Thriller / Sensacja / Kryminał
Drapieżcy
38,99 zł
24,21 zł
38,99
24,21
KUP TERAZ

Drapieżcy

Daria Orlicz
4 opinie
Liczba stron: 304
Oprawa miękka
ISBN: 9788327642875
Premiera: 2019-03-20
Opracowanie graficzne okładki: Emotion Media

Dziewczyna ze szkarłatnym znamieniem na twarzy mieszkała w domu pod lasem. Tamtej strasznej nocy trzech napastników wywlekło ją z sypialni nad jezioro. Umierała w samotności. Nikt nie zauważył jej zniknięcia, dlatego mordercy szybko poczuli się bezkarni. Jednak pewnego dnia ktoś zapalił przed jej domem znicz w kształcie serca. Ktoś, kto odkrył, co się stało. Do jakich czynów posuną się zdesperowani sprawcy, wiedząc, że lada moment policja zacznie deptać im po piętach? Skoro raz już zabili, nie zawahają się zabić po raz kolejny. Wszyscy w miasteczku czują na plecach oddech strachu, bo tu nikt nie jest bez winy i każdy może paść ofiarą polujących nocą drapieżców. 

Obudził ją jakiś hałas. Wyrwana ze snu usiadła na łóżku. W pierwszej chwili chciała zapalić nocną lampkę, ale zdecydowała, że lepiej pozostać w ciemności. O parapet rąbnęło coś, co mogło być niewielkim kamieniem. Podkuliła nogi pod brodę i zerknęła w stronę sypialnianych drzwi. Spała na piętrze, w dawnym pokoju dziadka. Parter, pusty i ciemny, czaił się w nocnych ciemnościach i nagle wyobraziła sobie, jak coś wypełza z mroku. Łup! Kolejny kamień rąbnął o parapet, chwilę później ktoś omiótł okna srebrnym snopem światła latarki.

Wyjęła spod poduszki tłuczek do kotletów. Trzymała go tam od miesięcy, odkąd odszedł dziadek, jakby każda noc w starym domu pod lasem była rozpaczliwą walką o przetrwanie.

Ktoś wszedł na ganek. Wyraźnie słyszała tupot stóp na starych wpółprzegniłych deskach i wiedziała już, że sobie tego nie wyobraziła. Intruz kręcił się przy domu. A może było ich więcej? Powinnam wezwać policję, pomyślała, tkwiąc w bezruchu namierzonej przez drapieżnika ofiary. Wyślizgnąć się z łóżka, boso zejść na dół i wybrać numer, czy może przeczekać wszystko tutaj, bezpieczna w swoim łóżku? Przecież nie pierwszy raz straszyli ją w środku nocy miejscowi smarkacze, których tak cholernie bawiło nękanie samotnej, zdanej na siebie dziewczyny. Wiedziała, że przyciąga ich znamię – zalewająca lewą połowę twarzy szkarłatna plama, z którą przyszła na świat i która zniszczyła jej życie. Dziewczyna z blizną, czerwonoskóra, córka czarownicy – miejscowi mieli dla niej wiele wyzwisk, które z czasem oswoiła, chociaż bywało, że nadal bolały…

Sięgnęła do włącznika nocnej lampki i jednak zapaliła światło. To powinno ich odstraszyć, pomyślała, przygryzając wargi. Ale napastnicy nie ustępowali. Sądząc po tupocie stóp na werandzie i omiatających okna snopach świateł z latarek, było ich kilku, i dziewczyna poczuła podchodzący do gardła strach. Czego chcą? Boże, czego znowu chcą?! Głośny brzęk tłuczonego szkła sprawił, że stężała, sparaliżowana narastającą paniką. Weszli do środka? – przeraziła się. Nie zrobiliby tego, nie mieli prawa! Obrzucanie domu jajkami, rysowanie na ścianach obscenicznych obrazków i kręcenie się wokół posesji to jedno, ale włamanie?! Odrzuciła na bok kołdrę i usiadła bokiem na łóżku, opuszczając bose stopy na zimną podłogę.

Na dole trzasnęły drzwi – i nagle napastnicy ruszyli biegiem po schodach na piętro.

Drżąc ze strachu, młoda kobieta dopadła szafy, w której się zamknęła, ale oni byli już na górze…

– Nie ma jej! – usłyszała męski głos zaraz po tym, jak złowieszczo zaskrzypiały sypialniane drzwi.

– Sprawdź pod łóżkiem – rozkazał drugi głos i ktoś sapnął, najpewniej klękając obok posłania.

Starała się nawet nie oddychać, chociaż wiedziała, że lada moment uchylą drzwi olbrzymiej drewnianej szafy i wywloką ją na zewnątrz.

– Tutaj! – Ten, który kazał szukać pod łóżkiem, zdążył ją już zlokalizować.

Zmrużyła oczy, kiedy przyświecił jej w twarz latarką, a tłuczek wypadł z ręki.

– Wynoście się stąd! – krzyknęła, a mężczyźni urągliwie się roześmiali.

– Bo co nam zrobisz? – zakpił jeden z nich, wyciągając po nią łapy.

Usiłowała go ugryźć, ale złapał ją za włosy i wywlókł z szafy. Skuliła się na podłodze, nagle bezwolna, potulna, cicha. Może sobie pójdą? Może chcą ją tylko nastraszyć, zabawić się jej kosztem? – pocieszyła się w duchu. Stali nad nią, otoczyli ją. Trzy postawne ciemne sylwetki w bursztynowym świetle nocnej lampki. Wszyscy w czarnych bluzach z narzuconymi na głowy kapturami.

