego klienta. Powiesił się pod koniec września zeszłego roku. Miał problemy finansowe. Nie dało się tego udowodnić, ale poręczył pożyczkę udzieloną jego przyjacielowi przez pewnego biznesmena, Bartosza Kanię. Ten biznesmen jest nam dobrze znany, to bandzior. Przyjaciel nie spłacił pożyczki i zwinął się za granicę. Kania zwrócił się do poręczyciela, naciskał, a Marek Rakowiecki tego nie wytrzymał. Policja przesłuchała Kanię, ale wszystkiego się wyparł, a dowodów nie było. Faktem jest jednak, że Marek Rakowiecki został kilkakrotnie ciężko pobity, ostatni raz dwa dni przed śmiercią.

- Nie zgłosił pobicia na policji?

- Nie.

- Dlaczego?

- Istnieją tysiące powodów, dla których człowiek nie chce zgłosić się na policję. Trzy najpowszechniejsze: nie ufa policji, nie wierzy, że policja jest w stanie mu pomóc, albo ma coś na sumieniu. Gdy nasi ludzie dowiedzieli się o sprawie, nie mieli już kogo zapytać. Kwota długu, według Łukasza, młodszego syna, wynosiła sto pięćdziesiąt tysięcy złotych. – Gdy oczy Marty zalśniły i wyprostowała się gwałtownie. Kruk wiedział, o czym pomyślała, i wyjaśnił: - Nasi ludzie zajmujący się zniknięciem Stefana próbowali powiązać te dwie sprawy, ale nie dali rady. Dotarli do plotek, że Kania nie dostał od Stefana żadnych pieniędzy i nawet go szukał na własną rękę, gdy ten zniknął.

- Dlaczego go szukał?

Kruk wzruszył ramionami.

- Z akt wynika, że gdy zaczęło się robić ciężko, ojciec zwrócił się do Stefana o pożyczkę, ale ten odmówił. Nienawidził ojca. Marek Rakowiecki zostawił rodzinę, zniknął na dziesięć lat. Kiedy pewnego dnia wrócił, matka mu wybaczyła, ale Stefan nie. Łukasz Rakowiecki nie mógł bratu darować samobójczej śmierci ojca, obarczał go odpowiedzialnością. Ich matka, kierując się jakąś pokrętną logiką, unika tematu Łukasza, a Stefan to dla niej ideał.

- A pan co o tym sądzi?

- Naprawdę nie wiem.

- To już trzecia rzecz, której pan nie wie. Trop z Bartoszem Kanią uważam za interesujący.

- Wolałbym najpierw porozmawiać ze znajomymi Rakowieckiego i z jego narzeczoną. Z bandziorami lepiej gadać, gdy się już coś wie. Chciałbym dziś pójść na uniwersytet.

- Telefonowałam do dziekana - odparła z uśmiechem prokurator. - Znajdzie dla nas czas o szesnastej.

 

***

 

Na komendzie Kruk przeglądał sprawy, które zostawił, odchodząc na urlop. Nic się tam nowego nie zdarzyło i cierpliwie czekały na jego powrót. Ostatnio dostawał głównie spady. Podczas jego nieobecności nikt nie chciał tego tknąć.

O wpół do trzeciej dowiedział się, że ktoś pyta o niego na dole.

W pierwszym momencie nie poznał przygarbionego, chudego mężczyzny w ortalionowej kurtce, która robiła wrażenie wiecznej. Mężczyzna siedział grzecznie na ławce w korytarzu, a gdy zobaczył Kruka, poderwał się z miejsca i uśmiechnął nerwowo.

- Ja bym chciał jakoś to załatwić - powiedział - żeby polubownie wyszło, bo Zośka wyrzuci mnie z chałupy.

Kruk wreszcie pojął, kim jest ten mężczyzna.

- Złożył pan zawiadomienie o przestępstwie...

