Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych

HK/ Jak dobrze mieć sąsiada!

2022-06-23
HK/ Jak dobrze mieć sąsiada!

Jak dobrze mieć sąsiada!  

Wychowanie przez sztukę zyskuje w ostatnich latach sporą popularność. Pogłębienie rozwoju dziecka za pomocą wrażeń i odczuć estetycznych można realizować na wiele sposobów. Jednym z nich jest proponowanie pociechom wartościowych książek. Publikacją, która idealnie wpisuje się w nurt wychowania przez sztukę, jest zilustrowana przez cenioną polską graficzkę i historyczkę sztuki Gosię Herbę „Balonowa 5”. Ta skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym książka aż kipi od kolorów i odniesień do różnych dziedzin sztuki. Angażuje czytelników bez reszty i pozwala poznać bliżej niezwykły mikroświat zjawiskowych mieszkańców pewnej kamienicy. „Balonowa 5” zachwyca nie tylko pełnymi detali i kolorów ilustracjami, ale również tekstem, którego autorem jest Mikołaj Pasiński.  

Kto zamieszkuje Balonową 5? Same niezwykłe osobistości! Każdy z mieszkańców jest inny, jednak wspólnie udaje się im pod jednym dachem stworzyć prawdziwą (i nieco ekscentryczną) sąsiedzką rodzinę. Na parterze mieszka słynny raper Myszka. Poznajemy go w momencie, kiedy szykuje się do wyjścia i próbuje znaleźć swój kapelusz. Czytelnicy wraz z Myszką mogą wziąć udział w tej misji i pomóc raperowi w poszukiwaniach. Pod dwójką lokatorami są Małpy, które uwielbiają gotować. Akurat szykują ciasto Piegowaty Orangutan, na które przepis zdradzają w książce. Kolejny lokator to Sowa – miłośnik gier planszowych i warcabów. Pod czwórką rezyduje Kot – miłośnik ptasich treli. Czytelnicy wraz z nim mogą przyjrzeć się bliżej ptakom zamieszkującym pobliskie drzewa i poznać odgłosy, jakie wydają. Mieszkańcem Balonowej 5 jest również Czarna Pantera, który ma w swojej domowej kolekcji ponad setkę roślin ze wszystkich kontynentów. Rodzina Pajęczaków, która tworzy Pajęczą Orkiestrę to lokatorzy mieszkania pod numerem sześć. W książce poznajemy ich niezwykłe instrumentarium: trąbopian, fikotar, cymbalon barytonowy, bandżolinę i kilka innych niespotykanych i własnoręcznie skonstruowanych instrumentów. Sąsiadem Pajęczaków jest Hipopotam – miłośnik drzemek i arktycznych przygód. Jedną z nich możemy obejrzeć z bliska i opowiedzieć za każdym razem inaczej. Oprócz Myszki, na Balonowej 5 mieszkają też inni raperzy: Żaby. Od rana rymują, a ich główną inspiracją są sąsiedzi. Pod dziewiątką mieszka Pies rzeźbiarz, a obok niego tancerz Nietoperz, który proponuje czytelnikom zabawę ruchową w postaci układu tanecznego składającego się z dwudziestu jeden figur. Ostatniej lokatorki trzeba poszukać na pełnym detali obrazku. Niezwykli mieszkańcy Balonowej 5 co tydzień spotykają się na tarasie i świętują – tańczą, śpiewają, prezentują swoje prace, ale przede wszystkim doskonale się bawią i cieszą wspólnym czasem. Stanowią naprawdę zgraną paczkę dobrych przyjaciół.  

Książka „Balonowa 5” to wielobarwna i pełna doskonałych ilustracji opowieść o tym, że mimo iż jesteśmy różni, to możemy żyć ze sobą w zgodzie i nawzajem się inspirować. Jeśli szukacie wartościowej i angażującej dziecko książki, po którą można sięgać często i za każdym odkrywać w niej coś nowego, to „Balonowa 5” będzie doskonałym wyborem.  

Gosia Herba otrzymała za tę książkę wyróżnienie graficzne w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2019, a sama książka została przetłumaczona na kilka języków.  

Magdalena Łazur, mama, specjalistka od książki dziecięcej

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel