Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2023-12-20

HK/ Nikogo nie ma w domu Książką Roku 2023 Polskiej Sekcji IBBY!

18 grudnia w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI przy ulicy Tynieckiej w Warszawie odbyła się uroczysta gala ogłoszenia laureatów i wręczenia nagród w konkursie Książka Roku 2023 Polskiej Sekcji IBBY.

Z radością informujemy, że wydana przez HarperKids Polska książka Nikogo nie ma w domu autorstwa Gosi Herby i Mikołaja Pasińskiego otrzymała nagrodę jury graficznego w składzie Joanna Olech, Piotr Socha i Tomasz Broda w kategorii ilustracje!

Jestem fanem Gosi Herby od lat i z wielką przyjemnością pochłaniam wszystko, co wychodzi spod ręki tej znakomitej stylistki. – pisze o książce Piotr Socha. - Studiowała historię sztuki, jej rysunki pełne są odniesień do niej, co pokazała choćby w swojej poprzedniej książce „Van Dog”. Miło patrzeć, jaką radość sprawia jej rysowanie, jak się nim bawi. Widać, że zabawa jest nieodłączną częścią jej pracy. Mam wrażenie, że Gosia rysuje bez przerwy, zapełnia kolejne szkicowniki setkami wymyślonych przez siebie postaci, nieustannie szuka właściwej formy, eksperymentuje i z dużą swobodą posługuje się zarówno technikami cyfrowymi, jak i kolorowymi kredkami. Lubi również wyszywać. Stworzyła swój własny styl, wywodzący się z lat 60. XX w. 

Treść „Nikogo nie ma w domu” można by opisać w kilku prostych zdaniach: dziś są urodziny motyla o imieniu Kimbo. Kotka Leo, jego najlepsza przyjaciółka, chce kupić mu prezent i razem z nim miło spędzić dzień w mieście... W tym mieście tyle się dzieje, że nie jest łatwo się spotkać...

Ten kolorowy świat pełen jest życzliwych sobie stworzeń, zwierząt dużych, średnich i całkiem małych. Zwierzęta, ludzie, owady żyją tu obok siebie, na równych prawach. Moją ulubioną ilustracją w „Nikogo nie ma w domu” jest marsz robali. Tu każdy jest ważny i nikt nikogo nie wyklucza, dla każdego jest miejsce. Widać, że owady szczególnie Gosię fascynują. Świat w skali mikro jest nie mniej fascynujący niż w skali makro. Gosia lubi mu się przyglądać przez lupę. Patrz uważnie, wytęż wzrok, tu się tyle dzieje. Im dłużej patrzysz, tym więcej widzisz.

O czym opowiada książka Nikogo nie ma w domu?

Leo i Kimbo są najlepszymi przyjaciółmi, mieszkającymi po przeciwnych stronach miasta. Pewnego dnia każde z nich wyrusza z domu, by zrobić drugiemu niespodziankę. Leo, chce odwiedzić przyjaciela w jego urodziny. Kimbo, marzy o tym, by ten wyjątkowy dzień spędzić razem z przyjaciółką. Jednak nic nie idzie zgodnie z planem – ścieżki bohaterów plączą się i prowadzą w nowe nieznane miejsca. Miasto wciąga ich w zwariowaną przygodę. Czy bohaterom uda się spotkać?

Pięknie napisana, szaleńczo zilustrowana, zabawna opowiastka z ukrytą wyszukiwanką to trzecia książka Mikołaja Pasińskiego i Gosi Herby, w której spotykamy tych bohaterów. Można ich znaleźć również w nagradzanych książkach obrazkowych Balonowa 5 oraz Van Dog.

Wszystkie te bogato ilustrowane historie wciągną dzieci w wieku przedszkolnym, a starsze dzieci będą mogły czytać samodzielnie proste słowa, dzięki drukowanym literom w dymkach.W imieniu nagrodzonych Gosi i Mikołaja nagrodę odebrała Joanna Nikodemska, wydawczyni książki Nikogo nie ma w domu.

Polecane

pixel