- No właśnie, ale telewizor się znalazł. - Mężczyzna mówił szybko, szeroko gestykulując, jak często robią to alkoholicy, gdy są pobudzeni. - Bo jak szwagier go zabrał i znosił po schodach, to spotkał tę sąsiadkę z parteru... Na pewno pan ją zna, taka stara i ruda, trzyma się jak cholera, i poprosił, czy może u niej telewizor potrzymać. Żeby sobie nawet pooglądała, jak chce. I jak się potem nie zgłaszał, to sąsiadka, bo ja ją dobrze znam, przyszła i zapytała, czy bym nie zabrał i nie przetrzymał dla szwagra, bo ona ma telewizor i w pokoju, i w sypialni, i w kuchni nawet taki mały, a w korytarzu to nie potrzebuje.

- Panie Paczak, czyj to w końcu jest telewizor?

- No jak to czyj? Mój. I Zośki też, tak formalnie, bo my tę wspólność mamy, ale Zośka mało ogląda. Ciągle narzeka, że czasu nie ma, jak to baby.

- Szwagier twierdzi, że to jego telewizor.

- Naprawdę? - Paczaka zatkało. Sprawiał wrażenie, że ugodzono go w serce. Po chwili podrapał się w głowę i oblizał wargi. - A może... Może i jego jest, kto go tam wie...

- Nie wie pan, czy telewizor, który jest w pana w domu, należy do pana?

- No, w sumie wiem, tylko nie jestem pewien... To istotne dla sprawy?

Kruk poważnie spojrzał mu w twarz. Bardzo starał się skupić na tej twarzy, żeby się nie roześmiać.

- Panie Paczak, zróbmy tak. Pan wycofa zarzuty, a ja nie będę robił problemów. Pogodzi się pan ze szwagrem i zadba, żeby szwagier pogodził się z panem. Wyjaśnijcie sprawę telewizora, do kogo należy. Do tego chyba nie potrzebujecie policji?

- No właśnie! - Paczak cały się rozpromienił. - Po to właśnie przyszłem, żeby to się jakoś po kościach rozeszło. Głupio, żeby szwagra wsadzać za kradzież telewizora. W końcu to jednak szwagier. No i Zośka by mi nie darowała, pan wie...

- Tak, wiem. Czemu nie przyszedł pan wcześniej? Przecież ja już mogłem narobić szwagrowi kłopotów.

- Bo ja tu przyszłem dwa razy, ale pana nie było, a mnie chcieli skierować do takiego innego... to ja nie chciałem.

- A to czemu?

Paczak podrapał się w głowę. Rzucił szybkie spojrzenie na Kruka, znowu się podrapał, po czym powiedział z wahaniem:

- Bo na tego policjanta to Dentysta wołają. Ja już umiem czytać między wierszami. Ja z żadnym Dentystą gadać nie będę. Mam zęby niepiękne, ale własne.

Wyszczerzył je, aby Kruk mógł zobaczyć. Facet sprawiał wrażenie prawdomównego. W sprawie zębów nie kłamał.

- Dobra, dobra - mruknął Kruk.

- Tylko, panie komisarzu... - Przybliżył się, dając Krukowi szansę zapoznania się z bukietem otaczających Paczaka woni, pośród których zapach przetrawionego alkoholu należał do najprzyjemniejszych. - Żeby mu ten pistolet zabrać, co? Wie pan, on pijący jest. Porządny, ale pijący, jak wszyscy. Żeby on, jak się napije, więcej ze spluwą nie latał. Ja to ja, ale u nas sami porządni ludzie mieszkają. Przestraszy się jeszcze kto, wie pan...

- Dobra. - Kruk westchnął. - Zajmę się tą bronią, ale pod jednym warunkiem.

- Jakim?

- Pan pomoże Zośce, żeby czas znalazła i coś sobie w końcu obejrzała.

- A to tak, pewnie. - Paczak gwałtownie pokiwał głową. - Pewnie, że pomogę. Dawno już sobie myślałem, żeby jej pomóc, tylko nigdy okazji nie było. Wie pan...

- Wiem. - Kruk dał mu znak, zaprowadził do swojego biura i wskazał miejsce na krześle, po czym wyciągnął z szuflady formularz. - Ja to wypełnię, a pan podpisze.

Pół godziny później zadowolony Paczak minął się w drzwiach z Martą Krynicką.

