Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2022-05-27

HK/ Akademia Mądrego Dziecka pomaga maluchom oswajać emocje

Jedną z najważniejszych umiejętności, w którą współcześni rodzice chcą wyposażyć swoje dzieci jest zdolność identyfikowania uczuć, akceptowania ich i radzenia sobie z nimi. Nasza wiedza o rozwoju emocjonalnym najmłodszych znacząco poszerzyła się w ostatnich latach. Rzadziej słyszy się, że „chłopaki nie płaczą”, dorośli w końcu zaczęli rozmawiamy z dziećmi o ich uczuciach.   

Dużym wsparciem w tych rozmowach i w emocjonalnej edukacji kilkulatków mogą stać się dobrze dobrane książki. Mali bohaterowie i bohaterki, z którymi dzieci mogą się utożsamiać i sytuacje znane z domu czy przedszkola pokazują czytelnikom, że ich rówieśnicy doświadczają podobnych emocji.

Te warunki spełniają interaktywne książki z nowej serii Poznaję uczucia i emocje. Akademia Mądrego Dziecka. Nakładem wydawnictwa HarperKids ukazały się właśnie 4 przeznaczone dla przedszkolaków tytuły: Czasami się złoszczę, Lubię być miły, Kiedy czuję radość i Czasami się martwię.  

CODZIENNE SYTUACJE, DZIECIĘCY BOHATEROWIE

Bohaterami książek są kilkuletni chłopcy i dziewczynki. Spotykają ich sytuacje doskonale znane dzieciom i wywołujące różne emocje. Maja martwi się, jak będzie wyglądała jej pierwsza noc spędzona poza domem. Basia i Kuba cieszą się ze wspólnej zabawy. Antek jest zły, bo koleżanka zepsuła jego wieżę z klocków. Maciek jest miły dla młodszej siostrzyczki i pomaga jej szukać misia. W książeczkach pokazano też kilka dziecięcych sposobów na radzenie sobie z emocjami, z których w trudnych sytuacjach mogą skorzystać bohaterowie i mali czytelnicy.

RUCHOME ELEMENTY, OTWIERANE OKIENKA

Na każdej stronie znajdują się aktywizujące elementy – otwierane klapki, przesuwane i obrotowe fragmenty ilustracji. Pomagają one rozwijać zmysł dotyku i ćwiczyć małą motorykę, ale pełnią również inną ważną funkcję – pozwalają obserwować zmianę mimiki u bohaterów i śledzić, jak rozwija się sytuacja, w której się znajdują. W każdym tomie znajduje się też dziesięciostopniowa skala z suwakiem, na której dziecko może pokazać, jak bardzo jest zmartwione, albo ile miłych rzeczy zrobiło w ostatnim czasie. Maluchy ćwiczą przy tym liczenie w zakresie od 1 do 10.  

 

CENNE RADY EKSPERTKI

W książkach z serii Poznaję uczucia i emocje. Akademia Mądrego Dziecka są też strony przeznaczone dla rodziców. Dr Janet Rose, ekspertka do spraw emocji wczesnego dzieciństwa tłumaczy, w jaki sposób nauczyć dzieci radzenia sobie z lękiem, zmartwieniem czy gniewem. Podpowiada również, jak zachęcić malucha do bycia uprzejmym i pielęgnować dziecięcą radość.

Uśmiechajcie się do siebie jak najczęściej, by wzbudzić w dziecku pozytywne emocje i poprawić mu humor – radzi. To normalne, że dzieci się złoszczą – przypomina – uszanuj jego uczucia, ale postaw wyraźne granice dotyczące zachowania. Musi wiedzieć, ż nie można bić i kopać.

W tej części rodzice i opiekunowie znajdą również propozycje prostych ćwiczeń, które pomagają dzieciom poradzić sobie z trudnymi emocjami i uczą empatii.

