Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2022-08-28

HK/ Nauka czytania jest super!

Zdobycie umiejętności samodzielnego czytania jest w rozwoju dziecka krokiem milowym, na który czeka wielu rodziców. Jak pokazać dzieciom, że książki są fajne, a czytanie może być prawdziwą przygodą?  

NOWE TYTUŁY W SERII „CZYTAM SOBIE”, KTÓRA OD DEKADY ROZBUDZA W DZIECIACH MIŁOŚĆ DO CZYTANIA

Zdobycie umiejętności samodzielnego czytania otwiera przed dziećmi wiele nowych możliwości, pozwala im zdobywać wiedzę i rozwijać wyobraźnię. Choć dzisiaj, kiedy już wszystkie siedmiolatki i niektóre sześciolatki objęte są obowiązkiem szkolnym, trudno wyobrazić sobie, żeby któreś z nich nie nauczyło się czytać, zachęcenie ich do sięgnięcia po książki może bywać trudne – nowe technologie i wszechobecne ekrany często skutecznie odciągają najmłodszych od słów pisanych. Rodzice i nauczyciele stają przed wyzwaniem: jak pokazać dzieciom, że książki są fajne, a czytanie może być prawdziwą przygodą?

Od dziesięciu lat osoby tworzące cykl książek Czytam sobie, przeznaczonych do nauki i doskonalenia czytania, udowadniają dzieciom oraz przypominają rodzicom i pedagogom, że czytanie może być atrakcyjną rozrywką. Opracowana we współpracy z psychologami, nauczycielami i metodykami seria obejmuje ponad 100 tytułów, wśród których każde dziecko znajdzie coś, co je zainteresuje. Na rynku, nakładem wydawnictwa HarperCollins Polska, regularnie ukazują się kolejne nowości. Właśnie dołączyło do nich pięć kolejnych pozycji: Kura Krystyna i jej banda oraz Marta i skarby z poziomu 1 serii, Akiko i Helenka oraz Otwieramy sklepik z poziomu 2 i jedna propozycja z poziomu 3, przeznaczonego dla bardziej zaawansowanych czytelniczek i czytelników, Nasza pani supermenka.

DLACZEGO TO TAK WAŻNE, ŻEBY DZIECI LUBIŁY CZYTAĆ?

Ważne jest nie tylko to, żeby dzieci czytały. Istotne jest to, czy czytają z przyjemnością? Z badania Reading for change przeprowadzonego przez PISA i Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że dzieci lubiące czytać, traktujące czytanie jako formę rozrywki, lepiej radzą sobie z nauką niż ich rówieśniczki i rówieśnicy, którzy choć czytają, to tego nie lubią. Stwierdzono również, że czytanie dla przyjemności ma większy wpływ na edukacyjne sukcesy dziecka niż jego pochodzenie socjoekonomiczne! Osoby chętnie czytające w dzieciństwie, w przyszłości lepiej radzą sobie na rynku pracy, a nawet rzadziej pobierają zasiłki dla bezrobotnych. Dlatego tak ważne jest, żeby znaleźć sposób na pokazanie dzieciom, że czytanie może być dobrą zabawą.

PONAD 100 TYTUŁÓW – COŚ CIEKAWEGO DLA KAŻDEJ I KAŻDEGO!

W ciągu ostatnich dziesięciu lat w cyklu Czytam sobie ukazało się ponad 100 tytułów. Wśród nich młodzi czytelnicy i czytelnicy znajdą między innymi biografie, legendy, zabawne opowiadania czy pozycje z bohaterami z ulubionych filmów animowanych. Są propozycje dla dzieci zainteresowanych baletem i futbolem, opowieści o kosmosie i mikrokosmosie, podseria Eko dla wszystkich, którym na sercu leży dobro środowiska, a także mnóstwo zabawnych opowiadań napisanych przez czołowych autorów i autorki literatury dziecięcej oraz osób, które na co dzień piszą dla dorosłych. Współpracują z nimi najlepsi polscy ilustratorzy i ilustratorki.

SERIA DOCENIONA PRZEZ RODZICÓW I EKSPERTÓW

Książki z obchodzącej w tym roku swoje dziesięciolecie serii Czytam sobie są chętnie wybierane przez rodziców na pierwsze lektury dla ich dzieci.

