Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2022-09-01

HK/ Początek roku w trybie matematycznym MINECRAFT

Jak umilić dziecku powrót do szkoły? Jak sprawić, by nauka matematyki nie była ponurą męką a ciekawym zbieraniem doświadczeń i nabywaniem umiejętności?

Większości dzieci i młodzieży wiele problemów sprawia matematyka postrzegana jako ciąg dość abstrakcyjnych zadań, robionych hurtowo i „zupełnie niepotrzebnych” w życiu. Mimo wielu starań rodziców i nauczycieli młodzi ludzie wydają się być głusi na przekonywania, że bez matematyki ani rusz, że jest podstawą logicznego myślenia, które również zagorzałym humanistom jest niezbędne.

A gdyby tak zainteresować dziecko matematyką i zyskać dodatkowe punkty na liście rankingowej SUPER RODZICÓW?        

Wydaje się to dość karkołomne, ale tu z pomocą przychodzi seria MINECRAFT. Matematyka. Megazadania wydana przez HarperKids. Książki zostały przygotowane i zweryfikowane przez nauczycieli, dopasowana do podstawy programowej, tak by stopniowo poznawać i rozwijać zagadnienia matematyczne przydatne w klasach 1 – 6. I nic w tym odkrywczego, bo przecież wiele zeszytów i ćwiczeniówek zostało tak opracowane.

Czym różni się Matematyka. Megazadania od klasycznego zeszytu ćwiczeń?

I tu docieramy do sedna czyli do gry MINECRAFT, która zawładnęła umysłami młodych ludzi i od wielu lat jest uwielbiana przez chłopców i dziewczyny w wieku szkolnym i nie tylko. Tylko jak połączyć fascynację grą i matematykę?

Cóż, mimochodem podsunąć Megazadania i nim zagorzały przeciwnik matematyki się zorientuje, już liczy garście prochu wypadające z creepera, powierzchnię pola do obsiania marchewką, mnoży i dzieli bloki pryzmarynu, wymienia 2/5 swoich sztabek złota z piglingiem, a nawet sprawdza regułę w ciągu arytmetycznym dla paska życia Smoka Endu. Ze świata gry wbrew pozorom jest blisko do świata realnego, bo jak tu nie potrafić liczyć pieniędzy, odczytywać temperatury, czy przeliczać funty na kilogramy i cale na milimetry, tony na kilogramy. W dodatku za rozwiązane zadania nie zbiera się nudnych punktów i ocen a … szmaragdy, które można ‘wymienić’ na nagrody na końcu każdej książki.

Dodatkowo w zeszytach zamieszczone są zadania dla ambitnych, trochę trudniejsze, ale jaka satysfakcja, gdy uda się je zrobić. Kolejne książki są oznaczone wiekiem czyli 7+, 8+ i tak aż do 12+. Można zaczynać od tych najłatwiejszych w ramach rozgrzewki, nawet gdy ma się lat 9, i sięgać po coraz trudniejsze mierząc się z wyzwaniami kątów, współrzędnych i wykresów. Całe zeszyty mają tez logiczną całość ubraną w fabułę, które pozwala cieszyć się towarzystwem bohaterów i przeżywać z nimi przygody poruszając się po biomach. Można również do przygody w świecie Minecrafta zaprosić rodziców, tłumacząc im czym są moby i po co potrzebne są bloki a nawet …nauczycieli. Do ich dyspozycji został przygotowany scenariusz lekcji dla klas 1 – 3 szkoły podstawowej TRYB MATEMATYCZNY.

Scenariusz lekcji na podstawie książek z serii Minecraft. Matematyka. Megazadania >> Zobacz i pobierz >> 

O historii bez nudy

Mimo że matematyka jest królową nauk i przydaje się przez całe życie, warto też wspomóc młodych ludzi w nauce historii, która nie każdemu młodemu człowiekowi przypada go gustu. Niesztampowe, komiksowo-zabawne podejście do historii w serii Horrendalna historia Polski zachęciło do czytania wiele osób. Natomiast dając pomiędzy ciekawostkami kalendaria systematyzujące wiedzę przyszło z pomocą na niejednym sprawdzianie z historii.

Co zaproponować dziecku na początek roku?

Tylko jedna ważna rekomendacja dla rodziców na koniec, książka nawet tak dopasowana do zainteresowań dziecka, które z pewnością chce zostać minecraftowym YouTuberem, nie osłodzi początku roku tak, jak jej wręczenie na pierwszym ‘noworocznym’ wyjściu na ogromne lody.

Zapraszamy do przeczytania opinii na temat serii przygotowanej przez Elżbietę Manthey z Juniorowo.pl 

Książki znajdziecie również w promocyjnej cenie w sieci EMPIK.

Polecane

pixel