Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2023-05-09

HK/Książki, które pomogą dzieciom radzić sobie z emocjami

Zdolność identyfikowania emocji (własnych i osób wokół nas) i tego, jak sobie z nimi radzić to cenna umiejętność, którą powinieneś przekazać swojemu dziecku. Jest to wyzwanie, z którym mierzy się wielu rodziców. Większość z nim ma świadomość tego, jak ważne jest rozwijanie inteligencji emocjonalnej. Jednak radzenie sobie z emocjami u dzieci bywa trudne również dla dorosłych.

Z pomocą mogą przyjść Ci książki o emocjach dla dzieci, dzięki którym Twoja pociecha nauczy się rozróżniać uczucia, a Ty dowiesz się, jak nauczyć dziecko panować nad emocjami.

Książki wspierające rozwój emocjonalny dziecka

Rozmowy o uczuciach, również tych trudnych warto zacząć już od najmłodszych lat. Kiedy widzisz, że maluch doświadcza jakiejś emocji, nazwij ją i daj mu przestrzeń na jej przeżywanie. Mów również o swoich uczuciach, o tym, co je wywołało, o tym, jak się czujesz, gdy się pojawiają. To ważne, żeby dziecko wiedziało, że nie tylko ono bywa smutne czy przestraszone. Zwracaj uwagę zarówno na przyjemne, jak i na trudne emocje u dzieci, by pokazać, że wszystkie są równie ważne i potrzebne. Pamiętaj, nie ma „złych” emocji! Choć niektórych ludzie wolą unikać i na pewno chcesz uchronić przed nimi swoją pociechę, wszystkie są elementem życia.

Książki, których bohaterowie i bohaterki doświadczają różnych emocji to świetne narzędzia wpierające rozwój emocjonalny dziecka od najmłodszych lat. Jeśli chcesz nauczyć dziecko rozpoznawania emocji, sięgnij po tekturową książeczkę z puzzlami Co czujesz? z serii Mój świat. Akademia Mądrego Dziecka. Jej bohaterowie: Zajęczyca Zosia, Miś Michaś, Suczka Sara i Mysz Maciek odwiedzają gabinet lekarza, plac zabaw, basen i przedszkole. 

W każdym z tych miejsc doświadczają różnych emocji. Zadaniem dziecka jest dopasowanie do scenek buziek dołączonych do książki w postaci okrągłych kart emocji pasujących do otworów w książce. To świetne ćwiczenie empatii i punkt wyjścia do rozmowy z maluchem o emocjach. Dodatkowo celowanie puzzlami w odpowiednie miejsca na stronach to doskonałe ćwiczenie małej motoryki!

Poradnik dla rodziców: jak wybierać książki o emocjach?

Wybierając książki o uczuciach dla swojego dziecka koniecznie zadbaj o to, żeby były dostosowane do wieku Twojej pociechy. Rozwój inteligencji emocjonalnej to długi proces i warto zadbać o to, by wspierające go książki zawierały przekaz zrozumiały dla małego odbiorcy czy odbiorczyni.

Cykl Poznaj uczucia i emocje z serii Akademia Mądrego Dziecka to cztery wyjątkowe książki o emocjach dla dzieci w wieku przedszkolnym i… ich rodziców. Kiedy czuję radość, Czasami się złoszczę, Lubię być Miły i Czasami się martwię, to książeczki z ruchomymi elementami i otwieranymi okienkami, dzięki którym małym czytelnikom i czytelniczkom łatwiej zrozumieć, co czują bohaterki i bohaterowie w opisanych sytuacjach. W każdej z nich Twoje dziecko znajdzie suwak emocji, dzięki któremu na dziesięciostopniowej skali może zaznaczyć intensywność odczuwanego uczucia. Również Ty znajdziesz w tych książeczkach coś dla siebie. Dr Janet Rose, ekspertka do spraw emocji wczesnego dzieciństwa przygotowała cenne porady dla rodziców!

Jeśli jesteś rodzicem dziecka w wieku przedszkolnym, twojej pociesze spodoba się również bajka dźwiękowa Mały smok i emocji tłok. To krótka historyjka o smoczku, który często czuje się przytłoczony ogromem swoich uczuć, przypominająca (nie tylko dzieciom!), że warto znaleźć sposób na wyrażanie swoich emocji, po to by nas nie przerosły!

Najmłodszym dzieciom, oprócz wspomnianej już pozycji Co czujesz?, możesz również zaproponować tekturową książeczkę z serii Basia, Franek i… opowiadającą o humorach Franka, który tęskni za starszą siostrą.

Basia, Franek i humory to jedna z wielu basiowych propozycji poświęconych dziecięcym emocjom. Przedszkolakowi zaproponuj na przykład lekturę zbioru opowiadań Basia. Wielka księga o uczuciach. Dziecku w wieku wczesnoszkolnym podsuń wspierające książki z podserii Basia i przyjaciele, w której koledzy, koleżanki i kuzynostwo głównej bohaterki uczy się radzić sobie z emocjami pojawiającymi się w różnych sytuacjach.

Emocje – ćwiczenia dla dzieci

Zwróć również uwagę na przeznaczone dla dzieci powyżej 8 roku życia zeszyty z ćwiczeniami z serii Akceptuję, co czuję stworzonej przez znaną francuską psychoterapeutkę, twórczynię Szkoły Inteligencji Relacyjnej i Emocjonalnej, Isabelle Filliozat. Twoja pociecha znajdzie w nich zadania i zabawy, takie jak wycinanki, labirynty czy wyklejanki, które pomogą mu rozpoznawać emocje, a Ty porannik z cennymi radami, jak wspierać dziecko.

Smaczna banda uczy dzieci dbania o zdrowie psychiczne – nowe książki o emocjach na polskim rynku

Niesforne Ziarenko, uważany za łobuza, nie zawsze zachowywał się niegrzecznie. Bystre Ciastko, choć nie wierzyła we własne siły, odkryła swój talent i dzięki temu polubiła szkołę. Wzorowe Jajo pokazuje czytelni(cz)kom, że aby być szczęśliwym i spokojnym czasem trzeba odpuścić i zadbać o swój dobrostan. Skwaszone winogrono obraża się bez powodu, a przecież jeszcze niedawno było miłe i zadowolone z życia…

Smaczna banda i emocje to wspierające dzieci (i dorosłych też!), pięknie zilustrowane, wielokrotnie nagradzane picture booki, które pomagają uporać się z trudnymi uczuciami i… zaakceptować je. By Twoje dziecko mogło lepiej poznać członków i dowiedzieć się więcej o ich emocjach bandy przygotowaliśmy karty pracy inspirowane książkami Jory’ego Johna. Znajdziesz je tutaj.

Nasze książki dla dzieci pomogą ci nauczyć dziecko panować nad emocjami. Pamiętaj jednak, że najważniejsze to rozmawiać z dzieckiem o uczuciach, zarówno tych, których doświadcza Twoja pociecha, jak i Twoich własnych.

Polecane

pixel