Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2022-04-05

HC/ Młodzieżowy świat ważnych spraw w powieściach Ewy Nowak

Pierwsza miłość, złamane serce, poszukiwanie swojego miejsca w świecie i relacje z rówieśnikami i rodzicami. To tematy przewodnie książek Ewy Nowak – terapeutki i pedagożki, która od dwudziestu lat pisze dla młodych ludzi. W swojej twórczości często sięga po tematykę psychologiczną, uważnie i z czułością pokazując życie wewnętrzne swoich bohaterów. Jej powieści są ponadczasowe – autorka porusza w nich ważne i uniwersalne z punktu widzenia nastolatków kwestie. Nie boi się sięgać po te najtrudniejsze, jak depresja, toksyczne relacje czy samobójstwa.

Nakładem wydawnictwa HarperCollins Polska do sprzedaży trafiły cztery powieści Ewy Nowak: „Nie do pary”, „Zerwij z nią”, „Dzień wszystkiego” oraz „Błahostka i kamyk”. W każdej z nich czytelniczki i czytelnicy spotkają bohaterów, którzy przeżywają podobne do ich własnych radości, problemy i rozterki na swojej drodze ku dorosłości.  

Z ŻYCIA WZIĘTE  

Tematyka bliska nastolatkom, doskonale zarysowane tło każdej z historii, a przede wszystkim bohaterki i bohaterowie, z którymi utożsamiają się młodzi ludzie to cechy charakterystyczne dla pisarstwa Ewy Nowak.

Autorka zapytana o to, dla kogo pisze swoje powieści zdradza, że gdy pisze, to zawsze ma przed oczami kogoś konkretnego.  

Często jestem to ja sama w wieku nastu lat. Ostatnio, gdy zabieram się do pisania, myślę sobie, że piszę powieść dla kogoś, kto lubi czytać i chce razem ze mną powędrować po niedostępnych w normalnym życiu zakamarkach świata.  

Zapytana o inspiracje podkreśla, że jej życie jest jej najwierniejszą z muz, ale nie tylko.  

Czerpię także historie od innych ludzi. Sporo osób, które zetknęły się już z moim pisarstwem, chętnie opowiada mi o sobie. Czasem wręcz zwabia na herbatę i prosi, żeby z jakiejś historii zrobić literaturę. Idę tym tropem. Przestałam wymyślać historie – biorę to, co mi świat akurat ześle… i jest obficie.   

Czy pisarstwo Ewy Nowak można nazwać terapeutycznym? W pewnym sensie tak:  

Wartość terapeutyczną powieści poznaje się po możności przeżycia katharsis. Moje powieści spełniają to kryterium. Ja – czytelniczka, na końcu powieści chcę doznać oczyszczenia, uwolnić się od napięcia, zajrzeć mojemu problemowi w oczy, ale z odwagą, więc tak też staram się pisać – podkreśla Autorka.  

Nie da się w życiu być zawsze porządnym człowiekiem, ale w miarę możliwości trzeba się postarać, żeby nie być bydlakiem Aleksander M.  

Narratorem i głównym bohaterem powieści „Nie do pary” jest szesnastoletni Alek, który przeżywa okres buntu. Chłopak szuka potwierdzenia własnej wartości głównie w oczach płci przeciwnej, co prowadzi go do kontaktów z wieloma dziewczynami. W końcu chłopak całkowicie się gubi w swoich uczuciach. Alek jest bohaterem, który budzi emocje – z jednej strony można mu kibicować i współczuć podczas kolejnych niezręcznych sytuacji, w które się wplątuje, z drugiej – chłopak swoją postawą może irytować, a nawet złościć czytelników.  

Ewa Nowak szczególnie poleca „Nie do pary” wszystkim młodym ludziom, którzy przeżyli wielkie rozczarowanie miłością:  

Polecam tę powieść wszystkim dziewczynom, którym ktoś złamał serce. Chcę, żeby zobaczyły, co kryje się pozornie za podrywaniem, zainteresowaniem, randkowaniem. Nie każde chodzenie jest idylliczne i wiele dziewczyn już o tym wie dodaje autorka.  

„Nie do pary” to nie tylko książka o nastoletnich miłościach i rozczarowaniach. Tłem do „wybryków” Alka jest jego rozpadająca się rodzina i fakt, że chłopak traci poczucie bezpieczeństwa, co na pewno wpływa na to, w jaki sposób się zachowuje. W powieści można prześledzić drogę, jaką chłopak pokonał, by wreszcie zrozumieć, co jest dla niego najważniejsze w życiu.  

MIŁOŚĆ, AKCEPTACJA, ZWĄTPIENIE I TRUDNE WKRACZANIE W DOROSŁE ŻYCIE    

„Zerwij z nią” to powieść dla osób, które były zakochane i pamiętają szaleństwo, które towarzyszy temu stanowi.    

To też książka dla tych, którzy nie mogą zapomnieć, jak świat próbował rozdzielić ich z ukochaną osobą oraz tych, którzy chcą dowiedzieć się, jak to jest cierpieć z powodu rozstania tak bardzo, że odechciewa się oddychać. podkreśla Ewa Nowak.  

Jacek to nieśmiały i wrażliwy, ale jednocześnie zadziorny chłopak z rozbitej rodziny. Emilka jest oczkiem w głowie rodziców, ma przejąć rodzinny interes i kontynuować wielopokoleniową tradycję. Chłopak i dziewczyna wpadają na siebie przypadkiem. Spragnieni ciepła zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia… Niestety rodzice Emilki nie chcą zaakceptować wyboru córki. Gdy tylko nadarza się okazja, zabraniają jej kontaktów z Jackiem, wciąż powtarzając, że to chłopak nie dla niej, i upierają się, że robią to dla dobra córki. Zakochani pochodzą z dwóch różnych światów, ale okazuje się, że nie tylko Jacek, którego ojciec jest alkoholikiem, a mama poświęca się nowemu partnerowi i ich wspólnemu dziecku, ma problemy i mierzy się z brakiem akceptacji. Emilia, dziewczyna z tak zwanego „dobrego domu” nie jest szczęśliwa i również nie czuje wsparcia ze strony rodziców. W „Zerwij z nią” miłość Emilki i Jacka zostaje wystawiona na ogromną próbę i to uczucie głównych bohaterów jest motywem przewodnim powieści. Książka dotyka również innych, niezwykle ważnych kwestii. Autorka zadaje w niej też pytania o to, w jakim stopniu rodzice mogą ingerować w życie i wybory własnych dzieci i jak te wybory mogą zaważyć na ich losie.  

LUDZIE I INNE ZWIERZĘTA  

W książce „Dzień wszystkiego” Ewa Nowak porusza tematykę ochrony praw zwierząt. To książka przede wszystkim dla czytelniczek i czytelników kochających zwierzęta, ale też wszystkich wierzących w przyjaźń między dziewczynami i lubiących się pośmiać podczas lektury.  

Główną bohaterką powieści „Dzień wszystkiego” jest czternastoletnia Majka, która cierpi na chorobliwe zadręczanie się. Mimo, że jak ognia unika wszystkiego, co niebezpieczne, przypadkowo zostaje dotkliwie pogryziona przez pracującą w cyrku małpkę. W wyniku tego zdarzenia Majka już nigdy nie odzyska pełnej sprawności dłoni, w dodatku utraciła radość życia i zaufanie do zwierząt. Szczęściem w nieszczęściu spotyka swoje alter ego – dziewczynę, którą chciałaby być, tylko brakuje jej odwagi…  

Chciałam, żeby po tę powieść sięgały osoby, które rozumieją słowa: ludzie i inne zwierzęta. Świat to całość. Niepotrzebnie szatkujemy go na gatunki – podkreśla Ewa Nowak Dzień wszystkiego to lektura dla osób, które kochają swoje pupile, przejmują się losem zwierząt i chcą, żeby świat był lepszym, mniej agresywnym miejscem.   W „Dniu wszystkiego” autorka obnaża kulisy negatywnej tresury i okrutnej sytuacji zwierząt pracujących w cyrku. Dzięki temu rzuca zupełnie nowe światło na wypadek, który przydarzył się Majce i pozwala głównej bohaterce spojrzeć na własne cierpienie z innej perspektywy. Młodzi ludzie zafascynowani zawodem weterynarza znajdą w powieści sporo informacji o tym, jak taka praca wygląda na co dzień.  

NAJWAŻNIEJSZE TO DOBRZE WYBRAĆ CEBULĘ  

„Błahostka i kamyk” to powieść o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie i o tym, jaką postawę przyjmujemy wobec cierpienia. Główną bohaterką książki jest Marlena. Dziewczyna straciła rodziców, gdy była dzieckiem, a jej rodzina toczyła długi spór o to, kto powinien ją wychowywać. Sąd wydał wyrok, ale rodzina podzieliła się opieką po swojemu. To dlatego Marlena żyje w wielkim rozdarciu: połowa jej serca jest w Polsce, przy ukochanym dziadku, połowa w Kanadzie – u wujków. Strata rodziców odcisnęła piętno na całym życiu Marleny. Dziewczyna mierzy się z demonami i ma poczucie, że jej życie to pasmo niekończących się porażek. Do czasu pewnych wakacji, kiedy to wszystko zaczyna się zmieniać.  

Polecam tę powieść tym, którzy lubią zajrzeć do cudzej głowy, zobaczyć jak to jest być kimś, kim się wcale nie chce być. Jak żyje ktoś bez swojego miejsca na świecie – tak o „Błahostce i kamyku” mówi autorka.  

I tak właśnie żyje Marlena – doświadczenie straty odcisnęło na jej życiu piętno w postaci cierpienia, które zdaje się nie mieć końca. Dziewczyna nie potrafi dostrzec pozytywnych zdarzeń czy sytuacji i jest przekonana o tym, że w jej życiu ich w ogóle nie ma. By zamaskować łzy przed bliskimi, często przyrządza twardą, brzydką i jadowitą jak chlorowodór cebulę dormo. W książce „Błahostka i kamyk” autorka stara się przekazać, że mamy wpływ na to, jak podchodzimy do życia i jak przyjmujemy to, co nam daje. Możemy pielęgnować cierpienie i iść przez życie w jego cieniu, ale możemy też otworzyć się na to, co dobre i pozytywne. Warto dostrzec, że inni ludzie również mają problemy i wartościowanie tego, kto cierpi bardziej, nie ma większego sensu.  


O AUTORCE:
  

Ewa Nowak z zawodu jest pedagogiem-terapeutą, ekspertką pedagogiczną portalu „Zwierciadło”, dziennikarką związaną z pismami psychologicznymi, prowadzi warsztaty pisarskie. Książki dla młodzieży pisze od dwudziestu lat. Powieści „Bardzo biała wrona” oraz „Orkan. Depresja” zostały uhonorowane tytułem Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. „Orkan. Depresja” to jedyna na polskim rynku powieść przenikliwie pokazująca udrękę psychiczną cierpiącego na depresję, samotnego wśród ludzi nastolatka. Jako jedna z niewielu polskich książek zdobyła międzynarodowy tytuł White Raven. Autorka urodziła się i mieszka w Warszawie. Corocznie odbywa kilkadziesiąt spotkań z młodzieżą w całym kraju i za granicą.  

O KSIĄŻKACH:

Nie do pary

Szesnastoletni Alek przeżywa okres buntu. Potwierdzenia własnej wartości szuka głównie w oczach płci przeciwnej, co prowadzi do kontaktów z wieloma dziewczynami. W końcu chłopak całkowicie się gubi w swoich uczuciach. Wplątuje się w niezręczne sytuacje, a zarazem traci poczucie bezpieczeństwa, bo rozpada się jego rodzina. Czy Alkowi uda się wyjść na prostą i zrozumieć, co jest w życiu ważne?

Zerwij z nią!

Jacek to nieśmiały i wrażliwy, ale jednocześnie zadziorny chłopak z rozbitej rodziny. Emilka jest oczkiem w głowie rodziców, ma przejąć rodzinny interes i kontynuować wielopokoleniową tradycję. Chłopak i dziewczyna wpadają na siebie przypadkiem. Spragnieni ciepła i akceptacji, zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia… Niestety rodzice Emilki nie chcą zaakceptować wyboru córki. Gdy tylko nadarza się okazja, zabraniają jej kontaktów z Jackiem, wciąż powtarzając, że to chłopak nie dla niej, i upierając się, że robią to dla dobra córki. Czy miłość nastolatków zniesie taką próbę? W jakim stopniu rodzice mogą ingerować w życie i wybory własnych dzieci? Jak bardzo te wybory mogą zaważyć na ich losie? Poruszająca opowieść o miłości, akceptacji, zwątpieniu i trudnym wkraczaniu w dorosłe życie.

Dzień wszystkiego

Książka dla wszystkich kochających zwierzęta. Główna bohaterka Majka cierpi na chorobliwe zadręczanie się. Mimo że jak ognia unika wszystkiego, co niebezpieczne, przypadkowo zostaje dotkliwie pogryziona przez małpkę w cyrku. Nie wiadomo, czy Majka odzyska pełną sprawność dłoni, w dodatku utraciła radość życia i zaufanie do zwierząt. Na szczęście spotyka swoje alter ego – dziewczynę, którą chciałaby być, tylko brakuje jej odwagi.

Błahostka i kamyk

Marlena straciła rodziców, gdy była dzieckiem, a jej rodzina toczyła długi spór o to, kto powinien ją wychowywać. Sąd wydał wyrok, ale rodzina podzieliła się opieką po swojemu. To dlatego Marlena żyje w wielkim rozdarciu: połowa jej serca jest w Polsce, przy ukochanym dziadku, połowa w Kanadzie – u wujków. Strata rodziców odcisnęła piętno na całym życiu Marleny. To silna, ale jednocześnie subtelna, bardzo wrażliwa dziewczyna, która wciąż musi dokonywać trudnych wyborów. Na naszych oczach staje na progu dorosłego życia i ze wszystkich sił próbuje sobie go nie zepsuć już na starcie.

pixel