Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2023-02-21

HK/Skąd się bierze deszcz i jakie jest najgorętsze miejsce na świecie – nowe fascynujące książki w serii „Akademia Mądrego Dziecka”

Akademia Mądrego Dziecka HarperKids to wielopoziomowa seria edukacyjna skierowana do czytelniczek i czytelników w różnym wieku. Od lat znana rodzicom najmłodszych dzieci, dorasta ze swoimi fanami i fankami towarzysząc im również w edukacji przedszkolnej i szkolnej. Nakładem dziecięcego imprintu wydawnictwa HarperCollins na rynku pojawiły się właśnie dwa nowe tytuły. Są to Jak smakuje czekolada na Evereście?, nowość z podserii Chcę wiedzieć!, stworzonej z myślą o starszych przedszkolakach i dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz Od mitów do nauki z przeznaczonego dla dzieci powyżej 8 roku życia cyklu Chcę wiedzieć więcej!

Książki w duchu STEAM

STEAM to wyjątkowo popularny w ostatnich latach nowoczesny nurt w edukacji, którego nazwa jest skrótem pochodzącym od pierwszych liter angielskich słów Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka). Koncepcja STEAM zakłada, że dzieci najlepiej przyswajają wiedzę, kiedy zajęcia edukacyjne obejmują jednocześnie kilka lub wszystkie wymienione wyżej elementy. Pokazywanie powiązań między różnymi dziedzinami nauki ułatwia dzieciom zrozumienie nowych zagadnień czyni je bardziej atrakcyjnymi i pozwala na wykorzystanie wielu zmysłów i zaangażowanie obu półkul mózgowych w proces uczenia się i zapamiętywania. To wszystko pomaga rozwijać zdolność logicznego i krytycznego myślenia, wyobraźnię. Książki z serii Chcę wiedzieć! i Chcę wiedzieć więcej! idealnie wypełniają założenia tej koncepcji.

Jak smakuje czekolada na Evereście? - angażująca wszystkie zmysły podróż dookoła świata

Jak smakuje czekolada na Evereście? to wyjątkowa książka dla dzieci marzących o dalekich podróżach. Opowieściom o różnych zakątkach Ziemi towarzyszy spora porcja naukowych faktów i ciekawostek oraz odwołań do wielozmysłowych doświadczeń, które mogą być udziałem osób podróżujących w opisane miejsca. Tych do odwiedzenia jest aż 12, między innymi najwyższy szczyt i największa głębina, najbardziej upalna i najmroźniejsza okolica, miejsce najbardziej naelektryzowane i… najbardziej śmierdzące

Czujesz to? Słyszysz to? Widzisz to? Spróbujesz tego? Czujesz ten zapach? -  każdej lokalizacji towarzyszą opisy odwołujące się do 5 ludzkich zmysłów. Ale nie zabrakło tu również najważniejszych informacji, ciekawostek geograficznych i historycznych czy nazwisk podróżników czy naukowców, którzy eksplorowali te wyjątkowe miejsca, lokalną faunę i florę, czy miejscowe przysmaki. 

Książka jest bogato ilustrowana, znalazło się w niej również miejsce na poradnik podróżnika i słowniczek trudnych pojęć.

Pomysł na tę książkę był wprost wyśmienity. Dzieci przeobrażają się w podróżników i wyruszają na wyprawę w najbardziej ekstremalne miejsca na świecie. Popłyną w dół Nilu, polecą balonem do Jaskini Wroniej, odwiedzą Antarktydę i Grenlandię, spędzą noc na pustkowiu Outback, a nawet polecą na Marsa! Każda wyprawa wiąże się z innymi przygotowaniami i przeżyciami. – pisze Karolina Sukiennik, autorka bloga Maliczytelnicy.pl - Wpływając do Rowu Mariańskiego, poczują ogromny chłód, usłyszą śpiewającego wieloryba, poczują zapach wilgotnej piwnicy, zobaczą dywan ze skał mikrobiologicznych i spróbują wypić swój pot i wydychane powietrze zassane do plastikowej torby. 

Będąc na Wyspie Zawadowskiego, będą trzęśli się z zimna, zobaczą miliony pingwinów, poczują zapach zgniłych krewetek, usłyszą odgłos wulkanu i spróbują smak pyłu wulkanicznego. Takie „podróżowanie” to coś całkowicie nowego. Te opisy działają na wyobraźnię i każde z tych miejsc odbiera się zupełnie inaczej. Uważam, że to genialny pomysł. