Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2024-04-25

HK/Gdy rodzice się rozstają…

Książki mają wielką moc! A siła książek dla dzieci, jest jeszcze większa! Doskonale wiemy, że czytanie książek pomaga rozwijać dziecięcą wyobraźnię, dostarcza najmłodszym jakościowej rozrywki, pełni rolę edukacyjną. Są jednak książki, których lektura jest wyjątkowo ważna i potrzebna. Poruszają trudne tematy, pomagają dzieciom oswajać nowe sytuacje i stawić czoło problemom, odnaleźć się w rzeczywistości. Takie właśnie są Książki, które dają siłę.

To nasz nowy cykl przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Każda z książek, które będą ukazywać się w tej serii, poświęcona jest konkretnym, często długo trwającym, problemom, takim jak: choroba, adopcja, rozstanie, starość, wojna, śmierć, rozłąka, przeprowadzka, emigracja, uzależnienia czy niepełnosprawność. Książki, które dają siłę pomogą dzieciom oswoić się z tymi problemami, przygotować się na trudne wyzwania i je przetrwać. Wesprą dzieci w pokonywaniu trudności, odpowiadając na konkretne potrzeby, nauczą szacunku do siebie, wiary w swe możliwości. Rodzicom pomogą przeprowadzić trudne rozmowy.

Starannie dobrane pozycje stworzą bibliotekę trudnych tematów, ale ujętych w formie książek obrazkowych. Ważne treści przedstawione są w czytelny sposób: prosto, czule, bezpiecznie, opierając się na zrozumiałych sytuacjach i przykładach z dziecięcej codzienności.

Pierwsze dwa tytuły, które właśnie trafiły na półki księgarni to Będzie inaczej. O rozstaniu rodziców oraz Moje dwa domy. Obie stworzone z myślą o dzieciach, które muszą się zmierzyć z rozpadem rodziny i z ogromną wrażliwością przetłumaczone przez Przemka Staronia i Jędrzeja Sołowija.

Jestem przeszczęśliwy, że wraz z moim partnerem Jędrzejem mogliśmy dołożyć cegiełkę do zmniejszania płynącego z samotności cierpienia i przetłumaczyć dwie książki, które doskonale opisuje nazwa inaugurowanej przez nie serii: Książki, które dają siłę – mówi Przemek Staroń, psycholog, Nauczyciel Roku 2018.Są one narzędziami potężniejszymi niż zaklęcia we wszystkich magicznych uniwersach. Uwaga: one dają siłę zarówno dzieciom, jak i rodzicom, opiekunom, babciom, dziadkom, wychowawcom, wychowawczyniom, nauczycielom, nauczycielkom... Wychodzi na to, że dają tę siłę wszystkim!

Będzie inaczej, ale będzie w porządku – książka o emocjach towarzyszących rozstaniu rodziców

Będzie inaczej. O rozstaniu rodziców to pięknie ilustrowana książka obrazkowa, pomagająca przygotować dzieci na rozstanie rodziców. Bohaterem książki jest kilkuletni chłopiec, któremu rodzice wspólnie przekazują swoją decyzję. 

Lektura tej książki uświadomi dziecku, że rozstanie rodziców nie jest jego winą. Pokaże, że smutek, złość i lęk w nowej sytuacji są naturalne, lecz te emocje z czasem osłabną i przeminą. Co najważniejsze, dzięki tej utrzymanej w duchu rodzicielstwa bliskości opowieści dzieci zrozumieją, że chociaż rodzice zamieszkają osobno, swoje dziecko będą kochać tak samo mocno. Książka przygotuje też na ewentualne pojawienie się w przyszłości w życiu dziecka nowego partnera lub partnerki rodzica. 

Ta poruszająca i jednocześnie subtelna książka skupia się na trudnych emocjach, ale także przekazuje ważne przesłanie, że miłość rodziców pozostaje mimo rozstania. – pisze o książce Będzie inaczej Ewa Sękowska-Molga, psycholog dzieci i młodzieży, znana jako @mama_psycholog_dziecięcy, patronka serii.Cenna lektura nie tylko dla dzieci przeżywających koniec związku, ale i dla tych, które chcą zrozumieć sytuację swoich rówieśników.

Moje dwa domy – emocje dziecka w opiece naprzemiennej

Pocieszająca i pełna nadziei książka obrazkowa Phila Earle’a podsuwa pomysłowe sposoby na znalezienie odwagi i pokonanie dziecięcego lęku związanego z rozstaniem rodziców – napisał o tej książce tygodnik Sunday Times.

Moje dwa domy – opowieść o kilkuletniej Florce, której rodzice się rozstali i będzie teraz z nimi mieszkać na przemian – wypełnia dotychczasową lukę na rynku książek dla dzieci. Historia dziewczynki, której rodzice zdecydowali się na opiekę naprzemienną to kojący i podnoszący na duchu picturebook dla dzieci, które czują się rozdarte po rozstaniu rodziców. Bardzo potrzebna, gdyż coraz więcej polskich rodziców decyduje się na taki model opieki.

Jeżeli chodzi o temat rozwodu rodziców, w dostępnych na polskim rynku książkach dla niedorosłych czytelników przeważają dwie tendencje. W większości książek (szczególnie dla dzieci w wieku przedszkolnym) temat ten jest zupełnie pomijany – bohaterowie żyją wyłącznie w pełnych, szczęśliwych rodzinach. Tymczasem według badań w Polsce rozwodzi się ok. 67 tys. par rocznie! – pisze Iwona Czesiul-Budkowska, biblio i bajkoterapeutka, autorka bloga Biblioteczka-apteczka, patronka serii. – Pokazanie w literaturze rodziców samotnie wychowujących dzieci, rodzin patchworkowych czy przykładów opieki naprzemiennej daje dzieciom wspierający przekaz, że ich sytuacja nie jest odosobnionym przypadkiem, że nie są inne, gorsze.

Książka pomaga oswoić zmiany i je zaakceptować, wyjaśnia, że silne emocje, które nami targają podczas życiowej rewolucji są normalne i z czasem osłabną, a w końcu przemijają, podpowiada, jak łagodzić tęsknotę, jak przekuć lęk w odwagę.

Polecane

pixel