Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych

HK/ Książka, która pokazuje dzieciom, że mimo swojego wieku mogą z powodzeniem pomagać zwierzętom

2022-06-15
HK/ Książka, która pokazuje dzieciom, że mimo swojego wieku mogą z powodzeniem pomagać zwierzętom

Już od pierwszych lat życia dzieci chętnie sięgają po książeczki o zwierzętach. Zwłaszcza o tych młodych – szczeniętach, cielakach, pisklętach. Warto wykorzystać te zainteresowania wybierając książki, które oprócz pasjonujących, wciągających opowieści będą lekturami edukacyjnymi, z których najmłodsi dowiedzą się, jak mogą zadbać o zwierzaki mieszkające w ich okolicy.  

Ochrona środowiska to temat, który jest dziś bliski wielu dzieciom. Z myślą o nich powstała seria książek „Pomóż mi przetrwać” autorstwa Ewy Nowak. Kolejne tomy, opowiadające  o życiu zwierząt w ich naturalnym środowisku, ukazują się w cyklu „Akademia Mądrego Dziecka”. Jednym z nich jest „Złamane skrzydło Adrianka” - historia o bocianim pisklęciu. Mali czytelnicy i czytelniczki dowiedzą się z niej, jak wyglądają pierwsze tygodnie życia bocianów: jak rodzice opiekują się młodymi, w jaki sposób i czym ptaki są karmione, jak dorosłe osobniki chronią potomstwo przed upałami lub ulewą. Na pisklęta czyha wiele niebezpieczeństw. Jednym z nich są inne bociany. Tytułowy Adrianek pada ofiarą ataku młodej, samotnej bocianicy, która chce przejąć gniazdo. W trakcie walki i szamotaniny maluch wypada z gniazda.  

Bohaterami i bohaterkami książek z serii „Pomóż mi przetrwać” są tylko zwierzęta, ale i dzieci, które starają się im pomóc. Tak jest i w tym przypadku. Do bocianiego gniazda codziennie zagląda mieszkająca w pobliżu dziewczynka, która czuwa nad bezpieczeństwem piskląt. To ona, wspierana przez babcię, weterynarkę, zajmuje się rannym Adriankiem. Dokarmia go, pomaga babci opatrzeć jego skrzydło, próbuje nauczyć go latania. A gdy przychodzi koniec lata i czas odlotu do Afryki, zachęca go do dołączenia do innych bocianów.  

Książka pokazuje dzieciom, że mimo, że mają dopiero kilka lat mogą z powodzeniem pomagać zwierzętom, korzystając wiedzy, rad i pomocy ekspertów i ekspertek. W atrakcyjny sposób przekazuje wiedzę na temat okolicznej przyrody. Uczy też empatii i odpowiedzialności.  

Na uwagę zasługują realistyczne, duże ilustracje Anny Łazowskiej. Dzieci mogą obejrzeć wiejskie gospodarstwo z perspektywy bocianiego gniazda czy warszawski most z lotu ptaka. Zaglądają na łąkę, na której bociany drepczą za traktorem wynajdując smakowite kąski. Mogą też dobrze przyjrzeć się temu, jak wyglądają pisklęta bociana, na co dzień strzeżone przecież czujnie przez rodziców i prawie niewidoczne nawet dla tych, którzy w swojej okolicy mają bocianie gniazdo.

Ten realizm sprawia, że książki z serii doceniają rodzice, którzy szukają książek w duchu Montessori.  

Ekologiczna seria „Pomóż mi przetrwać” uwrażliwia dzieci na los zwierząt. Uczy, jak można im pomagać, kiedy wpadają w tarapaty. I, co ważne, pokazuje czego nie robić, żeby przypadkiem im nie zaszkodzić. Bo przecież często, kiedy widzimy bezbronne młode zwierzę, w odruchu serca podejmujemy działania, które mogą uniemożliwić dzikiemu stworzeniu powrót na łono natury. W każdej książce oprócz wciągającej historii dzieci znajdą planszę edukacyjną z ważnymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi danego gatunku i sprawdzian wiedzy z pytaniami dotyczącymi tekstu.

W cyklu ukazały się książki o innych polskich zwierzętach: małym jeżu, królowej trzmieli, żubrzątku i szczenięciu foki szarej, a także opowieść o pisklęciu pingwina cesarskiego – bo nawet mieszkając w Europie mamy wpływ na kondycję zwierząt mieszkających na odległej Antarktydzie.  

Cykl polubią starsze przedszkolaki - to idealne książki do wspólnego czytania z rodzicami, inspirujące do rozmowy i zachęcające do zadawania pytań. Sprawdzą się świetnie również jako pomoce przedszkolu. Jednak tematyka w nich poruszana jest równie interesująca dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a książki z serii „Pomóż mi przetrwać” są przyjazne początkującym czytelniczkom i czytelnikom. Duża bezszeryfowa czcionka i spore odstępy między wersami ułatwiają czytanie. Rozdziały są krótkie, dzięki temu tomy nie onieśmielają dużą porcją tekstu tych dzieci, które dopiero doskonalą sztukę czytania.  

Emka Kowalska, mama, dziennikarka, obiboki.pl    

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel