Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2022-10-27

HC/ Stay Gold – debiutancka powieść Tobly’ego McSmitha już w sprzedaży w Empiku!

Ona jest cheerleaderką i ma dosyć chłopaków. Postanawia, że do końca szkoły średniej zostanie singielką. On w poprzedniej szkole wywołał skandal autując się jako transchłopak i w nowym liceum chce stronić od kłopotów. Ale gdy oczy tych dwojga spotykają się, już nic nie jest w stanie powstrzymać lawiny wydarzeń…

Choć w Polsce ukazuje się jako druga, „Stay Gold” to debiutancka powieść pochodzącego z Teksasu autora Tobly’ego McSmitha. Pisarzowi z racji osobistych doświadczeń bliski jest temat tranzycji, o czym Polscy czytelnicy mieli już okazję się przekonać, poznając Augusta, transpłciowego chłopaka i bohatera powieści „Act Cool”.  Również protagonista „Stay Gold” - Pony, jest członkiem queerowej społeczności, i na własnej skórze doświadcza, jak trudne może być „wyjście z szafy” w konserwatywnym środowisku. Uczucie do cispłciowej, superdziewczęcej („girly-girl”) koleżanki dodatkowo komplikuje sytuację, bo czy heteronormatywna dziewczyna zechce transpłciowego chłopaka? Do tego ostatnią rzeczą, jakiej oboje potrzebują, jest wywołanie skandalu…  

„Stay Gold” mimo poruszania niełatwych tematów jest książką ciepłą, okraszoną humorem i budującą. W Stanach Zjednoczonych weszła do klasyki tęczowej literatury dla młodzieży, zdobywając uznanie krytyki i czytelników.  

Wybór redaktorów Indie Next List

Najlepsza Książka Roku według School Library Journal

Wybór American Library Association w kategorii Rainbow Book List  

Sam autor jest bardzo ciekawą postacią. Wywodzi się z konserwatywnej miejscowości w Teksasie i dopiero w wieku 32 lat, już jako mieszkaniec Nowego Jorku, zdobył się na upragnioną korektę płci. Od tamtej pory żyje w zgodzie ze sobą i nie ogląda się wstecz.

W kraju mieliśmy okazję poznać go bliżej podczas spotkania autorskiego online zorganizowanego wspólnie z Empikiem, a w sobotę, 29 października między 17:00 a 18:00, odwiedzający Targi Książki w Krakowie będą mogli poprosić Tobly’ego o autograf, który odwzoruje w jednej z jego powieści robot DexArm.     

Polecane

Stay Gold

Stay Gold

39,99 zł
pixel