Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2022-12-01

HK/9 powodów, aby codziennie wieczorem czytać dziecku książkę

Czytanie dziecku wielu osobom kojarzy się z wieczornym rytuałem. Nic dziwnego – pracujący na co dzień rodzice właśnie wieczorem mają najwięcej czasu, który mogą poświęcić swoim pociechom. Godziny tuż przed zaśnięciem to również moment, w którym wiele osób intuicyjnie odizolowuje dzieci od ekranów, wiedząc, że ich światło może zakłócać naturalny proces produkcji melatoniny, ułatwiającej zasypianie.


O tej porze to właśnie książka wydaje się naturalnym wyborem. Jeśli i Ty starasz się wieczorem czytać dziecku, świetnie! Jeśli nie jesteś pewien czy czytanie na dobranoc to dobry pomysł, odpowiedź brzmi: tak! Zastanawiasz się, co daje czytanie książek najmłodszym? Oto 9 ważnych powodów, by codziennie przed snem czytać dziecku i kilka naszych propozycji idealnych książek do czytania przed spaniem:


Pierwszy powód: pomagasz dziecku się zrelaksować i wyciszyć

Na pewno nikogo nie trzeba przekonywać, że rytuał zasypiania jest dla dziecka szalenie istotny. Powtarzalność czynności związanych z szykowaniem się do snu pomaga dziecku zrelaksować się przed pójściem do łóżka. Obok kąpieli i mycia zębów, w trakcie których często uwalniają jeszcze zaskakujące pokłady energii, to właśnie spokojna lektura książeczki może mieć największy potencjał wyciszający.


Urozmaiceniem tego wieczornego rytuału mogą być na przykład książki dla maluchów z serii Wieczorynka. Akademia Mądrego Dziecka. To wyjątkowe książeczki z lampkami, które Twoje dziecko może zapalić przed lekturą. Ich delikatne światło w połączeniu z ciepłą, rymowaną opowieścią, w której zwierzak szykuje się do snu to idealny wstęp do usypiania! Bohaterowie książek zasypiają w końcu przytuleni do rodzica.


Jeśli Twoja pociecha lubi zasypiać w ciemnym pokoju, po skończonej lekturze może symbolicznie zgasić książkowe światełka przed snem. Jeśli jednak woli półmrok, książeczka posłuży mu jako nocna lampka, którą wyłączysz, gdy zaśnie.


Drugi powód: budujesz więź z dzieckiem

 

 

Co ważne, w serii Wieczorynka są książki do czytania zarówno przez mamę, jak i przez tatę. Tych drugich wciąż brakuje na rynku, a według badań przeprowadzonych przez doktor Elisabeth Duursmy z Uniwersytetu w Wollongong, gdy to tata czyta dziecku, lektura ma dużo większy wpływ na rozwój malucha niż czytana przez mamę!

Na dodatek wspólne czytanie z dzieckiem pełni rolę więziotwórczą, co jest szczególnie ważne w przypadku ojców, którzy statystycznie mają mniej okazji do spędzania z dzieckiem czasu, niż mamy. Wieczorna lektura to czas na przytulanie się i spokojną rozmowę, choćby o treści książki. Na takie okazje możesz wybrać książkę poruszającą problemy bliskie Twojemu dziecku. Na pewno znajdziesz interesujące tytuły w cyklu Basia lub serii Opowiadania z Doliny Muminków.

Trzeci powód: rozwijasz wyobraźnię dziecka 

Dowiedziono, że czytanie dziecku na głos pomaga mu rozwijać mowę i wyobraźnię. Udowodniono to, badając grupę dzieci w wieku od 3 do 5 lat za pomocą rezonansu magnetycznego. Maluchy słuchały czytanego tekstu, nie oglądały przy tym żadnych ilustracji. W mózgach tych dzieci, których rodzice deklarowali, że regularnie im czytają, większa była aktywność w obszarach mózgu odpowiedzialnych za wizualizację i wyobraźnię!  

