HK/9 ciekawych eksperymentów dla dzieci
Szukasz pomysłów na proste, ale efektowne, niedrogie i bezpieczne eksperymenty dla dzieci? Sprawdź nasze propozycje!
Czy wiesz czym jest STEM?
To nowoczesny nurt w edukacji najmłodszych, który zakłada, że dzieci najszybciej i najbardziej efektywnie, a także z większą przyjemnością, uczą się nauk przyrodniczych, technicznych i matematycznych, kiedy traktujemy je jako nierozerwalną całość. Pokazujemy dzieciom, jak działają prawa fizyki i chemii, reguły matematyczne pozwalając im jednocześnie doświadczać nauki w praktyczny sposób. Skrót STEM pochodzi od angielskich wyrazów: science, technology, engineering, mathematics (czyli nauka, technologia, inżynieria i matematyka).
"STEM to nauczanie przez doświadczenie, poznawanie świata w praktyce poprzez wszystkie zmysły np. poprzez eksperymenty ukazujące praktyczne zastosowanie wiedzy. STEM to rozwijanie umiejętności poznawczych dziecka, samodzielnego i kreatywnego myślenia, wyciąganie logicznych wniosków oraz praca nad umiejętnością myślenia przyczynowo-skutkowego" – czytamy na stronie Polskiego Stowarzyszenia Edukacji STEM.
Tworząc książki z cyklu Akademia Mądrego Dziecka przeznaczone dla starszych przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym, staramy się wykorzystywać założenia tej metodologii.
Jednym z cykli, które opierają się o STEM są Przygody z nauką. To książki, w których znajdziesz proste, ale niesamowite doświadczenia dla dzieci. Twoja pociecha bez trudu wykona je w domu przy odrobinie twojego wsparcia lub wraz z rówieśni(cz)kami i nauczyciel(k)ami w szkole lub przedszkolu.
Najciekawsze eksperymenty naukowe dla najmłodszych:
1. Eksperyment z cytryną – napisz tajną wiadomość
Będziecie potrzebować kartki papieru, soku z cytryny, patyczków higienicznych i żelazka. Zaproponuj dziecku, by za pomocą nasączonego sokiem patyczka napisało (lub narysowało, jeśli jeszcze nie pisze) sekretną wiadomość. 5 minut później, gdy sok wyschnie, wystarczy podgrzewać kartkę żelazkiem przez około minutę – wtedy list stanie się widoczny. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko za sprawą cukru, którego cytryna, mimo że kwaśna, zawiera całkiem sporo! W wysokiej temperaturze cukier karmelizuje się i brązowieje.
2. Skurcz kawałki owoców – eksperyment z cukrem
Do tego doświadczenia potrzebujesz trzech równych cząstek jabłka, dwóch szklanek – jednej wypełnionej wodą, drugiej, wodą z cukrem (w proporcji 1:3). Poproś dziecko by umieściło dwie cząstki owoców w szklankach na 8 godzin. Trzecia cząstka posłuży Wam do porównania wyników. Jabłko zanurzone w czystej wodzie stanie się większe niż było, a to, które moczyło się w syropie cukrowym się skurczy. Czemu? Woda zawsze porusza się od substancji zawierającej mniej cukru do słodszej. To zjawisko nazywamy osmozą!
3. Eksperyment dla dzieci z wodą – wyczaruj deszcz
Do miski (najlepiej przezroczystej) wlej wrzątek. Połowę miski przykryj folią spożywczą. Dziecko będzie mogło obserwować, jak z miski unosi się chmura pary wodnej, a na spodzie folii tworzą się krople. Kiedy poruszy folią, krople zaczną spadać, bo w zetknięciu z folią i chłodniejszym powietrzem para wodna zmienia się z powrotem w ciecz. Twoje dziecko pozna pojęcia „parowanie” i „skraplanie”.
