Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2023-02-22

HC/Książka roku w plebiscycie Granice.pl

Nagrodzona książka to frapujący opis śledztwa, które miało wyjaśnić tajemnicę sprzed blisko osiemdziesięciu lat. Jak doszło do aresztowania przez gestapo Anny Frank i jej rodziny?

Zespół dwudziestu ekspertów kierowanych przez emerytowanego agenta FBI podjął się próby rekonstrukcji wydarzeń z sierpnia 1944 roku i zdemaskowania zdrajcy. Założono istnienie takiej osoby, bo mało prawdopodobne było, by naziści trafili na amsterdamską kryjówkę Franków przypadkiem.

Dochodzenie trwało sześć lat. Użyto najnowszych technik śledczych, przeanalizowano dziesiątki tysięcy dokumentów, przeprowadzono kilkadziesiąt wywiadów z potomkami ludzi związanych przed laty ze sprawą. Wreszcie jedna z roboczych hipotez wybiła się na pierwszy plan.

Trzymająca w napięciu narracja Rosemary Sullivan, pełna zwrotów akcji i ślepych uliczek, przykuwa uwagę na każdej stronie. Wyrusz razem z autorką w rządzący się okrutnymi prawami świat czasów wojny. Bezlitosny świat w którym  zwykli ludzie stają się dla innych obiektem polowań. 

Polecane

pixel