Nie dostrzegła, który kopnął ją pierwszy, bo zbyt mocno zaciskała powieki, żeby cokolwiek widzieć. Cios między żebra odebrał jej oddech, ale też zmobilizował do działania. Rusz się albo te bydlaki cię zabiją! – nakazała sobie i zerwała się gwałtownie. Nie spodziewali się po niej takiej zwinności. Udało jej się odepchnąć jednego z nich, dopaść drzwi i zbiec na półpiętro, ale na tym jej fart się skończył.

– Śpieszysz się gdzieś, dziwko?! – Chyba dorwał ją ten, który pierwszy wszedł do sypialni, chociaż nie miała pewności. – Dopiero z tobą zaczęliśmy – warknął.

– Proszę… – szepnęła.

– Prosisz? A o co? Może o dobre rżnięcie? – roześmiał się.

Jego kumple zeszli ze schodów, drewniane stopnie złowieszczo skrzypiały pod ich ciężkimi skórzanymi buciorami na grubych podeszwach. Ten, który ją trzymał, owinął sobie jej długie włosy wokół nadgarstka, odchylił jej głowę w tył i polizał ją po policzku. Wzdrygnęła się z obrzydzenia. Jego oddech cuchnął cebulą i piwem, był ciepły, obcy, obrzydliwy. Pomyślała o Hassanie. Gdyby tylko tu był… Ale tej nocy na pewno jej nie uratuje…

– Masz ochotę na trochę zabawy? – zapytał.

– Nie – powiedziała cicho, ledwie słyszalnie.

– Nie?! Zła odpowiedź, suko!

Jednym szarpnięciem zdarł z niej obrębioną koronką białą nocną koszulę, i w tym samym momencie zdała sobie sprawę, że jeden z nich nagrywa wszystko komórką. Osłoniła rękoma nagi biust, ale zwyrodnialec pchnął ją na ścianę i złapał ją za ręce, które przyszpilił jej nad głową.

– Proszę, proszę. Gęba kurewsko szkaradna, ale cycki pierwsza klasa! – roześmiał się, brutalnie miętoląc jej piersi.

Zaczęła krzyczeć, ale jego pocałunki zdławiły jej głos. Kiedy rozsunął jej zaciśnięte uda i wsadził w nią palce, zaskamlała jak ranne zwierzę.

– Ej, nie przeginaj, co? Mieliśmy ją tylko nastraszyć – odezwał się ten drugi.

– Zamknij ryj i rób swoje! – odwarknął ten, który się nad nią pastwił, a jednak na moment odpuścił wymuszone „pieszczoty” i tylko jej się przyglądał.

Jakimś cudem, mimo że na nią napierał, udało jej się unieść nogę i kopnąć go w krocze. Wrzasnął i zgiął się wpół, a ta cenna chwila, którą zyskała, starczyła, żeby wystrzeliła w przód i pognała schodami w dół. Dwóch jego kolesi było tuż za nią, ale zwierzęcy strach dodał jej sił. Zbiegła na dół, dopadła otwartych na oścież frontowych drzwi i wybiegła na dwór.

Marcowa noc była przenikliwie zimna i wilgotna. Był dwudziesty ósmy, urodziny mamy, ale nie o tym myślała, kiedy boso pędziła w stronę pobliskiego zagajnika. Światło latarek, które trzymali w dłoniach napastnicy, tańczyło gdzieś nad jej głową, ich ochrypłe krzyki dodawały jej skrzydeł. Ucieknie im albo zginie – w końcu dotarło do niej. To już nie była zabawa rozkapryszonych miejscowych dzieciaków, które przyszły pod jej dom, żeby się z niej ponabijać. Ci chcieli jej krwi, widziała to w oczach tego, który przyparł ją do ściany i zaczął całować. Na myśl o jego palcach w jej wnętrzu zrobiło jej się niedobrze, ale szybko odegnała złe wspomnienie. Muszę się skupić, muszę biec! – nakazywała sobie. Ale czy drobna, mierząca niecałe metr sześćdziesiąt dziewczyna miała szansę z trzema rosłymi mężczyznami?

Dopadli ją na skraju lasu, nieopodal niewielkiego jeziorka, i zaciągnęli na drewniany pomost.

– Nagrywasz to? – upewnił się ten, którego zaczęła w myślach nazywać hersztem bandy zwyrodnialców.

– Tak, wyluzuj. Ale wiele na tym filmie nie zobaczysz – bąknął ten z telefonem w dłoni.

Pchnęli ją na zimne, oślizgłe od wilgoci deski na wpół spróchniałego pomostu, na którym latem lubiła siadać z książką w ręku.

– Kto pierwszy, ten lepszy! – Najwyższy z mężczyzn splunął gdzieś obok jej głowy i sięgnął do paska swoich spodni.

Zaczęła się czołgać, ale złapał ją za kostki, zwalił się na nią i brutalnie wbił się w nią. Krzyczała, dopóki nie zasłonił jej ust dłonią. Palący ból w podbrzuszu był tak silny, że przez chwilę była pewna, że zemdleje. A jednak nie zemdlała, a czas jakby nagle się rozciągnął, spowolnił, potęgując jej katusze. Każde pchnięcie odbierało jej resztkę godności, miażdżyło duszę, rozszarpywało ją na miliony poharatanych kawałków. To, jak dyszał gdzieś przy jej twarzy, przyprawiało ją o mdłości, z trudem panowała nad żołądkiem. W końcu przeciągle jęknął i spuścił się w nią, ostatecznie kalając jej ciało, które już nigdy nie będzie należeć tylko do niej. Na myśl o ciepłej, oślizgłej spermie, którą w niej zostawił, znowu ją zemdliło, a po policzkach płynęły łzy.