Więcej informacji o poszczególnych pozycjach z serii Akademia Mądrego Dziecka - sprawdź >>

 

 

O KSIĄŻKACH:  

Akademia Mądrego Dziecka to opracowana przez polskich ekspertów nowoczesna seria edukacyjna wspierająca kompleksowy rozwój dzieci zarówno tych najmłodszych, ale i starszych. Książki z kilkunastu podserii pomagają doskonalić ważne umiejętności niemowlaków i przedszkolaków: słuchanie, rozumienie, logiczne myślenie, psychomotorykę, rysowanie, liczenie, naklejanie, rozpoznawanie kształtów i liter, pisanie po śladzie. Rozwijają wyobraźnię, słownictwo i sprawność manualną, poszerzają wiedzę o sobie i świecie, uczą wartości społecznych. Dzieci szybciej uczą się, gdy czerpią z tego przyjemność, a pozytywne emocje pomagają przyswoić wiedzę. Książki z serii Akademia Mądrego Dziecka są interaktywne, dostosowane są do wieku, interesujące i ciekawe, zachęcają do samodzielnego odkrywania świata i pomagają go zrozumieć.

Nowa seria książeczek Poznaj uczucia i emocje pomaga zrozumieć dziecku emocje i uczucia, które odczuwa. W książkach znajdują się też porady dla rodziców dotyczące tego, jak rozmawiać z dziećmi o tym, co czują i jakie ćwiczenia robić, by rozładowywać negatywne emocje. Seria konsultowana przez eksperta.

Lubię być miły. Akademia Mądrego Dziecka.
Poznaj uczucia i emocje

Książeczka „Lubię być miły” pokazuje czytelnikom co znaczy być miłym. Na każdej rozkładówce znajduje się przykład współpracy między dziećmi: brat pomaga siostrze znaleźć misia, dziewczynka na plaży dzieli się zabawkami z innymi, którzy ich nie mają. Książeczka pokazuje, że bycie miłym dla innych zbliża ludzi. Na jednej z ostatnich stron znajduje się ruchomy suwak, na którym czytelnik może zaznaczyć, ile miłych rzeczy zrobił danego dnia.

Kiedy czuję radość. Akademia Mądrego Dziecka.
Poznaj uczucia i emocje

Książeczka „Kiedy czuję radość” pokazuje czytelnikom co znaczy być szczęśliwym. Na każdej stronie dziecko może znaleźć przykłady pozytywnych chwil, które wywołują radość: wspólna zabawa, tańczenie, śpiewanie. Na jednej z ostatnich stron znajduje się ruchomy suwak, na którym czytelnik może zaznaczyć, ile rzeczy sprawia mu radość.

Czasami się złoszczę. Akademia Mądrego Dziecka
Poznaj uczucia i emocje

Książeczka „Czasami się złoszczę” pokazuje czytelnikom co oznacza złość i jak sobie z nią radzić. Złość może wywołać zburzenie klocków przez kolegę czy to, że koleżanka dostała dokładnie ten balonik, który my chcieliśmy. Najważniejsze jest, by wiedzieć jak sobie ze złością poradzić. W książeczce dziecko znajdzie wskazówki co zrobić, by się wyciszyć i uspokoić. Na jednej z ostatnich stron znajduje się ruchomy suwak, który dziecko może przesuwać by rozładować negatywne emocje.

Czasami się martwię. Akademia Mądrego Dziecka.

Poznaj uczucia i emocje

Książeczka „Czasami się martwię” pokazuje czytelnikom co oznacza zmartwienie i jak je oswoić. Uczucie niepokoju rośnie jak mały kwiatek – w taki sposób autorka próbuje pokazać dziecku co to znaczy, gdy ktoś się martwi. Najważniejsze jest, by wiedzieć jak sobie poradzić. W książeczce dziecko znajdzie wskazówki co zrobić, by się wyciszyć i uspokoić. Na przykład budując pudełko zmartwień i wrzucając tam karteczki z namalowanymi myślami. Na jednej z ostatnich stron znajduje się ruchomy suwak, który dziecko może przesuwać by zobrazować swoje emocje.

pixel