Czwarty powód : uczysz dziecko otaczającego świata

Książki są kopalnią wiedzy o otaczającym nas świecie. Najmłodsze dzieci są zainteresowane tym, co jest im bliskie – przedmiotami codziennego użytku, pojazdami mijanymi na ulicy, zwierzętami, dziećmi podobnymi do nich. Jeśli Twoje dziecko jest starszym przedszkolakiem lub chodzi już do szkoły z pewnością ma już sprecyzowane zainteresowania. 

Niezależnie od tego, w jakim wieku jest Twoja pociecha, na pewno znajdziesz dla niej książkę w serii Akademia Mądrego Dziecka.

Piąty powód: pomagasz mu poradzić sobie ze stresem

Naukowcy z Uniwersytetu w Sussex udowodnili, że czytanie skutecznie pomaga radzić sobie ze stresem. Już po kilku minutach czytania poziom stresu obniża się nawet o 60%!  Ten efekt możesz dodatkowo wzmocnić, czytając dziecku książkę, która nauczy je, jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Świetnym wyborem będzie Bajka Dźwiękowa. Mały smok i emocji tłok, pokazująca, jak różne osoby wyrażają odczuwane przez siebie emocje. Tym demonstracjom towarzyszą dźwięki, dzięki którym Twojemu dziecku będzie łatwiej rozpoznać uczucia bohaterów.

Szósty powód : zapewniasz mu lepszy sen

Eksperci z brytyjskiego The Sleep Council zbadali, że w trakcie czytania oddech się uspokaja, a mięśnie rozluźniają. To ułatwia zasypianie i sprawia, że sam sen jest spokojniejszy. Jego jakość bezpośrednio przekłada się na to, jak Twoje dziecko będzie funkcjonować w ciągu dnia!

Siódmy powód : pomagasz mu ćwiczyć koncentrację

Czy wiesz, że roczne dziecko jest w stanie skupić uwagę na treści czytanej książki przez niecałe 5 minut? Trzylatki uważnie słuchają przez około 8 minut! Jak więc wybierać książki na dobranoc dla malucha lub przedszkolaka? 

W przypadku najmłodszych dzieci postaw na króciutkie książeczki, w których każdej  ilustracji towarzyszy dosłownie kilka słów czy jedno proste zdanie. Stopniowo Twoja pociecha będzie się uczyć koncentracji i będzie w stanie wysłuchać dłuższej opowieści. Dla nieco starszych świetnie sprawdzą się tytuły z serii Bajki 5 minut przed snem z krótkimi opowiadaniami o bohaterach ulubionych dziecięcych filmów animowanych.

Ósmy powód : wspierasz rozwój jego mózgu

Dzieci, którym rodzice czytają, są według badań bardziej kreatywne, pomysłowe, lepiej radzą sobie z nauką. To zaprocentuje w przyszłości. Na prawidłowy rozwój mózgu ma też wpływ jakość dziecięcego snu. Jeśli Twoje dziecko odmawia chodzenia spać o wyznaczonej przez ciebie porze, przeczytajcie na dobranoc książkę Co robimy, gdy śpimy, opowiadającą o tym, co dzieje się w jego mózgu, w trakcie nocnego odpoczynku i dlaczego sen jest tak ważny. 

Twoje dziecko na pewno równie chętnie dowie się, jakie wieczorne i nocne zwyczaje mają zwierzęta. Przeczytacie o tym w książce Kołyszemy do snu. Opowieść muzyczna, przy okazji słuchając fragmentów kojących melodii najsłynniejszych światowych kompozytorów.

Dziewiąty powód : uczysz empatii

Dzieci, które słuchają, a potem samodzielnie czytają książki są bardziej empatyczne, od ich stroniących od literatury rówieśników. Możliwość wczucia się w losy książkowych bohaterów uwrażliwia i pomaga zrozumieć innych. 

Wspólne czytanie z dzieckiem to wyjątkowe chwile, których jakość ma realny wpływ na codzienne funkcjonowanie Twojej pociechy i jej przyszłość. Okazuje się, że jest też dla Was gwarantem dłuższego życia! Naukowcy z Uniwersytetu Yale zbadali, że osoby czytające 3,5 godziny tygodniowo żyją średnio dłużej o 2 lata, niż te, które nie czytają! Dlatego, kiedy Twoje dziecko smacznie zaśnie po wieczornej lekturze, Ty sam sięgnij po książkę!

pixel