HK/Nauka siadania na nocniku - lista książek, które pomogą odpieluchować dziecko
Odpieluchowanie dziecka wielu rodzicom spędza sen z powiek. Choć każde dziecko w końcu nauczy się używać nocnika i korzystać z sedesu, presja otoczenia i sprzeczne informacje na temat tego jak i kiedy zacząć naukę siadania na nocniku sprawia, że wiele osób czuje się bezradnych.
Postaramy się Wam pomóc!
Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatrów twierdzi, że większość dzieci wykazuje pewien stopień gotowości do odpieluchowania między 18 a 24 miesiącem życia. To czas, kiedy warto zacząć zaznajamiać dziecko z tematem. Podkreślmy jeszcze raz: ZAZNAJAMIAĆ. Eksperci twierdzą, że nie wszystkie dzieci są już w tym czasie gotowe pożegnać pieluszkę. Znakomitą większość dzieci udaje się odpieluchować na dzień w wieku 30 – 36 miesięcy. Na całkowite odpieluchowanie, czyli moment, w którym dziecko bez pieluch funkcjonuje również nocą, trzeba często poczekać nawet do czwartych urodzin malucha.
Wróćmy jednak do naszego zaznajamiania. Wspomaganie procesu nauki siadania na nocnik warto zacząć zanim na dobre weźmiecie się za odpieluchowanie dziecka. Świetnym punktem wyjścia do łagodnego wprowadzenia tego tematu w Waszym domu będą książki dla dzieci o siadaniu na nocnik. W ofercie HarperKids znajdziecie książki dla 2latka, które doskonale sprawdzą się w tej roli!
Niezależnie od tego, kiedy Wasze dzieci będą gotowe na naukę siadania na nocniku, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wcześniej pomóc mu się z tym przedmiotem oswoić. Warto wcześniej kupić nocniczek (polecamy wybrać go razem z dzieckiem!) i postawić go w miejscu dostępnym dla malucha. Nawet jeśli na początku będzie służyć za hełm strażacki lub pojemnik na ulubione zabawki. Jednak od razu tłumaczcie swoim pociechom, do czego nocnik służy. W tym właśnie pomogą Wam książki do czytania z dzieckiem.
Czyj to nocnik? Akademia Mądrego Dziecka. A to ciekawe!
Nauka siadania na nocniku to temat, którego nie mogło, oczywiście zabraknąć w naszej serii Akademia Mądrego Dziecka, w której ukazują się książki edukacyjne wspierające rozwój maluchów w wielu obszarach.
Tekturowa książeczka z otworem w kształcie nocniczka Czyj to nocnik? z cyklu Akademia Mądrego Dziecka. A to ciekawe! zawiera rymowany tekst autorstwa Zbigniewa Dmitrocy opowiadający o zostawionym na łące nocniku. Widzące go zwierzątka zastanawiają się, kto może być właścicielem. Przy okazji chętnie same go testują.
Najpierw trochę się pobawię,
potem równo go postawię
i usiądę na nocniku,
żeby zrobić coś z nawyku – mówi Świnka.
To książeczka idealną dla najmłodszych czytelników i czytelniczek. Co ważne, jest skierowana i do chłopców i do dziewczynek!
Kolorowy nocnik. Akademia Mądrego Dziecka. Mój świat
Zwróćcie również uwagę na dowcipną, interaktywną książkę Kolorowy nocnik z podserii Akademia Mądrego Dziecka. Mój świat z ruchomymi elementami i otwieranymi okienkami. W zabawny, angażujący sposób pokaże Waszym dzieciom czym jest nocnik i jak go używać.
Nieco starsze dzieci docenią książeczki, w których to bohaterowie ich ulubionych filmów animowanych uczą korzystania z nocnika.
Mój nocnik. Cocomelon. To lubię
JJ, chłopczyk znany z filmików z cyklu Cocomelon opowiada o swojej przygodzie z odpieluchowaniem wycinanej w kształt arbuza tekturowej książeczce Mój nocnik z serii Cocomelon. To lubię. Ta krótka opowiastka pokazuje dzieciom i rodzicom, że nauka siadania na nocniku wymaga czasu i cierpliwości!
Bing. Ciuchcia do toalety
Bohater innej uwielbianej przez maluchy kreskówki, Bing, jeszcze niedawno próbował siadać na nocniku, a teraz uczy tego swojego pluszowego przyjaciela, Królisia Tulisia. Sam chciałby korzystać z sedesu. Jednak toaleta, w odróżnieniu od nocniczka nie zawsze jest pod ręką.
Książeczka z zadaniami i naklejkami Bing. Ciuchcia do toalety porusza wszystkie aspekty korzystania z toalety – od zasygnalizowania potrzeby, poprzez samodzielne i skuteczne zdejmowanie ubrania, po mycie rączek. Książka jest przeznaczona zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców!
Basia, Franek i pielucha
Zdarza się również, że dzieci całkowicie pomijają etap siadania na nocniku i od razu podejmują próby korzystania z toalety. Często dotyczy do dzieci, które mają starsze rodzeństwo. W ich przypadku sprawdzi się tekturowa książka Basia, Franek i pielucha. W tej historii młodszy braciszek uwielbianej przez dzieci przedszkolaczki sam podejmuje decyzję, że nie chce dłużej nosić pieluszki. Jest jednak za niski i zamiast do sedesu siusia na podłogę. Starsza siostra wspiera malucha i następnym razem podsuwa mu stołeczek. Franek jednak nadal dostaje pieluszkę na noc – musi jeszcze trochę podrosnąć!
Już niedługo czas odpieluchowywania dziecka będzie dla Was jedynie wspomnieniem! Ale ponieważ to jeden z pierwszych kroków Waszych pociech w stronę samodzielności zachęcamy do śledzenia naszej oferty, w której znajdziecie wiele książek wspierających Wasze dzieci w rozwoju, a Was w rodzicielskich wyzwaniach!