Zapinając spodnie, gwałciciel skinął na tego z telefonem.

– Twoja kolej – rzucił, biorąc od niego smartfona.

– Nie chcę, ja…

– Nie pierdol, tylko bierz tę sukę!

– Mieliśmy ją tylko nastraszyć, ja…

– Bierz ją albo pożałujesz! – warknął gwałciciel i młody mężczyzna posłusznie wykonał rozkaz.

Kiedy zabrał się za nią ten trzeci, zdołała umknąć myślami gdzieś w głąb swojej świadomości, na moment porzucając zmaltretowane ciało na pastwę zwyrodnialców.

Ocknęła się, kiedy wrzucili ją do jeziorka. Zachłysnęła się lodowatą wodą, spanikowała, udało jej się jednak wydostać.

– Starczy! – krzyknął ten, który od początku chciał z tym skończyć, ale wyższy kazał mu zamknąć mordę.

– Dopiero się rozkręcam! – dodał ze śmiechem.

Wyszła na brzeg, grzęznąc stopami w błotnistej mazi, zlodowaciała z zimna, zszokowana i oszołomiona. Złapali ją za mokre włosy i pchnęli w sitowie. Pierwszy cios w twarz sprawił, że upadła na kolana i zakrztusiła się, bo krew z rozbitego nosa spływała do gardła. Zaczęli ją kopać, opluwać, wyzywać i okładać po głowie znalezionym na brzegu wiosłem, a kiedy ten, który zgwałcił ją jako pierwszy, zacisnął dłonie na jej szyi, ostatni raz zdobyła się na walkę o życie, ale mężczyzna był silniejszy.

I nagle ziąb nie był już taki przeraźliwy, a otaczające ją głosy zaczęły się rozmywać. Tracąc przytomność, pomyślała jeszcze o Hassanie. Zniknął z dnia na dzień, nawet się z nią nie pożegnał. A przecież mówił, że ją kocha, że chciałby z nią być. Był i nagle go nie było. Jedyny mężczyzna, jakiemu pokazała się nago, nie licząc tych, którzy tej nocy wzięli ją siłą. Jeden z nielicznych na tym świecie, któremu ufała. A może jednak nie powinna mu ufać? Ostatnio zachowywał się przecież dziwnie, wręcz zagadkowo. Nie odbierał telefonów, nie chciał z nią rozmawiać. Zrobiła coś złego? A może znalazł sobie inną? Zobaczyła jego twarz i był to ostatni obraz, który pojawił się pod powiekami, zanim odeszła.

– Ona nie żyje?! – krzyknął ten, który nagrywał wszystko komórką. – Kurwa, ochujałeś?! Zabiłeś ją?!

– Stul się, mięczaku! – usłyszał, zanim dostał w twarz. – I trzymaj język za zębami, słyszysz?!

– Złapią nas, człowieku! Odjebało ci?! Po chuja mnie w to wszystko wpierdoliłeś?!

– A co? Nie chciałeś się zabawić? Pomóż mi, trzeba ją wrzucić do wody!

– Nie! – krzyknął niższy z mężczyzn, zanim zwymiotował na ziemię.

– Świetnie! Idę o zakład, że z twoich rzygowin gliny wyciągną jakieś wnioski – warknął zabójca.

Kilka minut później zdecydowali, że jednak nie zostawią jej w jeziorze, i we trójkę przenieśli ciało do należącego do niej starego domu na odludziu. Tam porzucili je w pełnej pajęczyn piwnicy, na wpół ukryte za workami z kartoflami.

– Szybko jej nie znajdą. Nie miała wielu przyjaciół – powiedział ten, który zgwałcił ją pierwszy.

– A ten czarnuch? Podobno pieprzyła się z jakimś Senegalczykiem – odezwał się trzeci z mężczyzn.

– Nic mi o tym nie wiadomo. Zbieramy się, panowie!

– Może powinniśmy zetrzeć nasze odciski? Albo podpalić dom, żeby…

– A po chuj? Jesteś gdzieś notowany?

– Nie.

– Sam widzisz. Gliny mogą nas szukać do usranej śmierci, a ogień tylko przyciągnąłby uwagę.

– Nie chciałem jej zabijać – zaczął najniższy.

– I nie zabiłeś. Od czarnej roboty jestem ja – ze śmiechem podsumował ten, który godzinę wcześniej wybił szybę w oknie na parterze i pierwszy wszedł do zaniedbanego domu.

Kiedy wracali w stronę miasteczka, dochodziła czwarta nad ranem. Idąc pieszo wzdłuż pustej drogi, milczeli, każdy zatopiony w swoich myślach. Telefon, który zarejestrował morderstwo, niemal wypalał jednemu z nich dziurę w kieszeni, zdawał się płonąć z racji swojej mrocznej zawartości. Zabiliśmy ją, pomyślał i znowu zachciało mu się rzygać. On ją zabił, a ja nie zrobiłem nic, żeby jej pomóc…

 

***

 

Klara zaparkowała żółtego mini coopera na dużym wylanym betonem placu przy rybackim porcie i wysiadła na mżawkę. Miała wolny dzień i powinna złapać nieco snu, bo w nocy prawie nie zmrużyła oka, a jednak znowu przyjechała do tego zapyziałego nadmorskiego miasteczka, chociaż miała sobie darować bawienie się w prywatnego detektywa amatora. Do tej pory robiła głównie reportaże ze światka lokalnej mody i urody. Otwarcia salonów ze ślubnymi sukniami, relacje z imprez w drogich SPA, tego typu klimaty. I nagle zachciało jej się czegoś więcej, a materiał o brutalnie zamordowanym gliniarzu byłby dla niej przepustką do awansu, może nawet do zmiany stacji.

Niewielka prywatna telewizja, dla której pracowała, płaciła jej żenująco niewiele i bynajmniej nie była prestiżowym miejscem dla kogoś tak ambitnego jak ona. Ale gdyby udało jej się rozgryźć tajemniczą śmierć policjanta, mogłaby podyktować własne warunki, chociażby w telewizji Szczecin. Czasem kłamała, że tam pracuje, chciała poczuć, jak to jest, marzyła na jawie. Prawda była nieco inna, ale o tym wiedzieli tylko jej najbliżsi przyjaciele.

O zabójstwie młodszego aspiranta Krzysztofa Bugaja dowiedziała się przypadkiem, i chociaż spędziła z nim tylko jedną spontaniczną noc w podupadłym pensjonacie Mewa, ponure wieści mocno nią wstrząsnęły. Nie znała go. Połączył ich seks, krótka, banalna pogawędka przygodnych kochanków i emocje związane z nocnym pożarem w Mewie. A jednak pomimo maski cynicznego macho, jaką Bugaj miał zwyczaj zakładać, wyczuła w nim ciepłego i wartościowego faceta, w którym warto mieć przyjaciela. Tyle że ona już się z nim nie zaprzyjaźni…

Bugaj nie żył od kilku miesięcy, a policja dreptała w miejscu, nie mając pojęcia, co tak naprawdę wydarzyło się tamtej mroźnej późnolistopadowej nocy. Ciało znalazł partner i przyjaciel Krzysztofa, starszy sierżant Wojciech Kiciński, jednak osoba sprawcy – bądź sprawców – wciąż była zagadką. Ślady wskazywały na obecność dwóch napastników, ale dlaczego zabili? Jednego złapano, ale uparcie milczy, odmawiając zeznań, a śledczy nadal nie znają motywu zbrodni. Oczywiście w sprawę włączyli się policjanci z komendy wojewódzkiej, a jednak wciąż niewiele było wiadomo. Dwa strzały, w tym jeden śmiertelny. Egzekucja, zaplanowana i wykonana z iście diaboliczną precyzją. Zero wahania, żadnej szansy na ocalenie. Bugaj zginął, bo ktoś postanowił odebrać mu życie. O miłosierdziu nie mogło być mowy, pomyślała Klara, zamykając samochód.

Kawę wypiła samotnie. Planowała co prawda spotkać się ze starszym sierżantem Wojciechem Kicińskim, ale wyraźnie zaczął jej unikać.

– Nie znoszę dziennikarzy. Węszycie, nie mając pojęcia o sprawie, i wypłaszacie nam świadków – powiedział jej ostatnio.

Nikt inny z tutejszego komisariatu również nie chciał z nią rozmawiać. Mieszkańcy miasteczka bywali nieco bardziej rozmowni, ale nie dowiedziała się niczego ponad to, że Bugaj był dobrym gliną, przyzwoitym człowiekiem i najprawdopodobniej seksoholikiem uwikłanym w skomplikowane relacje z żoną i kilkoma innymi kobietami.

– Może tort dnia? – zapytała młoda kelnerka, stawiając przed nią kawę. – Proponuję orzechowy, ewentualnie czekoladowy. Jest też ciasto marchewkowe – wyrecytowała.

Klara była głodna, ale podziękowała. Tego ranka i tak pozwoliła sobie na zbyt wiele z pudełkiem kokosowych ciastek w dłoni…

Dopijała kawę, kiedy w torebce odezwała się komórka.

– To jak? Wciąż chce pani pogadać? Za parę stówek będzie się pani mogła rozejrzeć i porobić zdjęcia – usłyszała w słuchawce głos Zenona Jurczyka, właściciela pobliskiego złomowiska. – Halo? Jest pani tam?

– Jestem. Będę u pana za jakieś pół godziny – odparła, zerkając na niewielki zegarek na wąskiej złotej bransoletce, maturalny prezent od rodziców, który wciąż jeszcze od czasu do czasu zakładała.

Płacąc za kawę, pomyślała, że to bez sensu. Kręciła się wokół własnych śladów, a teraz zapewne wywali w błoto kilkaset złotych, żeby pogadać z właścicielem auto złomu i nakręcić krótki materiał. A jednak nie potrafiła odmówić, skoro już się umówiła. Chciała odkryć, dlaczego zabito Bugaja, nie tylko dlatego, że marzył jej się dobry reportaż. Czuła, że w pewien sposób jest mu to winna. Polubiła go, nawet jeśli dzień po ich wspólnej nocy odjechała bez pożegnania. Ale przecież planowała wrócić, była pewna, że jeszcze się zobaczą. Los zdecydował jednak inaczej, zadrwił z niej, oszukał…

Na złomowisko dotarła nieco przed czasem. Zanim wysiadła z samochodu, zebrała w kucyk długie, kasztanowo-rude włosy, przeciągnęła usta szminką w koralowym odcieniu i wyjęła ze schowka paczkę marlboro. Dopalała papierosa, kiedy ktoś zastukał w szybę od strony pasażera. Wzdrygnęła się wyrwana z zadumy i zdusiła niedopałek w samochodowej zapalniczce.

– Przepraszam, nie chciałem pani wystraszyć – powiedział postawny szpakowaty mężczyzna, kiedy opuściła szybę. – Zobaczyłem, że pani przyjechała. Ładne auto, chociaż cholernie snobistyczne. I te kosmiczne ceny części…

– To już chyba mój problem – odpowiedziała mało sympatycznym tonem, chwilę później dodając, że auto kupił jej ojciec.

– A, skoro szanowny tatko płaci, to zupełnie inna historia – skwitował Zenon Jurczyk dość kąśliwym tonem.

Skrzywiła się. Miała na karku trzydziestkę i jak dotąd nie udało jej się uwolnić od etykietki rozkapryszonej córeczki tatusia, która żyje wygodnie tylko dzięki jego pieniądzom. Nawet matka i siostra uważały, że praca Klary to bardziej hobby niż poważne zajęcie, a bardziej złośliwi przyjaciele za plecami nazywali ją księżniczką. Ale może kiedyś to się w końcu zmieni? – pocieszyła się, sięgając po torebkę.

Jurczyk stał obok auta, gapiąc się na pustą drogę wiodącą do złomowiska. Wysiadła i podała mu rękę.

– Klara Maj, telewizja Szczecin – skłamała tak gładko, że nawet ją to zaskoczyło.

Kiedy wyjmowała z samochodu kamerę, zapytał, czy jest dziennikarką śledczą i czy nie męczy jej ta praca.

– Młoda kobieta nie powinna oglądać trupów – podsumował.

– No wiem, wiem. Pewnie dzieci powinnam rodzić i mieszać drewnianą łyżką w garze z bigosem, co? – mruknęła.

– Tego nie powiedziałem, chociaż dobry bigos tobym sobie zjadł. Odkąd żona odeszła… Szkoda gadać. – Podrapał się po głowie i ruszył w stronę metalowej bramy grodzącej olbrzymi plac pełen zezłomowanych i wciąż jeszcze całych samochodów.

Poukładane jedna na drugiej strupieszałe karoserie wznosiły się wysoko nad ich głowami i Klara pomyślała, że jest w tym widoku coś upiornego – cmentarzysko porzuconych i zapomnianych aut, nad którymi nikt nie zapłacze… Przyglądając się stojącemu nieopodal staremu fordowi, zastanawiała się, kto nim jeździł i jak wiele świata zobaczył dzięki niemu.

– To co? Na kawę zapraszam, w baraku cieplej. – Jurczyk odwrócił się w jej stronę i posłał zachęcający uśmiech.

– Kawę już piłam, ale stanie na mżawce to faktycznie marny pomysł. – Ruszyła za Jurczykiem przez pełen sprasowanych pojazdów plac.

– Tędy, trzymać się lewej. Tam lepiej nie podchodzić – pouczył ją.

Spojrzała na zakończoną olbrzymimi metalowymi szczypcami maszynę, która podnosiła właśnie stare wiśniowe volvo, i przystanęła, przyglądając się smutnemu końcowi wrzuconego do olbrzymiej prasowarki wozu. Kiedy maszyna bezlitośnie ugniotła karoserię, a boczna szyba rozprysła się pod jej naciskiem na tysiąc drobnych kawałków, Klara lekko się wzdrygnęła i odwróciła wzrok.

– Moja żona zawsze mówiła, że zasmuca ją ten widok. Nie rozumiem, czemu? Sprzątamy po to, by świat był bardziej znośny. Żeby pani widziała, jakie czasem auta przywożą nam do kasacji… Pięcioletnie audi, raz nawet porsche mi się trafiło. Odkupiłem je od właściciela i dałem synowi, do dziś nim jeździ.

– A samochód Krzysztofa Bugaja? Czemu zgłosił pan to policji? – zapytała, kiedy szukał w kieszeni kluczy.

– Zgłosiłem, bo Krzyśka znałem i lubiłem. I chociaż bałem się, że te typy będą chciały się zemścić, zrozumiałem, że tak trzeba.

– Mogę ich zobaczyć? Podobno nagrał pan tę rozmowę?

– Nagrałem, ale policja zabrała taśmy z monitoringu.

– Czyli nie ma pan tego zapisu? – zapytała Klara, wchodząc za Jurczykiem do niewielkiego baraku.

– No nie mam, mówię przecież. – Jurczyk podsunął jej krzesło, a sam oparł się o stół i ściągnął granatową watowaną kamizelkę, pod którą miał stary zmechacony golf w kolorze mokrego piasku.

– Jak się pan zorientował, że przywieźli do kasacji samochód Bugaja? – zainteresowała się Klara.

– Po tej durnej foce poznałem. Pluszowa, wisiała pod lusterkiem. Krzysiek dostał ją kilka lat temu od syna i nigdy nie ściągnął.

– Takie foki są popularne, prawda? W Trójmieście i na Helu są całe stragany z tym chińskim badziewiem, w Kołobrzegu i Świnoujściu też ich nie brakuje. Nie ma chyba nadmorskiego miasteczka bez kramów z tą tandetą – zauważyła Klara, a Jurczyk wzruszył ramionami.

– Foka to jedno, ale i wygląd wozu mi się zgadzał, a miejscowa rejestracja wskazywała na to, że auto mogłoby być Krzyśka. Jak mówię, znaliśmy się od lat, lubiłem go. Nie mieściło mi się w głowie, że ktoś z zimną krwią pozbawił go życia. Przecież on miał syna, to jeszcze dzieciak. Zadzwoniłem do Wojtka Kicińskiego, powiedziałem co i jak… Że auto, które chcą skasować jacyś kolesie, jest chyba Krzyśka, a mnie się udało zaciągnąć ich do baraku i złapać kamerą te parszywe mordy. Tego jednego dorwali dzień później, ale drugi nawiał. Interpol ponoć od lat go szuka, koleś ma niezłą kartotekę. Narkotyki, przestępczość zorganizowana, tego typu rzeczy.

– Nie boi się pan, że się zorientują?

– Że się połapią, że to ja podkablowałem? A pewnie, że się boję. Przecież ja mam córkę w gimnazjum i dwudziestoczteroletniego syna. Ale przymknąć oczu nie mogłem, kiedy skurwiele zabili człowieka. Krzysiek raz mi pomógł, kiedy myślałem, że się nie wykaraskam z długów. Pożyczył kasę od brata, pozałatwiał inwestorów, miał wielu znajomych, i tak w ogóle życzliwy był gość. Zawsze z każdym pogadał, podał rękę, wysłuchał. To kawy pani nie chce? – Jurczyk nalał wody do niewielkiego elektronicznego czajnika i włączył go, pogwizdując.

– Nie chcę, dziękuję. Kiedy tu przyjechali, mówili coś? – zapytała Klara.

– No że auto do kasacji i tyle.

– Nie pytał pan, czyje?

– Podali mi papiery, dopiero później się zorientowałem, że musiały być fałszywe.

– Papiery?

– Umowę o kupnie wozu, zawsze się to sprawdza.

– I tyle?

– A czego się pani spodziewała? To nie salon ferrari, żebyśmy klienta szampanem witali.

– Mogę nakręcić krótki materiał? Powiedzieć, że to pan połączył fakty i znalazł auto Krzysztofa?

– W sumie to jednak nie – odparł Jurczyk, zerkając na cicho szumiący czajnik, jakby chciał go ponaglić. – Bo właśnie sobie zdałem sprawę, że przecież to pójdzie w świat, ludzie zobaczą… Przepraszam, że na darmo tu panią ściągnąłem, ale jednak się wycofam.

– Mówiłam panu, że jestem dziennikarką.

– Mówiła pani. A o tym, że auto Krzyśka znalazłem, jak się pani dowiedziała?

– Mam swoje sposoby. – Uśmiechnęła się samymi kącikami ust i spojrzała Jurczykowi prosto w oczy. – Nie bał się pan zadzwonić na policję, kiedy zostawili panu audi należące do zabitego gliniarza, a boi się pan teraz?

– Tak, boję się. Nie o siebie. O dzieci. To nie są jakieś złamasy spod budki z piwem, to są prawdziwe bandziory. Bóg jeden wie, co zrobią, kiedy mnie dorwą.

– Jeden już siedzi.

– Płotka! – żachnął się Jurczyk. – Złapali cieniasa, który robił jakieś lokalne przekręty, a ten drugi nawiał! Jego złapcie, to o wszystkim opowiem przed kamerą! Póki co, nie chcę się w to mieszać. Wojtek Kiciński obiecał mi dyskrecję, ale widać, że ktoś już miele ozorem. Inaczej pani by o wszystkim nie wiedziała.

– Jestem dziennikarką, mam swoje sposoby…

– Mniejsza z tym. Proszę już iść. – Jurczyk nagle stał się szorstki, nieprzyjazny. – Odprowadzę panią – dodał, ale zapewne nie chodziło mu o kurtuazję, a o to, żeby przypadkiem nie włączyła kamery.

– Gdyby zmienił pan zdanie… – Klara wyjęła z torebki notes, wyrwała kartkę i zapisała swój numer. – Proszę dzwonić o każdej porze – dodała.

– Jasne – mruknął właściciel złomowiska i ruszył za nią w stronę bramy.

– Do widzenia. – Uśmiechnęła się, wkładając w to całą kokieterię, na jaką tego dżdżystego dnia było ją stać.

”Drapieżcy"to typowy kryminał z wielowątkową fabułą.Klimat powieści jest gęsty i mroczny obsadzony w polskich realiach.Czytając miałam przed oczami niezły zadatek na polski serial kryminalny,choć w samej książce mnogość wątków i bohaterów potrafiła przytłoczyć.W pewnym momencie imiona bohaterów mi się zlewały i nie pamiętałam kto z kim i dlaczego.Autorka również jest znana z tego,że porusza w powieści wiele kontrowersyjnych tematów, jak prostytucja,handel substancjami zakazanymi (dopalacze),czy patologia społeczna.Tu tempo akcji nie zawalania a spirala przemocy nakręca się do ostatnich stron.

"Drapieżcy" to mroczna, przejmująca historia o tym, co czego człowiek jest zdolny, gdy nikt nie patrzy. Spodoba się na pewno fanom kryminałów, którzy szukają czegoś więcej niż dreszczyku emocji i trzymającego w napięciu pościgu za sprawcą, a wolą raczej głębszą refleksję nad ludzką naturą i okropienstwami czającymi się w głębi duszy człowieka. Daria Orlicz zabiera nas w mroczne, epatujące złem i mrokiem miejsce, do którego strach wejść nocą. Drapieżcy bowiem nigdy nie śpią, gotowi zaatakować.

Drapieżcy to ciekawy i budzący niepokój kryminał, otulony mroczną, duszną atmosferą. Plusem książki jest dobrze nakreślone tło psychologiczne oraz wykreowanie takich bohaterów, którzy nie są wyidealizowani. Postaci powołane do życia przez Orlicz są takie prawdziwe i mają normalne ludzkie problemy. Jestem pewna, że niejedna osoba mogłaby się utożsamiać z którymś z nich.
 
