Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2022-04-25

HC/ Trudne i ważne relacje rodzinne w najnowszej powieści Joanny Jagiełło – Popękane życie

Jak poradzić sobie z osamotnieniem i bezradnością w momencie, kiedy rozpada się rodzina? Jak zmierzyć się z rzeczywistością, w której traci się bezpieczną przystań i dotychczasowe życie? Na te pytania odpowiedzi szukają, potykając się o kolejne problemy, bohaterowie najnowszej książki Joanny Jagiełło „Popękane życie”. Ta przeznaczona dla czytelników powyżej 14 roku życia powieść ukaże się 13 kwietnia nakładem wydawnictwa HarperCollins Polska. Patronat merytoryczny nad książką objął Komitet Ochrony Praw Dziecka, który w ramach platformy edukacyjnej Akademia Dobrego Rozstania wspiera wszystkich, którzy znajdują się w procesie rozstania.  

1/3 MAŁŻEŃSTW ROZWODZI SIĘ  

W książce „Popękane życie” Joanna Jagiełło mierzy się z trudnym, ale też niepokojąco aktualnym tematem - rozpadem więzi rodzinnych. Dane Głównego Urzędu Statystycznego nie napawają optymizmem, w całym 2020 roku było w Polsce 144,9 tys. ślubów i jednocześnie 51,2 tys. rozwodów. Jedna trzecia małżeństw rozpadła się, a co za tym idzie, tysiące dzieci musiało sobie poradzić w nowej sytuacji, nierzadko dzieląc życie na dwa domy lub tracąc bezpowrotnie bezpieczną przystań wspólnego dotychczas życia pod jednym dachem. Tak, jak Laura, Lena i Leo - bohaterowie książki Joanny Jagiełło. Autorka postanowiła poruszyć ten temat nie tylko dlatego, że jest niezwykle aktualny. W posłowiu napisała, że zrobiła to, bo sama wie, jak to jest być dzieckiem dorosłych, którzy nie potrafią się porozumieć i zna z własnego doświadczenia cierpienie związane z byciem odsuniętą od jednego z rodziców. Co więcej, zdradziła, że jej związki również się rozpadały, więc i jej dzieci doświadczyły pęknięć o których pisze w książce.

Myślę, że nie powinniśmy mówić o rozwodach: „tak trudny temat” tylko raczej „temat, który dotyczy coraz większej liczby rodzin”. Oczywiście, w dużej mierze inspirowałam się własnym życiem, ale jako pisarka jestem też obserwatorem rzeczywistości, która mnie otacza. Rozwód na szczęście nie jest już tematem tabu, ale uważam, że im więcej mówi się o nim i pisze, tym lepiej dla tych, którzy go przechodzą. – podkreśla Joanna Jagiełło.

DOŚWIADCZENIA ROZWODOWE DZIECI

Jak przechodzą rozwód bohaterowie powieści „Popękane życie”? Można powiedzieć, że starają się przetrwać trzymając się razem i tylko to sprawia, że jakoś dają sobie radę. Pojawia się w nich cała gama uczuć i emocji, które muszą znaleźć ujście. Laura, najstarsza z trójki rodzeństwa przygotowuje się do matury i stoi przed wyborem życiowej drogi. Rozwód sprawia, że nie tylko nie jest w stanie w pełnym komforcie się uczyć, ale pochłonięta sytuacją w domu odsuwa się od przyjaciół i chłopaka, co ma swoje konsekwencje. Leo, jej młodszy brat, również mocno przeżywa nową sytuację – w jego życiu pojawia się alkohol i zaburzenia odżywiania. Zrozpaczony chłopiec nie radzi sobie z emocjami i zaniedbuje szkołę. Lena – najmłodsza z rodzeństwa – zdaje się, że najlepiej przyjmuje rozstanie rodziców, choć to jedynie pozory.  Laura, Lena i Leo w zasadzie zostali ze wszystkimi problemami sami, bo zajęci walką między sobą rodzice nie byli w stanie dostrzec, jak bardzo nowa sytuacja odbiła się na ich dzieciach. Pogłębili kryzys stawiając je przed wyborem i druzgocącą decyzją – „Z którym rodzicem zostają?”. To doświadczenie wyjątkowo mocno odbiło się na całej trójce.

Joanna Jagiełło podkreśla, że tą książką chciałaby przekazać wszystkim młodym ludziom, którzy mierzą się aktualnie z sytuacją rozstania rodziców, aby wierzyli, że w nowej sytuacji na pewno sobie poradzą. Życie będzie inne, ale niekoniecznie gorsze. Każde nowe doświadczenie życiowe może nam coś zabrać, ale i coś dać. Rodzice mają prawo popełniać błędy, nie są święci, bo nikt nie jest. Autorka poprzez książkę chce też pokazać, że wszyscy mamy prawo pytać i protestować. I nie zapominać o sobie.

ŻYCIE PRYWATNE I CO DALEJ?

Oprócz tytułowego „popękanego życia” na poziomie rodziny, książka Joanny Jagiełło dotyka też innych, bliskich dzieciom wchodzących w dorosłość, tematów, jak relacje z rówieśnikami, pierwsza miłość czy podążanie za swoją pasją. Rodzice znajdą w tej książce również ważne przesłania – nie tylko takie, by nigdy nie traktować dzieci jak kart przetargowych w procesie rozwodowym. „Popękane życie” to opowieść o tym jak ważna jest szczerość i prawdziwa rozmowa, nawet ta najbardziej bolesna. Joanna Jagiełło podkreśla, że książka „Popękane życie” nie jest jednak poradnikiem rozwodowym tylko powieścią.

Nie pisałam jej tylko z myślą o dzieciach i nastolatkach przeżywających rozstanie rodziców. Zresztą, rozwód to nie jedyny poruszany w tej powieści problem, bo chciałam też pokazać inne, jak choćby szukanie własnej drogi, walkę o pasje i marzenia, sprzeciw wobec wygórowanych ambicji rodziców, problemy w relacjach damsko-męskich czy współfunkcjonowanie rodzeństwa na różnych płaszczyznach. Myślę, że każdy w niej może znaleźć coś dla siebie, i nastolatki, i dorośli. I rodzice, którzy zastanawiają się, co czują ich dzieci w takich sytuacjach, i dzieci, które przechodzą przez rozwód lub nie. Świat może nam się w każdej chwili posypać, nie tylko przy okazji rozwodu, a ta książka pokazuje, jak przyjmować zmiany. Zresztą, nie jest to wcale powieść ponura czy depresyjna, myślę, że jest w niej też spora dawka humoru.  – dodaje autorka.

KAŻDA NIESZCZĘŚLIWA RODZINA JEST NIESZCZĘŚLIWA NA SWÓJ SPOSÓB  

Ważnym dla przesłania „Popękanego życia” cytatem, który pojawia się w książce kilkukrotnie, jest zdanie rozpoczynające powieść Lwa Tołstoja „Anna Karenina”: Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób. Joanna Jagiełło, niejako w kontrze do tego cytatu, zakończyła swoją powieść optymistycznie, dając dowód na to, że „popękane” życie również może być szczęśliwe:  

Już od dzieciństwa żyjemy z pewną wizją szczęśliwej rodziny. Przecież już baśnie kończą się cudownym „żyli długo i szczęśliwie” (i – w domyśle – urodziły im się dzieci, z którymi stworzyli szczęśliwą rodzinę). Ma to odbicie w języku. „Układamy sobie życie”, a po rozwodzie rodzina „rozpada się”, „jest niepełna”. Mamy więc z jednej strony taki dyskurs, a z drugiej całe mnóstwo rodzin z jednym rodzicem czy też z rodzicami pełniącymi wspólną opiekę. Chciałam – w kontrze do cytatu – pokazać, że życie może być też ułożone w inny sposób i również – finalnie – szczęśliwe.  

Książka „Popękane życie” to druga propozycja z cyklu Trudne tematySeria dedykowana jest czytelnikom powyżej 14 roku życia i dotyka ważnych kwestii, z jakimi mierzą się młodzi ludzie. Każda z pozycji w cyklu została skonsultowana merytorycznie z organizacją zajmującą się wspieraniem dzieci i młodzieży. Na ostatnich stronach każdej z publikacji zostały wymienione instytucje (z adresami internetowymi), w których młody człowiek bezpłatnie może szukać pomocy. W cyklu Trudne tematy ukazała się również, uhonorowana tytułem Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY „Orkan. Depresja” Ewy Nowak, jedyna na polskim rynku powieść przenikliwie pokazująca udrękę psychiczną cierpiącego na depresję, samotnego wśród ludzi nastolatka.

Patronat merytoryczny:  

 

Komitet Ochrony Praw Dziecka jest organizacją pozarządową, nie przynoszącą zysków. Działalność Komitetu jest apolityczna i ma charakter służby społecznej, chroniącej dziecko przed krzywdą i naruszaniem jego podstawowych praw i interesów. Misją KOPD jest ochrona praw i interesów dziecka. Głównym celem KOPD jest pomoc dziecku krzywdzonemu i jego rodzinie. Oferta KOPD adresowana jest do rodzin i w szerokim zakresie do dzieci – ofiar przemocy emocjonalnej, fizycznej i seksualnej oraz zaniedbań i niewłaściwej opieki.    

 

Akademia Dobrego Rozstania to merytoryczny i praktyczny przewodnik dla rodzin i specjalistów z nimi pracujących. To edukacyjna platforma dla wszystkich, którzy znajdują się w procesie rozstania. Rodzice potrzebują zrozumienia w kryzysie i informacji jak sobie radzić z rozwodowym trzęsieniem ziemi, a dzieci, przeżywające trudne emocje, potrzebują ich wsparcia i opieki. Twórcy Akademii pomagają przejść tę niełatwą drogę, by emocjonalny ból dzieci i rodziców był jak najmniejszy.

O KSIĄŻCE:

Popękane życie

Laura przygotowuje się właśnie do matury, jej brat Leo jest licealistą, a najmłodsza z rodzeństwa Lena to perfekcyjna uczennica podstawówki. Pewnego dnie rodzice oznajmiają im, że się rozwodzą. Dotychczasowe życie dzieci całkowicie się zmienia. Muszą się zmierzyć z nową rzeczywistością, w której nie mają już bezpiecznej przystani – pełnego ciepła domu z mamą i tatą.

Popękane życie to powieść dla młodzieży, która porusza ważny temat relacji rodzinnych oraz poczucia bezradności i osamotnienia, w momencie gdy rodzina zaczyna się rozpadać. Rozpad więzi rodzinnych powoduje u bohaterów problemy szkolne, problemy z przyjaciółmi oraz złość, apatię, a w końcu depresję. Każde z dzieci stara się na swój sposób radzić sobie z nową sytuacją.  

pixel