- Chciałam zobaczyć, jak pan pracuje. - Młoda prokurator usiadła na tym samym krześle, na którym przed chwilą siedział Paczak, i pociągnęła nosem.

- Uff... Co za odór. Niektórzy ludzie... - Chrząknęła. - Co to za sprawa?

- Takie tam. Napad z bronią w ręku... rabunek. Ale to już zamykamy.

Zamrugała, położyła na kolanach skórzaną torbę, do której dałoby się zapakować wieloryba, i oparła się na niej.

- Nie przypominam sobie, bym o czymś takim słyszała. Wnosimy oskarżenie?

- Chyba do tego nie dojdzie. Są wątpliwości co do stanu prawnego zrabowanego mienia, a może nawet co do samego rabunku. Dobre w tej sytuacji jest to, że Zośka w końcu poogląda telewizję, a złe, że powinienem zabrać facetowi pistolet na wodę.

Marta wywróciła oczami.

- Pańskie poczucie humoru w ogóle do mnie nie trafia. Jedziemy?

- Zobaczę, czy jest wolny samochód. Jeśli nie, weźmiemy moją toyotę.

- Możemy jechać moim. Mam golfa, jasnoniebieskiego, żeby pasował do moich oczu. - Spuściła wzrok, zaraz go uniosła i uśmiechnęła się. - Do pańskich oczu też będzie pasował.

 

***

 

Od dziekana dowiedzieli się niewiele. Ten wysportowany mężczyzna w średnim wieku powiedział tylko, że doktor Stefan Rakowiecki był specjalistą w swojej dziedzinie. Prowadził zajęcia z historii starożytnej. Również prywatnie było to jego pasją.

- Ile zarabiał? - spytał Kruk.

Rakowiecki wyciągał na rękę jakieś trzy, trzy i pół tysiąca. Gdyby miał kupić z tej pensji mondeo, uzbieranie całej kwoty zajęłoby mu trzy lata, a musiałby zrezygnować z jedzenia, picia i mieszkać pod gołym niebem. Zapytany o to, z kim Stefan się przyjaźnił, dziekan długo milczał, aż wreszcie wymienił nazwisko profesora Tadeusza Rańskiego od historii współczesnej.

- Chyba z nim się przyjaźnił, choć nie wiem, jak ostatnio wyglądały ich stosunki. Stefan wchodził w skład rady wydziału i poparł moją kandydaturę na dziekana, mimo że Rański też kandydował.

Rańskiego nie było w gabinecie, chociaż dziekan sprawdził, że o szesnastej pięćdziesiąt ma kolejne zajęcia. Kruk kątem oka przyglądał się prokurator Krynickiej. Rano tego nie dostrzegł, ale miała na sobie wysokie szpilki do jasnej garsonki. W tych szpilkach była nawet od niego wyższa.

Na korytarzu stały dwie sprzątaczki i kobieta odwrócona do Krynickiej i Kruka tyłem, która zwracała się do pracownic w sposób jednoznacznie zdradzający, że jest ich szefową. Ubrana była nie gorzej od Marty. Szpilki miała nieco niższe i bardziej wygodne, za to figurę nawet lepszą. Gdy się odwróciła, Kruk głęboko odetchnął. Rzadko spotykało się tak zachwycające kobiety. Była najczarniejszą z czarnych brunetką, z gatunku tych niewiarygodnie pięknych, które mogłyby być jeszcze piękniejsze, gdyby pozwoliły włosom rosnąć niżej niż tylko do szyi.

- Państwo do męża? - Zatrzymała gestem jedną ze sprzątaczek, która zamierzała się oddalić.

- Do Tadeusza Rańskiego. To pani mąż? - odparła Marta.

- Aha. Zszedł na dół do bufetu. Obiecał zaraz wrócić. Możecie zaczekać albo łapać go w bufecie, on...

- Zaczekamy - ucięła prokurator.

Rańska znieruchomiała, po czym wróciła do rozmowy z pracownicami.

Kruk i Krynicka usiedli na krzesłach pod żółtą ścianą. Nieopodal siedziały dwie studentki, trochę dalej jeszcze jedna. Sprzątaczki, pchając przed sobą wózki z wiadrami, poszły na koniec korytarza i zniknęły w pustej sali. Wtedy Rańska odwróciła się i można ją było podziwiać en face. Tym razem patrzyła tylko na Kruka, Krynicką ignorowała.

- Może mogę w czymś pomóc?

Kruk wstał. Starał się, by jego głos zabrzmiał łagodnie.

- Jesteśmy z policji.

- Tak myślałam. Pańska koleżanka zachowuje się jak policja.

- To prokurator.

Rańska lekko uniosła brwi i jej wzrok ześliznął się na Krynicką. Napotkała zimne spojrzenie. Kruk pomyślał, że jest to spojrzenie samicy przyzwyczajonej do zwycięstw, która nagle przestała być pewna swojej przewagi nad innymi samicami. I to pomimo że konkurencyjna samica była o jakieś dziesięć lat starsza.

- Przyszliście w sprawie Stefana, prawda?

- Znała go pani?

- Czy ja wiem? O, jest Tadeusz.

Od strony schodów zbliżał się niewysoki mężczyzna. Szedł wolno, trzymając w dłoni szklankę z kawą. Szczupły, jeszcze stosunkowo młody, ale już posiwiały. Twarz nijaka, bez wyrazu. W głowie Kruka zadzwoniło. Z miejsca zadał sobie pytanie, jakim cudem tego rodzaju mężczyzna zdobył tak atrakcyjną kobietę. Nieefektowne dżinsy i schludny sweter włożony na koszulę kazały się domyślać, że żona nie wyszła za niego dla pieniędzy. Na pierwszy rzut oka facet nie miał atutów.

- Tadeusz Rański - przedstawił się. - Spotkałem dziekana w bufecie. Powiedział mi, że państwo czekacie.

- Porozmawiamy? - spytał Kruk, a Krynicka stanęła obok.

Rański skinął głową. Uśmiechnął się do żony.

- Wrócę dziś później - powiedziała. - Potwierdzili mi zlecenie na wieczór.

Profesor znowu skinął głową, choć już się nie uśmiechał.

Gabinet Rańskiego był mały, wręcz klaustrofobiczny, a z tabliczki przy drzwiach Kruk dowiedział się, że profesor dzieli go z dwoma magistrami. Gdy usiedli, a pani prokurator i oficerowi śledczemu przypadły krzesła przeznaczone dla przychodzących na zaliczenia studentów, profesor wskazał leżącą na biurku gazetę.

- Wszędzie o tym piszą.

Kruk poprosił o gazetę i przebiegł wzrokiem artykuł na pierwszej stronie. Potrzebował kilkunastu sekund, by zorientować się, jak sprawę postrzega prasa. Cóż, nie wyglądało to najlepiej. Wątpił, aby prokurator Krynickiej zależało na tego rodzaju popularności, ale zapewne już znała ten artykuł i nie widać było po niej śladu zmieszania.

- Ja... jestem przerażony - rzekł Rański.

Kruk milczał. Miał nadzieję, że Krynicka też się nie odezwie i pozwoli Rańskiemu mówić w swoim tempie. Gdy świadek przejawia inicjatywę, warto mu na to pozwolić. Pytania zawsze zdąży się zadać.

Milczała. Zdaje się, że jeśli coś zostało napisane w policyjnych podręcznikach, można było liczyć na to, że Marta Krynicka to zna i zastosuje.

- Zawsze fascynowała go poena cullei i tak właśnie zginął. - Rański wzdrygnął się, popatrzył na ich twarze i wyjaśnił: - Kara worka, starożytny rzymski zwyczaj karania najgorszych zbrodniarzy. Bardziej rytuał niż egzekucja. Zamknięcie człowieka żywcem ze zwierzętami w worku z wołowej skóry i utopienie w morzu.

- Węże? - spytała Marta.

- Pies, żmija i małpa. W każdym razie te zwierzęta towarzyszyły skazańcowi w starożytnym Rzymie.

- Pan sądzi, że to ten rytuał? Mamy tylko trzy węże, do tego niejadowite.