Najnowsza część cyklu Stracone dusze, tak jak jej poprzedniczki, jest książką, którą trudno odłożyć w trakcie lektury. Szczerze przyznaję, że miałam trudności żeby się z nią rozstać, choć na chwilkę, a spać poszłam grubo po drugiej w nocy. Nie chcecie zarwać nocy, jak ja? Proponuję zacząć czytać wcześniej, nie późnym wieczorem. A ja nawet gdybym miała w ogóle się nie kłaść, to i tak sięgnę po kolejny tom cyklu.
Podczas, kiedy w miasteczku toczy się zwyczajne życie – dziwki lokalnego przestępcy/biznesmena zwanego Zielarzem – rozpoczynają nocną zmianę, w jednym z domów w lesie rozgrywa się prawdziwy dramat. Samotnie mieszkająca dziewczyna, Irka, o naznaczonej znamieniem twarzy, zostaje wyciągnięta z łóżka, pobita, brutalnie zgwałcona i zamordowana. Napastnicy to trójka nastolatków pochodząca z tzw.dobrych domów, pod przewodnictwem najstarszego z nich. Są oni przekonani o swojej bezkarności, wszak mieszkańcy traktowali od lat dziewczynę jak wyrzutka, dlatego nie obawiają się wykrycia. Przynajmniej do momentu, kiedy jeden z nich nie mogąc poradzić sobie z tym, co zrobił, nie popełnia samobójstwa. Na dodatek przed domem zamordowanej dziewczyny ktoś stawia znicz – znak, że wie o spoczywającym w piwnicy ciele. 
 
To nie koniec potwornych zdarzeń, które mają miejsce w tym pozornie idyllicznym nadmorskim miasteczku. O tym, jak potoczą się losy śledztw i mieszkańców, przekonamy się sięgając po powieść Orlicz. A choć przeszkadzać w jej odbiorze może ilość wątków, bohaterów, zaś skomasowanie przestępstw wyda się mało realne, to jednak lektura budzi emocje i zastanowienie nad naturą człowieka, który zdolny jest do takich podłości…
Pierwszy raz spotkałam się z tym, że mimo śmierci głównego bohatera, seria książek jest nadal kontynuowana. Muszę przyznać, że podziwiam autorkę za ten powiew świeżości i odwagę. To jeszcze bardziej potwierdza, że jej książki są dopracowane i mówią o szarej, policyjnej rzeczywistości. Książkę czyta się bardzo dobrze, jak poprzednie części i podobnie zaskakuje. Z pewnością znajdą się osoby, które stwierdzą, że jest ona brutalna i wulgarna, ale wydaje mi się, że miłośnicy gatunku powinni poznać całą serię.
 
Polecam Wam lekturę tej pozycji, jak i również poprzedniej. Doradzam czytanie po kolei, żeby zorientować się dokładnie w fabule. Daria Orlicz dołącza do moich ulubionych autorek na stałe. :)

Daria Orlicz nie pisze klasycznych kryminałów. Oczywiście mamy zbrodnie, mamy śledztwo i mamy ostatecznie zakończenie sprawy. Brak tutaj jednak policyjnej akcji, czy nagłych jej zwrotów. Dużo natomiast brutalnych scen i patologicznych osobowości. Czytając powieść ma się wrażenie, że to równoległa historia każdego z bohaterów, których jednym wspólnym mianownikiem jest to mroczne miasteczko i atmosfera wyzwalająca w ludziach najgorsze instynkty. "Drapieżcy" to nie jest książka dla wszystkich. Na pewno nie dla wielbicieli klasycznych kryminałów, chociaż kto wie może i oni odnajdą się w tym wielowątkowym mrocznym świecie. Na mnie wywarła ona całkiem pozytywne wrażenie i jeżeli wcześniejsze części serii napisane są w podobnym klimacie, to bardzo chętnie po nie sięgnę.

Ta książka jest jak kobieta o wielu twarzach, czasem dobra, czasem coś jej nie wyjdzie, za chwilę mroczna. Momentami szokuje, trzyma w napięciu, by za chwilę zboczyć z toru i poluzować. W trakcie lektury skaczemy jak pchełki po głowach kolejnych bohaterów i poznajemy świat z ich perspektywy. Jeżeli czytaliście poprzednią książkę, to uważam, że możecie śmiało sięgnąć również po tę powieść. 

Akcja książki dzieje się w nadmorskie miasteczku, niedaleko Szczecina. Najpierw jesteśmy świadkami brutalnego napadu trzech oprawców na samotnie mieszkającą dziewczynę. Później poznajemy prace policjantów, śledztwo, dalsze losy bohaterów dramatycznych zdarzeń. Książka, choć porusza ciężkie tematy morderstwo, brak zrozumienia w rodzinie, biedę, dopalacze, prostytucje czyta się szybko.

Jest to ciekawa pozycja dla osób lubiących kryminały. Opisy są dosadne, a i patologii w niej nie brakuje, więc nie jest to lektura dla ludzi o słabych nerwach. Choć jest to kolejna część cyklu, nie wymaga znajomości poprzednich. Dla mnie było to pierwsze spotkanie z tą autorką i myślę, że nie ostatnie.

