Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2022-09-26

HK/ Książki dla dzieci na jesień

Coraz dłuższe jesienne wieczory zachęcają do lektury. To idealny czas na spędzanie czasu pod kocem z książką, kubkiem ciepłej herbaty lub kakao. A kiedy za oknem plucha, warto podsunąć dzieciom tytuły, które przegonią nudę. Oto nasze propozycje dla dzieci w różnym wieku!

Jesienne książki dla maluchów

Las. Akademia Mądrego Dziecka. Niesamowity spacer 

To książka z ruchomymi elementami i srebrnymi tłoczeniami. Zaglądamy do tętniącego życiem jesiennego lasu, w którym zwierzęta szykują się na nadejście zimy. Wiewiórki zbierają orzechy. Przesuwają odpowiedni element paluszkiem dziecko może im pomóc ukryć zapasy. Ryk króla lasu, jelenia budzi małe dziki i łasice. Niedźwiadek korzysta z ostatnich promieni ciepła. Bawi się Ganiając motyle. Brązy, pomarańcze i rudości z sympatycznych ilustracji w połączeniu z mieniącymi się srebrzeniami przyciągają dziecięcy wzrok, a możliwość poruszania przesuwanych elementów zamienia lekturę w świetną zabawę.

 

Bing. Pada deszcz 

Książeczka z otwieranymi okienkami Gdy pada deszcz dzieci się nudzą. Nudzi się też Bing. A gdyby dzieci bawiły się razem z sympatycznym króliczkiem? Z tą tekturową książeczką z ukrytymi klapkami to możliwe!Gdy za oknem słota, Flop proponuje Bingowi zabawę w poszukiwanie skarbów, na stronach książki ukrytych jest 7 przedmiotów do znalezienia. Gdzie Flop schował klocek, przytulankę, czy słodką marchewkę? W kuchennych szufladach? Pod poduszką? A może w koszu na pranie? Poszukując skrytek w kolejnych pomieszczeniach dzieci ćwiczą spostrzegawczość i małą motorykę. Podobnie, jak Bing, nawet nie zauważą, kiedy poprawi się pogoda i znów będzie można wyjść na spacer!

Książki o jesieni dla przedszkolaków

Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham, kiedy jest jesień 

Małego Brązowego Zajączka i Dużego Brązowego Zająca nie trzeba nikomu przedstawiać. Bohaterowie [najsłynniejszej książki dla dzieci o miłości] bawią się na jesiennym wietrze. Gonią kolorowe liście i radośnie kicają, gdy Mały nagle zauważa duże tekturowe pudełko i wpada na pomysł, żeby udawać pudełkowego potwora. Mnóstwo przy tym radości i zabawy. Jedna z ciepłych opowieści Sama McBratney’a, które pokochały dzieci na całym świecie! 

Mała Asia w Wielkiej Puszczy. Akademia Mądrego Dziecka. Pomóż mi przetrwać 

Seria opowiadań Ewy Nowak została stworzona z myślą o dzieciach, którym na sercu leży dobro przyrody. Ich bohaterami i bohaterkami są dzieci – te zwierzęce, młode, na które czyha wiele zagrożeń i te ludzkie, o dobrych serduszkach, które starają się pomóc zwierzakom znajdującym się w opałach.

Tytułowa Asia to żubrzątko, najmniejsze cielę w stadzie, urodzone, nie wczesnym latem, jak większość jej kuzynów, ale u progu jesieni. Ma mało czasu, żeby nabrać ził, które pozwolą jej bezpiecznie przetrwać zimę. Gdy pewnego dnia stado wpada w panikę i rzuca się do ucieczki przez rzekę, rwący nurt porywa Asię. Z pomocą cielaczkowi przychodzi Marcin – syn ratownika z miejscowego ekopatrolu. Czy uda się odnaleźć jej mamę? 

Basia i wyprawa do lasu 

Jesień to tradycyjnie czas zbierania grzybów. Również rodzina uwielbianej przez dzieci Basi wybiera się do lasu „zapolować na grzyby”. Okazuje się, że grzyba i to jeszcze jadalnego, wcale nie tak łatwo znaleźć. Na dodatek można go pomylić na przykład z sarnimi bobkami. Może śledzenie tropów zwierząt okaże się ciekawsze niż poszukiwanie kurek i maślaków? Pytanie tylko, czy w lesie nie mieszkają przypadkiem wilki? 

Wciągające powieści dla dzieci na jesienne wieczory

Przykry początek. Seria Niefortunnych Zdarzeń. Księga pierwsza  

W pochmurny, szary poranek, na Słonej Plaży rodzeństwo Baudelaire - Wioletka, Klaus i Słoneczko –dowiadują się, że ich rodzice zginęli w strasznym pożarze. Zaopiekować ma się nimi daleki krewny, hrabia Olaf, który bardziej niż dobrem dzieci zainteresowany jest przejęciem ich pokaźnego spadku.
Pełna czarnego humoru, absurdu i groteski, uwielbiana przez czytelników i czytelniczki na całym świecie Seria Niefortunnych Zdarzeń to pasjonująca lektura, która zyskała już miano kultowej. Od przygód pechowego rodzeństwa nie sposób się oderwać!  

Wierzbowa 13  

Jesień to pora roku, którą upodobały sobie diabły wietrzne i wilkołaki. Te i inne stwory wywodzące się ze słowiańskiej mitologii zamieszkują blok przy ulicy Wierzbowej 13 wybudowany w miejscu dawnej wsi. Za ich sprawą w kamienicy dzieję się dziwne rzeczy. W wannach lokatorów pojawiają się rusałki i utopce, nawet w pogodny dzień wiatr hula w szybach wentylacyjnych, a w piwnicy można spotkać Bazyliszka. Nie wszyscy mieszkańcy są zadowoleni z nietypowego sąsiedztwa. Ale mieszkające przy Wierzbowej dzieci szybko zaprzyjaźniają się ze „straszydlakami”. Książka Danuty Wawiłow i Natalii Usenko to powieść fantasy z nowej serii Czytam, bo lubię.  

Książki aktywnościowe idealne na jesień

Ziemniak. Akademia Mądrego Dziecka Przygody z nauką  

Czas spędzany w domu warto wykorzystać na ciekawą aktywność z dziećmi. Na przykład na domowe eksperymenty. Pomysły na łatwe do wykonania i niedrogie doświadczenia można znaleźć w książkach z serii Przygody z nauką. Idealnym wyborem na chłodniejsze miesiące będzie tom Ziemniak. W końcu jesienią ziemniaków nie brakuje! Mali naukowcy i naukowczynie dowiedzą się z niej, jak wydrążyć w kartoflu studnię, co zrobić, żeby ziemniaki nie tonęły, tylko unosiły się na wodzie i jak jednym ruchem wbić papierową słomkę w surowego ziemniaka. Nie brakuje tu również rad przydatnych w kuchni!  

Poszukiwacze skarbów. Minecraft. Naklejkowa przygoda  

Gdy pogoda nie zachęca do wyjścia na dwór, wielu rodziców martwi się, że dzieci zbyt dużo czasu spędzają przed ekranami. Jak jednak odciągnąć je od ulubionej gry? Na przykład proponując zadania inspirowane ulubionym uniwersum. Dla fanek i fanów Minecrafta przygotowaliśmy zeszyty z atrakcyjnymi zadaniami i naklejkami, które zapewnią rozrywkę na długi czas. Najnowszy z nich, w którym dzieci dołączają do Steve’a i Alex, poszukujących skarbów zawiera ponad 200 naklejek! 

Polecane

pixel