- Nie wiem. - Rański przygarbił się. – Ale od razu mi się skojarzyło. Stefan dużo o tym mówił, w ogóle temat rzymskich tortur to był jego konik. Gdy znaleziono go w worku na plaży, wydało mi się oczywiste, że to poena cullei. - Zastanowił się. - Teraz już mi się to nie wydaje takie oczywiste.

- Może nam pan opowiedzieć więcej o tym rytuale? - spytał Kruk.

- Nie jestem specjalistą od czasów rzymskich. To, co o tym wiem, wiem od Stefana. Kara worka była przeznaczona dla ojcobójców, bo dla Rzymian zabicie ojca stanowiło wyraz najwyższej degeneracji.

Krynicka nerwowo poprawiła się na krześle.

- Pan oczywiście wie, że ojciec Stefana Rakowieckiego zginął krótko przed zniknięciem Stefana?

- Wiem, ale to było samobójstwo.

- Tak stoi w aktach. Czy obiło się panu o uszy, że ktoś miał inne zdanie? 

"Polska kryminałem stoi..."
Zdecydowanie mam w rękach dowód.
Bohaterzy realistyczni, bardzo można się do nich przywiązać. Czyta się szybko ale przede wszystkim z wrażeniem że autor za sam styl powinien dostać 10 gwiazdek. Nietypowa akcja która leci na szyję.
Gdzie się obejrzycie opinie są jednakowe. Świetny kryminał!
Nasz komisarz nie zakończył przygody w jednym tomie, gwarantuje że Kruk pożera i uzależnia... Sprawia że coraz bardziej jesteśmy dumni z Polskich pisarzy.

Książkę czyta się szybko, z dużym zaciekawieniem. "KRUK" to wzorcowy kryminał, więc warto po niego sięgnąć.

Wszystkie trzy tomy czyta się szybciutko, z ciekawością "co będzie dalej?!". Mam cichą nadzieję, że autor wróci na rynek wydawniczy z równie dobrym kawałkiem literatury. Gdybym miała wskazać najsłabszą część byłaby to druga. Ale tylko dlatego, że w niej więcej polityki.

Polecam całą trylogię tym, którzy od kryminałów wymagają dużo i tych czytelniczek lubujących się w tzw.bad boyach ;)

Nie jest to książka doskonała, ale nie jest to też książka zła. Moim zdaniem to dobry kryminał, przy którym można oderwać się od szarej rzeczywistości i po prostu odpocząć. Wciągnie, pobudzi szare komórki do pracy i nie raz zaskoczy nas podczas lektury. Dla mnie to udany debiut, dlatego bardzo jestem ciekawa drugiej części.

Nie jest to powieść ociekająca krwią, po której balibyśmy się zasnąć, ale za to jest to pozycja tajemnicza, klimatyczna, pełna sekretów. Czytelnik w pewnym momencie, zanim „karty zostaną wyciągnięte na stół”, zaczyna podejrzewać wszystkich bohaterów po kolei. Okazuje się, że każdy „ma coś za uszami” i nic nie jest tak jasne, jak mogłoby się wydawać. Plus za fajny klimat, minus za szablonowość bohaterów. W ogólnym rozrachunku pozycja ciekawa, ale bez szału. 

Czasem tak mam, że jest mi tak po prostu przykro, że kończę jakąś lekturę. W tym przypadku było podobnie. Ale na całe szczęście, Piotr Górski zostawił sobie furtkę i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś spotkam się na kartach powieści ze Sławomirem Krukiem. Debiut kryminalny Górskiego uważam za bardzo udany. Jeśli macie ochotę na ciekawy, intrygujący kryminał ze specyficznym bohaterem, którego się lubi, to powieść Kruk wam gorąco polecam.

"Kruk" jest bardzo dobrze napisanym polskim kryminałem, który ma szansę zdobyć dosyć dużą popularność. Myślę, że historia Sławomira Kruka przypadnie do gustu wielu czytelnikom, którzy docenią umiejętności autora. Z czystym sumieniem mogę polecić wam tę powieść, z nadzieją, że wy również będziecie nią zachwyceni. Jeśli autor zdecyduje się na wydanie kolejnej książki - z pewnością po nią sięgnę!

