Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2024-05-17

HK/Powieści przygodowe dla młodszej młodzieży

Czytam bo lubię

Czytam, bo lubię to seria powieści przygodowych autorstwa najlepszych polskich pisarek i pisarzy stworzona z myślą o dzieciach i młodszej młodzieży. Powstała jako odpowiedź na potrzeby czytelników i czytelniczek wychowanych na bestsellerowym cyklu Czytam sobie, którzy mają już ochotę (i odwagę!) sięgnąć po dłuższe lektury.

Książki ukazują się nakładem wydawnictwa HarperKids – dziecięcego imprintu HarperCollins Polska. Zostały ciepło przyjęte nie tylko przez dzieci, ale również przez rodziców, nauczycieli i bibliotekarzy, którzy doceniają wysoki kunszt literacki proponowanych przez wydawcę tytułów. 15. maja br. na półki księgarni trafią dwa nowe tytuły Czytam, bo lubię: Formuła Elli Agnieszki Rautman-Szczepańskiej oraz Draka na Antypodach Katarzyny Ryrych.

Wyjątkowa odsłona Czytam, bo lubię! Zapraszamy na uroczystą premierę i po autografy!

Premierowe tytuły, które w maju ukażą się w serii Czytam, bo lubię to książki nagrodzone w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. 

Jury Konkursu pod przewodnictwem prof. dr hab. Joanny Papuzińskiej, nawiązując do najwyższych standardów literackich wyznaczonych przez jego Patronkę, wybrało i nagrodziło spośród blisko 370 nadesłanych prac teksty o wysokim poziomie artystycznym i etycznym, które z pełnym przekonaniem można polecać do czytania dzieciom i młodzieży.

Uroczysta premiera nagrodzonych w konkursie tytułów odbędzie się w sobotę, 18 maja 2024 na Targach Książki i Mediów Vivelo na Stadionie PGE Narodowy o godzinie 11.00 w sali Amsterdam na 2 piętrze. W tym dniu zapraszamy również serdecznie na spotkanie z Katarzyną Ryrych, która od godziny 12:30 będzie podpisywała książkę Draka na Antypodach na stoisku 112/D8.

Draka na Antypodach – wakacyjna opowieść o dorastaniu

Jestem pewien, że gdziekolwiek rzuci mnie los, cokolwiek zaoferuje mi życie, zawsze będę myślał o tym moim miejscu na świecie, które wcale nie było dla mnie ani szare, ani nudne. A gdy ktoś mnie zapyta, co najlepiej pamiętam, to odpowiem bez wahania: tamten schyłek lata. Czas, kiedy wszystko się zmieniło. 

Draka na Antypodach to wakacyjna powieść przygodowa, w której młodzi czytelnicy i czytelniczki znajdą wątki detektywistyczne, solidną porcję czarnego humoru i wartką akcję. To brawurowo napisana współczesna powieść o dorastaniu! Jej autorki – Katarzyny Ryrych – z pewnością nie trzeba przedstawiać. To jedna z najbardziej poczytnych współczesnych twórczyń książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Dla Kostka, Draki, Policjanny i Arta wakacje to czas wyczekanej beztroski, ale także zapowiedź nadchodzących zmian, o których jeszcze nie mają pojęcia. Choć mogłoby się wydawać, że latem  Miasteczko, położone niezbyt daleko, ale jednak nie wystarczająco blisko Naprawdę Wielkiego Miasta, nie ma dzieciom nic do zaoferowania, okazuje się, że przygoda czeka tuż za progiem!

Bohaterowie i bohaterki tropią tajemnice, robią pranki, powoli stają się nastolatkami i przy okazji odkrywają uczucia, które rodzą się między nimi. 

W dziecięcym świecie lato jest czasem największych zmian. Nawet w sennym Miasteczku pozbawiony szkolnej rutyny czas wakacji jest pełen wrażeń, emocji i niespodziewanych wydarzeń. To piękna opowieść o dorastaniu i sile przyjaźni! – mówi Emka Kowalska, obibooki.pl, patronka książki Draka na antypodach

Formuła Elli – ponadczasowa powieść fantasy o odkrywaniu swojej tożsamości

Ella najbardziej na świecie chciała być normalna jak wszyscy. Wiedziała, że dla odmieńców nie ma miejsca w Naszym Świecie. Każdy, kto nie pasował do kanonu czystego gatunku zwykłych ludzi, musiał się liczyć z ryzykiem utraty wolności. Od wczesnego dzieciństwa słyszała, że ma być jak inne dzieci, żeby nie trafić do Półświata.

Formuła Elli to świetnie napisana, klimatyczna powieść z nurtu fantasy. Jej autorka – Agnieszka Rautman-Szczepańska, mieszkająca w Szwecji lekarka, rysowniczka i pisarka – stworzyła wyjątkową, pełną magii opowieść o akceptacji inności, odkrywaniu swojej tożsamości i drodze do samoakceptacji.

Każde dziecko jest inne, lecz czasami dzieci nie potrafią tego zrozumieć i przyjąć, zwłaszcza, gdy nie mają wspierającego otoczeniazauważa, znana jako Baba od polskiego, Aneta Korycińska, która objęła książkę patronatem medialnym – Mądra, ciepła Formuła Elli uczy, jak zaakceptować swoją inność i znaleźć w niej źródło siły.

Ella wydaje się zwykłą nastolatką, a jednak, gdzie się pojawi, dzieją się dziwne rzeczy. W dzisiejszych czasach posądzenie kogoś o czary brzmi raczej niedorzecznie, ale… czy dziewczyna na pewno pochodzi z tego świata? 

Aby odkryć swoją tożsamość, dostrzec w sobie moc i nauczyć się żyć ze swoją odmiennością, Ella przemierzy krainy równoległe, pozna elfy i smoki, i przeżyje niezwykłe przygody, dzięki którym wreszcie zrozumie, że inny to znaczy wartościowy.

O książce mówi sama Autorka:

Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku,

oddając w Twoje ręce Formułę Elli zabiorę Cię do fantastycznego świata, pełnego mitycznych stworzeń, ale myślę, że szybko zorientujesz się, jak bardzo ten świat jest podobny do naszego. I wiesz, co? W naszym też da się odszukać taką formułę, która pozwala odkryć, że inność to nasza wielka siła i dzięki niej można zmienić rzeczywistość na lepszą, spojrzeć na siebie i innych z większą tolerancją. Różnice czynią nas wyjątkowymi. (…) Moja córka od urodzenia jest dwujęzyczna (zupełnie jak Ella). Ja z kolei (również jak bohaterka książki) mam pewną charakterystyczną cechę fizyczną. Otóż moje prawe ucho ma niewielki elfi guzek (naprawdę!). Dlatego doświadczenie bycia innym, czy nawet „połowicznym” nie jest mi obce, a wręcz stało się doskonałą inspiracją do napisania historii o półelfce i jej Formule. W ten sposób chcę Ci powiedzieć, że inność to nasza wielka siła. Różnice czynią nas wyjątkowymi. Niezależnie od pochodzenia, urody czy charakteru. Różnorodność jest naturalna, piękna i bardzo potrzebna. 

Polecane

pixel