To co lubię szczególnie w książkach tej autorki, to mrok, pokazanie ludzkich niedoskonałości i niezwykle rozbudowane tło obyczajowe, które dotyka wielu ważnych wątków: zdrady, prostytucji, narkotyków, sekt i wielu innych. Daria Orlicz bardzo sprawnie operuje różnymi historiami i łączy je w logicznie związaną, interesującą fabułę. Autorka ma również rękę do kreowania nietuzinkowych postaci, które mimo, iż pełne wad, dają się zapamiętać czytelnikowi! 

Jeżeli szukacie kryminału, ale zupełnie innego niż wszystkie inne to "Drapieżcy", jak i poprzednie tytuły Darii Orlicz, powinny przypaść Wam do gustu. Pełno tu mrocznych klimatów, ludzkich potyczek, zła, ale wszystko to tak dobrze się czyta!!!

Powiem szczerze, że zastanawiałam się, z jaką lekką lekturą spędzić jedno z wolnych popołudni. Okazało się, że mój wybór padł na ,,Drapieżców" i zupełnie nie żałuję. To jedna z tych powieści, obok których nie sposób przejść obojętnie, ale jednocześnie nie jest to lektura wysokich lotów. Ot, interesująca historia. Autorce udało się tak stworzyć fabuły wszystkich trzech części, że obecnie nie wyobrażam sobie, że mogłoby nie być dalszych tomów.
 
Bardzo lubię ten cykl, dlatego cieszę się, że Katarzyna Misiołek zdecydowała się go wydać pod pseudonimem. Jeśli masz ochotę na niecodzienną lekturę, gdzie bohaterowie są ludźmi z krwi i kości, ze słabostkami i ideałami, serdecznie polecam ci tę, jak na razie, trylogię. Zdecydowanie się przy niej odprężysz.

Lubię Darię Orlicz i lubię jej dusznawe kryminały. Wydane w listopadzie "Martwe dusze" zakończyły się w sposób, który dosłownie zmuszał do sięgnięcia po kolejną część serii. I w końcu, po 4 miesiącach czekania, moja ciekawość została zaspokojona.
A Daria Orlicz, jak zwykle, trzyma poziom.

Daria Orlicz zafundowała czytelnikowi ostrą jazdę bez trzymanki. Drapieżcy trzymają w napięciu, aż do ostatniej strony. Nie miałam bladego pojęcia, jak zakończy się ta historia, która rusza z kopyta już od pierwszych kartek, od pierwszego spotkania z lekturą. Tytułowi drapieżcy to ludzie bez cienia godności, pragnący sławy, poklasku, pieniędzy i bycia silniejszym. Oni nie cofną się przed niczym i po trupach chcą dojść do celu. Niestety często wygrywają w starciu ze słabszymi, ale i na takich gagatków przyjdzie kolej. Wtedy to oni proszą o wybaczenie! Czy można takich ludzi usprawiedliwiać? Nie sądzę. Daria Orlicz nie boi się poruszać trudnych tematów, które są niestety często spotykane w świecie realnym. Dlatego książkaDrapieżcy przypadła mi do gustu i z chęcią sięgnę po kolejne pozycje spod pióra tejże pisarki. 

"Drapieżcy" to pełnowymiarowy, klimatyczny kryminał, który złapie Was w swoje szpony i zbyt szybko nie wypuści. Książkę można czytać jako osobny tytuł, ale sądzę, że lepiej będzie jeśli poznacie poprzednie części. 

 

Napisz swoją opinię i oceń książkę

Przedstaw sięTwoja ocena


WYŚLIJ

AnnieK
2021-10-11

Dopiero w zeszłym miesiącu poznałam twórczość Darii Orlicz i jej cykl „Stracone dusze”. Dwie pierwsze części bardzo przypadły mi do gustu i nie wyobrażałam sobie, aby nie sięgnąć po kolejną. Tak w moje ręce wpadła część trzecia, czyli „Drapieżcy”. Byłam ciekawa czym tym razem zaskoczy mnie autorka. Pełna nadziei na dobrą lekturę zabrałam się za czytanie. Akcja książki „Drapieżcy” dzieje...
Mellod.pl
2019-05-30

Szczerze mówiąc, dopiero z innych recenzji dowiedziałam się, że Drapieżcy to trzecia część serii, o której nawet nie słyszałam. Ściśle związane jest to oczywiście z pierwszym zdaniem, które dziś tutaj padło, no ale... Piekło jest puste, wszystkie diabły są tutaj Brutalny gwałt stroniącej od ludzi dziewczyny z domu pod lasem to zbrodnia, która nigdy nie powinnam się wydarzyć. Abs...
Gosiak W.
2019-05-23

„Drapieżcy” to po części kontynuacja książki „Martwe dusze” Darii Orlicz, w związku z tym nie będę zdradzała za dużo. Książka zaczyna się mocnym uderzeniem. Młoda i samotna dziewczyna zostaje zaatakowana we własnym dom. Brutalnie zgwałcona i zamordowana. Jeżeli myślicie, że tylko wokół tego wątku będzie się kręcić cała akcja, to nic z tych rzeczy. Autorka oferuje czytelnikowi troszkę tak...
Paulina
2019-05-03

,,Drapieżcy" to trzeci tom serii Darii Orlicz, czyli Katarzyny Misiołek, która wydaje pod pseudonimem. Czy warto dać mu szansę? Daria Orlicz dała się już poznać w swojej serii dzięki lekkiemu stylowi i wciągającym akcjom. Tym razem poznajemy historię Ireny Wilczyńskiej, kobiety z blizną, mieszkającej na odludziu. Nastolatkowie postanawiają po raz kolejny zabawić się jej kosztem. Nieste...