Uważam, że „Kruk” przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom kryminałów i tajemniczych historii. Polubiłam postać Sławomira Kruka i łaknę więcej opowiadań z nim w roli głównej. Język jest dość ciekawy, sprawia, że książkę szybko się czyta, jednak denerwującą sprawą, jak dla mnie, jest duża ilość przekleństw. Mimo to polecam tę pozycję, na pewno nie będzie nudno.

Muszę przyznać, że książka wciąga od pierwszych stron i jest jedną z tych, które czyta się bo chce się wiedzieć co dalej. I choć pozycja należy do tych o większej objętości to ewidentnie stron ubywa bardzo szybko. Przypadł mi do gustu sposób przedstawienia bohaterów i ukazania policjanta jako niekoniecznie pozytywnego człowieka. Polecam osobom chcącym zacząć przygodę z kryminałem gdyż książka nie należy do krwawych, a jest na prawdę klimatyczna.

„Kruk” jest rasowym kryminałem, który powinien przypaść do gustu miłośnikom gatunku. Mam nadzieję na kolejną dawkę przygód o komisarzy Sławomirze Kruku, gdyż polubiłem tę postać i jestem ciekawy, jak potoczą się dalej jej losy. Piotr Górski barwnym i bogatym językiem sprawił, że książkę przeczytałem w szybkim tempie, nie nudząc się ani przez moment. Jeżeli potrzebujecie lektury, która jest szybko i emocjonująca to jest to pozycja właśnie dla Was. Nie raz można się przestraszyć i zaciekawić, a szybka akcja i barwni bohaterowie sprawiają, że lektura ta, to prawdziwy majstersztyk.

W moim odczuciu ten tytuł został dopracowany w najmniejszym calu. Akcja płynnie się łączy, ocieka tajemnicą. Główny bohater jest postacią bardzo ciekawą. Autor przedstawia go z dwóch perspektyw: jako rozwodnika i twardego policjanta. Taki zabieg pozwala czytelnikowi polubić mężczyznę i utożsamić się z nim. Czy polecam? Tak. To genialny kryminał, który na długo ze mną zostanie dzięki fabule, akcji i bohaterowi, który skradł moje serce. Chętnie przeczytałabym inne książki z udziałem pana Kruka. Myślę, że będzie to idealna pozycja dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tym gatunkiem, jak i dla wytrawnych koneserów kryminału.

Kryminał, śledztwo, czarny worek, trup. "Kruk", a właściwie Sławomir Kruk to tytułowy bohater kryminału Piotra Górskiego. Wezwany z urlopu, ponieważ na plaży w Jelitkowie znaleziono trupa. Książka niebanalna, dialogi świetne, aczkolwiek mocne, trzeba przyznać, że bohaterowie najpierw mówią, a później myślą. Lektura daje czytelnikowi dużo realizmu. Świat nie jest podzielony na dobrych i złych ludzi, którzy czynią same dobro, bądź zło. W książce nie jeden policjant ma swoje za uszami. Autor plusuje umiejętnością dobrej manipulacji czytelnika.

Pierwszym dużym plusem tej powieści jest wykorzystanie motywu związanego ze starożytną karą, która wg tradycji wykonywana była wobec określonych zbrodniarzy. To kieruje śledztwo na określone tory, ale czy na pewno prawidłowe? Kolejnym są dość dobrze zarysowane postaci, które wpisują się w schematy gatunku. Mamy tutaj policjanta po przejściach, którego przeszłość cały czas daje o sobie znać oraz aspirującą do roli nieugiętego prokuratora młodą kobietę. Cała historia jest też okraszona dobrym humorem. W jednym miejscu można nawet dość głośno wybuchnąć śmiechem, ale też trzeba lubić taki rodzaj humoru. (...) Podsumowując. Kolejne książki Piotra Górskiego zapowiadają się dobrze, jeśli autor będzie się rozwijał. Ta jest ciekawa, dobrze opracowana, ale kilku rzeczy jej zabrakło.