4. Eksperyment dla dzieci z jajkiem – wciśnij jajko do butelki
Wystarczy ugotowane na półmiękko i obrane jajko, szklana butelka i dwie miski, jedna z gorącą, druga z zimną wodą. Powiedz dziecku, by położyło jajko pionowo na wylocie butelki i umieść ją w gorącej wodzie. Rozgrzane cząsteczki powietrza będą próbowały wydostać się na zewnątrz i jajko zacznie podskakiwać. Teraz ostrożnie przenieście butelkę do miski z zimną wodą i obserwujcie, jak jajko wpada do środka! Magia? Nie! Ochłodzone cząsteczki powietrza potrzebują mniej miejsca, więc cieplejsze z zewnątrz za wszelką cenę próbują dostać się do butelki. Pod wpływem temperatury powietrze zmienia objętość i ciśnienie. A jak wyjąć jajko z butelki bez rozbijania jej? Tego dowiecie się z książki Jajko. Przygody z nauką. Akademia Mądrego Dziecka.
5. Doświadczenie z balonem – zmień balon w rakietę
Ten efektowny eksperyment z balonem dostarczy twojemu dziecku mnóstwo radości! Potrzebne będą: balon, papierowa słomka, klamerka do prania, taśma klejąca i kawałek sznurka. Nadmuchajcie balon, końcówkę zepnijcie klamerką, przyklejcie do balonu słomkę, przez którą przeciągniecie sznurek. Teraz wystarczy sznurek zamocować porządnie w dwóch miejscach (możecie na przykład przywiązać go do krzeseł), odpiąć spinacz do prania i podziwiać, jak balon mknie przez pokój niczym rakieta!
6. Eksperyment dla dzieci z solą – jak zrobić wulkan solny?
To doświadczenie, które może spowodować nieco bałaganu, więc warto wykonać je na zewnątrz. Potrzeba do niego tylko słodkiego napoju gazowanego i soli kuchennej. Kiedy sól wsypiecie do butelki jej zawartość zacznie mocno musować i spektakularnie wylewać się na zewnątrz. Czemu? Bąbelki dwutlenku węgla w napoju gromadzą się wokół kryształków soli, co sprawia, że te gwałtownie się unoszą i wydostają z butelki.
7. Sprawdź, jak wytrzymały jest papier?
Papier to wdzięczny obiekt pozwalający przeprowadzić proste eksperymenty dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Mało kto wie, jak bardzo jest wytrzymały! W tym eksperymencie twoje dziecko sprawdzi, ile książek są w stanie utrzymać cztery kartki papieru. Niech zwinie je w rulony, ustawi pionowo i na tak wykonanych podporach kładzie kolejno książki. Okazuje się, że cztery niepozorne kartki mogą utrzymać nawet 20 kg!
8. Jak zrobić ciecz nienewtonowską?
Ta zabawa, która fascynuje wszystkich, małych i dużych, to jeden z pomysłów na eksperyment z ziemniakiem z książki Ziemniak. Przygody z nauką. Akademia Mądrego Dziecka. Wystarczy do niej pięć łyżeczek skrobi ziemniaczanej i 3 łyżki stołowe wody. Po wymieszaniu mikstury otrzymacie wyjątkową mieszaninę, która jest jednocześnie płynna (gdy dziecko przelewa ją przez palce, lub przechyla miskę) i twarda (kiedy uderzy się w nią łyżeczką lub ściśnie ją w ręce).
9. Zaświeć żarówkę za pomocą spinacza
Kto by pomyślał, że niepozorny spinacz biurowy może być przedmiotem wielu fascynujących doświadczeń?! Czy wiesz, że wystarczy jeden duży spinacz (koniecznie pokryty plastikiem!) i bateria 1,5 V, żeby zaświecić żarówkę? Rozprostuj spinacz i każdy z jego końców przytknij do jednego z biegunów baterii. Teraz wystarczy tylko przyłożyć trzon żarówki do ujemnego bieguna i cieszyć się światłem!
Ciekawe eksperymenty pokażą Twojemu dziecku, że nauka jest fascynująca i nie musi być trudna. Rozbudzą ciekawość świata i pomogą mu zrozumieć skomplikowane procesy, których świadkiem jest na co dzień. W każdej książce z serii Przygody z nauką znajdziecie 10 prostych eksperymentów dla dzieci. Co ważne przygotowanie tych doświadczeń nie wymaga nakładów finansowych. W przygotowaniu są kolejne tytuły, a w nich kolejne eksperymenty – z wykorzystaniem piasku i mydła!