Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2022-09-27

HK/ Nowoczesne, wciągające powieści dla dzieci, które czytają

Kiedy dzieci już bez trudu i z prawdziwą radością połykają książki z najbardziej zaawansowanego, trzeciego poziomu serii Czytam sobie, są gotowe na kolejne, nieco trudniejsze czytelnicze wyzwania. Właśnie z myślą o nich powstał cykl Czytam, bo lubię.

To powieści przygodowe autorstwa najlepszych polskich pisarek i pisarzy, stworzone dla dzieci w wieku 9 – 12 lat. To dłuższe teksty – każda książka ma blisko 200 stron, okraszone czarnobiałymi ilustracjami najlepszych polskich rysowników i rysowniczek.

Jako pierwsze tytuły z cyklu na rynku pojawiły się Zapiski szczęściarza Rafała Witka z ilustracjami Oli Krzanowskiej i Wierzbowa 13. Opowieści z Wierzbowej 13 autorstwa Danuty Wawiłow i Natalii Usenko zilustrowana przez Dianę Karpowicz.  

CZYTANIE BEZ NUDY - KSIĄŻKI SKROJONE NA MIARĘ POTRZEB WSPÓŁCZESNYCH DZIECI

W tych książkach młodzi czytelnicy i czytelniczki znajdą: bohaterów i bohaterki, z którymi mogą się utożsamiać, współczesne realia i problemy, które są im bliskie. Autorzy i autorki czerpią z różnych form literackich i przekładają je na język dzisiejszych dzieci. W trakcie lektury dwóch pierwszych tytułów z cyklu Czytam, bo lubię dzieci będą miały okazję czytać tekst opisujący wydarzenia w czasie teraźniejszym, poznać fragmenty luźnych zapisków będących przemyśleniami jedenastolatka czy dowiedzieć się, jak mogłyby brzmieć klasyczne baśnie, gdyby zostały opowiedziane dzisiaj. Ta różnorodność w połączeniu z pełną zwrotów akcji i humoru fabułą gwarantuje, że w trakcie czytania nikt nie będzie się nudzić!  Nieco tajemnicze, przyciągające wzrok okładki, zachęcają do sięgnięcia po książkę i zajrzenia do środka. Przejrzysty podział na rozdziały ułatwia lekturę i pozwala na łatwe zaplanowanie czasu poświęconego na czytanie, a wygodny format w połączeniu z lekkością tomów w miękkich okładkach sprawia, że książki bez problemu można wrzucić do plecaka i zabrać ze sobą wszędzie.  

NIECODZIENNA CODZIENNOŚĆ

Bohaterami książek z pierwszej odsłony Czytam, bo lubię są dzieci podobne do czytelników i czytelniczek. Dorotka i Filip mieszkają w bloku przy ulicy Wierzbowej, który na pierwszy rzut oka nie różni się od innych. Włodzio chodzi do szkoły, za którą nie przepada, jest wychowywany tylko przez mamę i często przekomarza się z młodszą sąsiadką. Książkowe opowieści rządzą się jednak szczególnymi prawami więc w życiu bohaterów zaczynają się dziać niecodzienne rzeczy. Przy Wierzbowej pojawiają się stwory znane z ludowych słowiańskich podań, a Włodzio, do tej pory mający się za pechowca zauważa, że jego los w magiczny sposób się odwrócił. Przygody dzieci stają się punktem wyjścia do opowieści o harmonijnym życiu z innymi - choćby sąsiadami, potrzebą bycia akceptowanym – niezależnie od tego czy jest się chłopcem czy wilkołakiem, czy dbaniu o uczucia innych – zarówno koleżanki w potrzebie, jak i Bazyliszka.   

RAFAŁ WITEK, AUTOR „ZAPISKOW SZCZĘŚCIARZA” O PRACY NAD KSIĄŻKĄ

Zwariowałem w tej książce kompletnie! Wsadziłem w nią całe serce i wszystko, co kocham w literaturze dla młodych: przygodę i zabawę, szczęście i pecha, uśmiechy i smutki, wypadki i ratunki, kumpli i samotność, chłopaka i dziewczynę… A do tego dodałem szczyptę orientalnego klimatu (bucior Abu-Hasana!!!) i kilka decydujących pytań. I nawet kradzież w Żabce, i ratowanie psa, i jazdę Mercedesem bez dachu, i złoty rower, i tyle innych rzeczy. I to najważniejsze: przyjaźń, która wszystko zmienia, unieważnia podłość świata, pokazuje nam własną drogę. To znaczy im pokazuje: Włodziowi i Samirze. Ale może trochę też mi? W każdym razie dużo się dzieje na tych 200 stronach.”  

Polecane

pixel