Oprócz postaci, co oczywiste, spodobał mi się także styl pisania tego autora. Fabuła meandruje pomiędzy prawdą i kłamstwem, coraz bardziej mącąc obraz całej sprawy. Samo zakończenie jest zaś ukoronowaniem wszystkich wysiłków autora, żeby uczynić tę książkę jak najbardziej atrakcyjną dla czytelnika. Po cichu liczę, że liczne nawiązania do przeszłości głównego bohatera oraz nie do końca rozwiązany wątek, który pojawia się na samym końcu książki sugerują jakiś dalszy ciąg, który w przyszłości nastąpi. Przyznam szczerze, że bardzo polubiłam komisarza Kruka i nie miałabym nic przeciwko ponownemu spotkaniu z tym bohaterem.

Świetnie wykreowane postacie, szczególnie komisarza Kruka, który jest dobrym człowiekiem, zmagającym się trochę z przeszłością, a trochę z lękiem, który niesie każdy kolejny samotny dzień, a także z niedopowiedzeniami. (...) Kolejną rzeczą, która bardzo mi się spodobała jest fabuła.. i to jak się rozwija. Po prostu mistrzostwo. Prawdą jest, że ta książką, to swojego rodzaju grubasek wśród innych kryminałów, ale ręczę słowem, ręką, nogą - czyta się ją błyskawicznie, dzięki krótkim rozdziałom i wypływającym ciągle nowym faktom. Tą książkę się pożera, z ogromnym apetytem na JESZCZE. Ale to dobrze! Ponieważ ostatnia strona daje nam nadzieję, że być może zobaczymy jeszcze komisarza Kruka w akcji, i to w dość zaskakującej sprawie ! Czekam na więcej i polecam! 

Jest ciekawie - i to na pewno mocna strona tej książki. Jest też utrzymane odpowiednie napięcie, które trzyma do końca. Jest w końcu mocny finał. Ale niewątpliwie najmocniejszą stroną "Kruka" jest on sam. Mocny glina z ludzkimi słabościami. Da się lubić i chce się go więcej. Dlatego z niecierpliwością czekam zatem na kolejny tom z komisarzem Sławkiem Krukiem w roli głównej.

Zakończenie książki delikatnie mnie wyprowadziło z równowagi. Bowiem autor sugeruje nam, że może kiedyś doczekamy się kolejnej części tej książki. Nie do końca podoba mi się zabieg otwartego zakończenia. Jednak jestem w stanie poniekąd zrozumieć , dlaczego autor zakończy to tak, a nie inaczej. Jeśli natomiast szukacie kawałka dobrego kryminału , to jak najbardziej „Kruk„ jest czymś dla was.

Wartka akcja sprawiała, że nie byłam w stanie spokojnie odejść od książki. Po pierwszej godzinie czytania miałam 150 stron za sobą. Jeśli więc szukacie naprawdę dobrego kryminału to Kruka Wam serdecznie polecam.

"Kruk" Piotra Górskiego z pewnością Was wciągnie i nie wypuści aż do ostatniej strony.  To naprawdę  świetny kryminał z różnorodnymi bohaterami, skomplikowaną zagadką i jeszcze lepszym zakończeniem. Jeśli mi nie wierzycie, to sami możecie przekonać się o tym na własnej skórze. Z czystym sumieniem polecam! 

„Kruk” to obiecujący debiut literacki Piotra Górskiego. Sama, choć oczywiście z zainteresowaniem śledziłam główny wątek, jestem zaintrygowana pobocznymi historiami, które, jak wnioskuję po zakończeniu doczekają się kontynuacji. 

Mimo zamknięcia sprawy z karą worka, książka nie kończy się tak po prostu. Ostatnie dwa rozdziały są... dziwne.  Dotyczą już jakby nowej sprawy, którą prawdopodobnie będzie się musiał zająć Sławek Kruk w kolejnym tomie. Sięgnęłam po tę książkę z myślą, że to jednotomówka, ale autor pozytywnie mnie zaskoczył, zarówno lekkim stylem, jak i nieszablonowymi bohaterami, więc będę wypatrywać kontynuacji. 