Emka Kowalska, dziennikarka, mama siedmioletniego Iwa, autorka bloga obibooki.pl pisze o pierwszych czytelniczych próbach swojego syna tak:

Od wielu lat zbierałam książki z serii „Czytam sobie” przeznaczonej dla dzieci, które uczą się czytać. Czekały spokojnie na półce. Nareszcie mogłam je „przetestować” w praktyce. Czemu zaufałam właśnie „Czytam sobie”? To książki skrojone na miarę początkujących czytelniczek i czytelników. Zaprojektowane tak, by ułatwić dziecku osiągnięcie czytelniczego sukcesu. Trzy poziomy zaawansowania i mnogość tematów poruszanych w ponad stu tytułach gwarantują, że z bogatej oferty każde dziecko wybierze coś dla siebie. Wręczając pierwszą z tych książek synkowi postawiłam na pewniaka. „Dobranocka dla Batmana” z jednym z ulubionych superbohaterów była historią, którą naprawdę chciał poznać. Na tyle, że nie zastanawiał się, czy na pewno da radę.

Doceniam ten cykl książek za różnorodność, ciekawe tematy, za wygodne, podręczne formaty, za jakość i urozmaicenie. Ponadto każdy tom znajdziecie w przystępnej cenie! Trójka moich dzieci zaczynała swoją czytelniczą przygodę z tymi książkami i do dziś z radością wracamy do wszystkich historii. – to opinia Karoliny Kwaśnik, autorki bloga wnaszejbajce.pl.

Książkom z logo „Czytam sobie” zaufali nie tylko rodzice, ale i pedagodzy chętnie wykorzystujący je w pracy dydaktycznej. Na stronie www.czytamsobie.pl mogą oni znaleźć gotowe oparte o tytuły z cyklu scenariusze zajęć, które mogą wykorzystać do poprowadzenia lekcji.

Książki z serii „Czytam sobie” są znakomitą propozycją do przygotowania kącika czytelniczego w klasie. Niewysoka cena pozwoli na zgromadzenie całkiem pokaźnego księgozbioru, z pewnością chętnie pomogą rodzice. Trzy poziomy pod względem trudności pozwolą na osiągnięcie sukcesu każdemu dziecku. Warto od początku zgromadzić w klasowej biblioteczce lektury z każdego poziomu. Uczniowie będą z nich korzystać w czasie przeznaczonym na samodzielne czytanie, czas na relaks, czy po prostu podczas przerw. W mojej klasie niektóre dzieci bardzo chętnie zabierały książki do domu i czytały rodzeństwu, rodzicom lub dziadkom. Tematyka książek jest tak różnorodna, że pozwala na realizację podstawy programowej i może stanowić ciekawy przerywnik regularnych zajęć. Z łatwością wpleciemy wykorzystanie książeczek z tej serii przy realizacji tematów z zakresu przyrody, znanych Polaków, kosmosu, ciekawostek geograficznych, doświadczeń i rozszerzymy dzieciom wiedzę z wielu innych dziedzin.pisze Jolanta Okuniewska, nauczycielka i finalistka konkursu Global Teacher Prize 2016.

 

 O KSIĄŻKACH:  

Czytam sobie to bestsellerowa seria książek dla dzieci w wieku 5-9 lat, które rozpoczynają samodzielną naukę czytania. Publikacje wspierają pierwsze kroki w doskonaleniu tej ważnej umiejętności na trzech poziomach zaawansowania – od składania liter w sylaby i wyrazy, aż do płynnego czytania. Zostały opracowane we współpracy z metodykami, psychologami i pedagogami.

Książki z serii Czytam sobie są przystosowane do nauki samodzielnego czytania na trzech poziomach:

Poziom 1: Składam słowa – książeczki przypisane do tego poziomu to proste opowiadania, na które składa się maksymalnie 200 słów. Młody czytelnik poznaje 23 podstawowe głoski. W książkach znajdują się duże litery oraz wysokiej klasy kolorowe ilustracje, co ułatwia dziecku pierwszy kontakt z literaturą. Do każdej publikacji dołączane są naklejki i dyplom sukcesu.

Poziom 2: Składam zdania – książki dla dzieci, które mają już za sobą pierwsze próby samodzielnego czytania. Zamieszczone w nich zdania są już nieco dłuższe i bardziej złożone, a każda z historii liczy od 800 do 900 słów. Młody czytelnik uczy się sylab, a także poznaje nowe wyrazy. Doskonali również umiejętność składania słów z sylab. Podobnie jak w przypadku pierwszego poziomu, książki zostały wzbogacone o kolorowe ilustracje.

Poziom 3: Połykam strony – publikacje przeznaczone dla dzieci, które potrafią już sprawnie czytać. Każda z lektur składa się z 2500-2800 wyrazów. Zdania są w tym przypadku znacznie bardziej złożone. Dlatego w książkach umieszczono słownik trudniejszych wyrazów. Tytuły przypisane do trzeciego poziomu zawierają czarno-białe ilustracje, które pozwalają mu skupić się na czytaniu.

 

Polecane

pixel