Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2023-10-19

HK/Najsłynniejsza polska pięciolatka ma już 15 lat!

Książka Basia

Basia gości w polskich domach już od 15 lat! To znaczy, że jej pierwsi czytelnicy i czytelniczki są już pełnoletni! Jednak w uniwersum Basi – bohaterka nie dorasta – wciąż ma 5 lat, a tematy poruszane w książkach są niezmiennie aktualne, zgodne z dziecięcymi zainteresowaniami i odpowiadają na potrzeby współczesnych przedszkolaków. Stworzona przez Zofię Stanecką i brawurowo sportretowana przez Mariannę Oklejak, Basia wspiera oraz bawi dzieci i… ich rodziców. Cieszy się niesłabnącą sympatią i zaufaniem. Do dziś sprzedanych zostało ponad 1,5 miliona książek o Basi!

Wśród nich są nie tylko tytuły z głównej serii o przygodach dziewczynki w pasiastej bluzie, ale również Wielkie księgi, czyli opasłe tomy poświęcone konkretnej tematyce, opowiadania z przeznaczonej dla nieco starszych dzieci podserii Basia i przyjaciele, pomagającej oswajać trudne emocje, czy wprowadzające do świata Basi tekturowe książeczki dla najmłodszych – Basia, Franek i…. Wiosną do kolekcji dołączył pierwszy tytuł z nowego edukacyjnego cyklu Basia i zagadki wszechświata, który został ciepło przyjęty przez dzieci, rodziców i nauczycieli. Rezolutna przedszkolaczka odkrywa w nim piękno i różnorodność otaczającego ją świata. W ofercie HarperKids Polska, specjalizującego się w literaturze dziecięcej imprintu wydawnictwa HarperCollins Polska, mali fani i fanki Basi znajdą też wodną kolorowankę, książeczkę do nauki czytania, a nawet pełnowymiarową powieść. W sumie seria Basia obejmuje ponad 80 pozycji!

Tworząc tę serię, uważnie obserwujemy świat młodych czytelników po to, żeby książki odpowiadały ich potrzebom i dawały mnóstwo radości. – mówi Agnieszka Betlejewska, wydawczyni serii. – Opowieści o Basi są tak bardzo lubiane, ponieważ są prawdziwe. Dzieci odnajdują w nich siebie, własne radości, troski i problemy, którym muszą stawić czoło. Cieszy nas ogromna popularność Basi i to, że seria cały czas się rozwija. 

Tramwaj

Z okazji 15-lecia obecności cyklu na rynku wydawnictwo HarperCollins szykuje liczne niespodzianki, konkursy i atrakcje dla czytelników. Autorki będzie można spotkać między innymi na zbliżających się 26. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie oraz w bibliotekach i centrach kultury na terenie całego kraju. W miniony piątek Zofia Stanecka spotkała się z czytelniczkami i czytelnikami, podpisywała książki i czytała fragmenty opowiadań o Basi w trakcie przejażdżki po stolicy zabytkowym tramwaje, w ramach Nocy Księgarń organizowanej przez OSDW Azymut i Miasto Stołeczne Warszawa.

Zosia

Za co dzieci (i dorośli!) pokochali Basię?

Sytuacje opisane w książkach o Basi są bliskie wszystkim kilkuletnim dzieciom. Z Basią można oswoić lęk przed przedszkolem, pierwszym scenicznym występem i pobytem w szpitalu. Można z nią pojechać na biwak, wycieczkę rowerową i grzybobranie. Stawić czoło dyskryminacji, wesprzeć nową koleżankę w przedszkolu, nauczyć się stawiania granic. Basia sprawdzi się nad morzem i w górach, latem i zimą. Jak większość dzieci: kocha żelki, lepi błotne kotlety, ma wiecznie brudne rączki i nigdzie nie rusza się bez ukochanej przytulanki – pluszowego Miśka Zdziśka, który jest nie tylko najlepszym kompanem zabaw, ale i mądrym, misiową mądrością, doradcą.

Dorośli zgodnie doceniają realistyczny portret rodziny – niedoskonałej, ale bardzo się kochającej. Są tu dziecięce humorki, dobrze znane mamom i tatom oraz wyzwania, przed którymi często stają rodzice. Pojawiają się konflikty, zarówno między rodzeństwem, jak i wśród dorosłych. Mama bywa zmęczona, a tacie zdarza się być chorym. Co najważniejsze, książki o Basi w tysiącach domów pomogły w rozmowach z dziećmi na trudne tematy. Nie bez znaczenia są też polskie realia, sprawiające, że rodzina Basi jest tak bliska czytelnikom i czytelniczkom. Przekaz jest jednak uniwersalny – czego dowodzą tłumaczenia książek Zofii Staneckiej na różne języki.

Nowe tytuły w serii o Basi

W księgarniach pojawiły się właśnie dwa nowe tytuły: Basia i nocowanka (41 książka z głównej serii), a także Wielka księga psów i kotów oraz innych zwierzęcych przyjaciół.

Książka Basia i nocowanka to nie tylko opowieść oswajająca dzieci z nocowaniem poza domem bez rodziców i świetnej zabawie. Porusza ona również temat dziecięcego rozczarowania, pojawiającego się, gdy trzeba zmienić plany, tęsknoty za bliskimi i codzienną rutyną, która może nam towarzyszyć nawet wtedy, gdy dobrze się bawimy:

Nocowanka

Wielka księga psów i kotów oraz innych zwierzęcych przyjaciół to zbiór opowiadań o zwierzęcych przyjaciołach Basi, jej bliskich oraz koleżanek i kolegów. Swoją reprezentację mają tu psy, koty, żółwie, chomiki, króliki, a nawet rybki i papużki. Na ponad 130 stronach oprócz krótkich historyjek ze świata Basi, dzieci znajdą również ciekawe informacje o historii tych zwierząt i cenne wskazówki dotyczące opieki nad domowymi pupilami. Książka uczy empatii i odpowiedzialności za udomowione stworzenia.

Wielka Księga Psów i Kotów

Polecane

pixel