Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2023-05-18

HK/Konkurs im. Astrid Lindgren rozstrzygnięty!

Poznaliśmy laureatki VI konkursu literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży organizowanego przez Fundację ABC XXI - Cała Polska czyta dzieciom!

W naszym imprincie dziecięco młodzieżowym HarperKids Polska będziemy mieć przyjemność wydać dla Was książki, które zwyciężyły w kategorii wiekowej 10-14 lat! Zostaną one wydane w ramach naszej najnowszej serii Czytam, bo lubię, w której publikujemy współczesne powieści polskich pisarzy i pisarek stworzone z myślą o czytelniczkach i czytelnikach powyżej 9 roku życia!

Oto zwycięskie tytuły:

I miejsce „Zaplątani w sieci” – Elżbieta Jodko-Kula

Kiedy Kama idzie na urodzinową imprezę koleżanki z klasy, nie przypuszcza, że na długie miesiące zmieni to jej życie. Ktoś dla żartu dolewa jej do soku alkoholu, ktoś inny filmuje pijaną dziewczynkę. Tyle wystarczy. Następnego dnia rusza lawina hejtu. Nikt nawet nie zauważa, że Kama nagle znika – jest koniec roku szkolnego, a  od września wszyscy idą przecież do szkół średnich. Kama zamyka się w domu i zaczyna żyć w świecie internetowych forów i mediów społecznościowych, bo to jedyne miejsce, gdzie ukryta za nikiem, może być sobą i nikt nie przypomina jej o całym zdarzeniu.

Książka jest niezwykle wiarygodna. Jednocześnie prowadzonych jest kilka pozornie niezwiązanych ze sobą wątków, które spotykają się w punkcie kulminacyjnym. Sprawia, to że czyta się ją jak thriller.

I oczywiście wszystko dobrze się kończy – dwoje młodszych uczniów podstawówki zauważa, że ktoś ukryty za nikiem, pisze dziwnie często. Rozpoczynają śledztwo, przeczuwając, że może potrzebować pomocy. To śledztwo jest właśnie główną osią książki.

Elżbieta Jodko-Kula  jest autorką 17 książek, pedagogiem i terapeutką.

II miejsce „Draka na Antypodach” – Katarzyna Ryrych

Brawurowa, zabawna i niezwykle oryginalna opowieść o grupie nastoletnich przyjaciół z małego miasteczka. Kostek, Draka, Art i Policjanna przyjaźnią się od zawsze. Pewnego sierpniowego dnia mama Arta prosi mamę Policjanny o przysługę. I od tego wszystko się zaczyna. Co ma do ukrycia tata Arta? Dlaczego w każdy piątek znika z domu? Przyjaciele zaczynają śledztwo w wyniku którego okazuje się, że nic nie jest takie, jak się wydaje. W tej książce nic ani nikt nie jest stereotypowy.

Katarzyna Ryrych - zajmuje się pisaniem książek dla dzieci i tłumaczeniem. Jej opowiadanie. W 2011 roku za książkę Wyspa mojej siostry otrzymała pierwszą nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. W tym samym konkursie wyróżniono jej książkę Łopianowe pole. Za książkę Król otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie „Książka Roku 2015” Polskiej Sekcji IBBY. W 2017 nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę Koniec świata nr 13. Za Lato na Rodos uhonorowana Grand Prix oraz I nagrodą w kategorii wiekowej 10-14 lat w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Na podstawie jednej z jej książek Netflix przygotowuje film.

III miejsce „Formuła Elli” – Agnieszka Rautman-Szczepańska

Doskonale napisana powieść fantasty.  Ella jest półeflką, która, jak inni jej rodacy, jest ścigana i dyskryminowana. Legenda głosi, że istnieje tajemnicza formuła, dzięki której więzione elfy będą mogły odzyskać swój świat. Ella rusza w podróż, odkrywając tajemnicę swojej rodziny i poznając światy, o których istnieniu nie miała pojęcia. Odkrywa, że to co uważała za wadę jest zaletą. „Nie jestem połówką - jestem podwójna” – mówi na końcu książki.

Agnieszka Rautman-Szczepańska - jest lekarką, specjalistką w zakresie medycyny rodzinnej, ale też poetką, pisarką, rysowniczką, która często ilustruje własne publikacje. Dotychczas wydała m.in. książki: Królowa wróżek, Trzecie oko, Wyprawa po magiczny lek, Drużyna szeptunek czy Niezwykła podróż Aurory.

baner AL

Zwycięskie tytuły z pozostałych kategorii wiekowych zostaną wydane przez Wydawnictwo Papilon i Wydawnictwo Literatura

Konkurs im Astrid Lindgren organizowany jest przez Fundację ABCXXI — Cała Polska czyta dzieciom co trzy lata, począwszy od 2006 roku. Celem Konkursu, w nawiązaniu do twórczości jego Patronki, jest wyznaczanie wysokich standardów literackich oraz wzbogacanie oferty dla młodych czytelników o znakomite książki poruszające, ciekawe i ważne tematy, pisane piękną polszczyzną, wskazujące właściwe wzorce postaw i zachowań.

Patronem Honorowym Konkursu jest Biblioteka Narodowa.

Partnerami Konkursu są Fundacja PZU oraz Fundacja AMF „Nasza droga”.

pixel