To jedna z tych genialnych książek, które pochłaniają czytelnika w całości i sprawiają, że ma się ochotę na więcej. Wnioskując po zakończeniu tej historii, autor stworzy drugą cześć przygód komisarza Kruka. Mam tylko nadzieję, że stanie się to bardzo szybko. Ja tą książką jestem zachwycona, a jak będzie z Tobą? Przekonaj się sam! 

Otwarte zakończenie, jak i niewyjaśnione wątki pozwalają mi sądzić, że "Kruk" powinien mieć kolejny tom. Niewyjaśniona przeszłość i znaczenie gangstera Wargi, który dziwnym trafem najbardziej mnie zaintrygował, podejrzane zachowanie Marty wobec Sławka, przeszłość głównego bohatera no i to niejednoznaczne zakończenie. Wszystko to, samo prosi się o kolejną część. Jeśli taka powstanie na pewno dam się na nią namówić.

Piotr Górski stworzył świetną powieść, którą czytałam z niesłabnącym zainteresowaniem. Intryga kryminalna mocno wciągała, bohaterowie zaskakiwali mnie na każdym kroku, a humor obecny w tytule rozładowywał atmosferę i nadawał całej opowieści lekkości. Jeżeli poszukujecie dobrego, polskiego kryminału, to polecam sięgnąć po „Kruka”. Mnie lektura tego tytułu dostarczyła mnóstwa pozytywnych wrażeń.

Kruk to perfekcyjnie napisana powieść kryminalna, która wciąga czytelnika już od pierwszej strony. Fabuła książki jest nieprzewidywalna i stanowi nie lada gratkę dla fanów gatunku. Zakończenie sugeruje, że autor może napisać kontynuacje przygód komisarza Kruka. Sama z niecierpliwością czekam na kolejny tom. Polecam!

Napisz swoją opinię i oceń książkę

Przedstaw sięTwoja ocena


WYŚLIJ

Monika
2018-07-05

Świetna wciągająca jak tornado emocje dotowane stopniowo nic nie jest oczywiste lekko się czyta polecam i czekam na kolejne tomy
sundayvelvet
2017-08-25

Komisarz Sławomir Kruk zostaje wezwany z urlopu i od razu zabiera się za rozwiązanie kolejnej sprawy. Fabuła „Kruka” opiera się na rozwiązaniu sprawy morderstwa. Na plaży znaleziono worek z ciałem Stefana Rakowieckiego – wykładowcy uniwersyteckiego, który wcześniej uznany był za zaginionego. Początkowo postrzegany był jako człowiek spokojny i zapracowany, dlatego trudno uwierzyć, że mó...
Zaczytane z Mazur
2017-08-19

Kryminał, śledztwo, czarny worek, trup. "Kruk", a właściwie Sławomir Kruk to tytułowy bohater kryminału Piotra Górskiego. Wezwany z urlopu, ponieważ na plaży w Jelitkowie znaleziono trupa. Książka niebanalna, dialogi świetne, aczkolwiek mocne, trzeba przyznać, że bohaterowie najpierw mówią, a później myślą. Lektura daje czytelnikowi dużo realizmu. Świat nie jest podzielony na dobrych i z...
Katarzyna Kat
2017-08-03

"Kruk" to historia dopracowana nawet w najmniejszych szczegółach przez Piotra Górskiego. Genialny kryminał, w którym czytelnik nie ma ani chwili wytchnienia. Jedno śledztwo, kilkanaście zamieszanych osób, wątek morderstwa rytualnego i igranie z niedoświadczonym prokuratorem. Dodatkowo w trakcie czytania autor umiejętnie sprawia, że odbiorca już na sto procent wie kto jest winny, aż tu n...
singwithme
2017-07-04

„Kruk” to debiutancki kryminał Piotra Górskiego. To opowieść o bezkompromisowym komisarzu z Gdańska, który próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa. Naraża się przy tym wpływowym ludziom. Książka spodoba się fanom współczesnego polskiego kryminału, a także tym, którzy lubią trzymające w napięciu powieści z zagadką kryminalną jako motywem przewodnim. Główny bohater powieści „Kruk” to komisa...