Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2023-01-26

HK/Książki HarperKids w zestawieniu LISTA BIS Polskiej Sekcji IBBY!

W tegorocznym zestawieniu LISTA BIS Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literackiej znalazły się aż cztery tytuły wydane nakładem HarperKids, naszego imprintu specjalizującego się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Są to trzy propozycje z serii Czytam sobie stworzonej dla dzieci rozpoczynających i doskonalących samodzielne czytanie. I powieść dla młodzieży, autorstwa Joanny Jagiełło.

Na LIŚCIE BIS umieszczane są książki zasługujące na szczególną uwagę młodych czytelników i czytelniczek.

Jury zwróciło uwagę na następujące pozycje:

Popękane życie

Powieść Joanny Jagiełło poruszająca temat poczucia bezradności i osamotnienia, w momencie gdy rodzina zaczyna się rozpadać. Laura przygotowuje się do matury, jej młodszy brat Leo jest licealistą, a najmłodsza z rodzeństwa Lena to wzorowa uczennica podstawówki. Gdy rodzice oznajmiają, że się rozwodzą ich życie całkowicie się zmienia. Muszą się zmierzyć z nową rzeczywistością, w której nie mają już bezpiecznej przystani – pełnego ciepła domu z mamą i tatą. Każde z dzieci stara się na swój sposób radzić sobie z nową sytuacją. Rozpad więzi rodzinnych powoduje u bohaterów problemy szkolne, problemy z przyjaciółmi oraz złość, apatię, a w końcu depresję...  

Kartofel i Werka Blogerka

Osadzona w baśniowej rzeczywistości książka Joanny Olech porusza ważny, znany współczesnym dzieciom problem. To opowieść o internetowych influencerach i pogoni za lajkami. Historia nieoczywista, w której główne postaci wymykają się bajkowym stereotypom. Urocza, na pierwszy rzut oka, elfinka okazuje się być żądną plotek mącicielką. Olbrzymi, pokryty brodawkami troll nie ma natomiast nic wspólnego z internetowymi trollami. Ma wielkie serce i uczy czytelniczki i czytelników, że nie warto chować urazy. Świetny punkt wyjścia do rozważań na temat etyki i hejtu w sieci. Tekstowi towarzyszą ilustracje wycinanki Joli Richter-Magnuszewskiej. Ta książka to tytuł z poziomu 2 serii „Czytam sobie” stworzonego z myślą o dzieciach, które składają już słowa i są gotowe na większe wyzwanie literackie.

Tajemnica zielonej butelki

Wzruszająca opowieść autorstwa Wojciecha Widłaka. Dziewczyna znajduje na plaży zieloną butelką, a w niej list w obcym języku. Wiele kilometrów dalej, na drugim brzegu morza chłopiec tęskniący za zaginionym tatą wyciąga z piasku tajemnicze szkiełko. Losy dzieci splatają się, kiedy dziewczynce udaje się rozszyfrować wiadomość wyjętą. Pełna zwrotów akcji historia ma dwa zaskakujące, podnoszące na duchu zakończenia. Opowieści towarzyszą klimatyczne ilustracje Oli Krzanowskiej. . To książka z poziomu 3 serii „Czytam sobie” przeznaczonego dla dzieci, które potrafią już płynnie czytać i są gotowe sięgnąć po dłuższe teksty.  

Nasza pani supermenka

Pełna zwrotów akcji, trzymająca w napięciu opowieść o ekscentrycznej nauczycielce, z którą każda lekcja jest prawdziwą przygodą. Koniec z nudą! Żaneta Żyleta skacze po ławkach, uczy matematyki strzelając z kuszy, dyktanda recytuje od tyłu. Umie też prowadzić wycieczkowy autokar, a kiedy trzeba, przegania groźnego rabusia. Pytanie, co się wydarzy, gdy rodzice odkryją, jak wyglądają metody nowej nauczycielki… Czy pani Żaneta będzie musiała odejść? Książkę o nietypowej klasie w typowej szkole napisała Ewa Nowak. Zilustrowała Zofia Różycka. To tytuł z poziomu 3 serii „Czytam sobie”.

Polecane

pixel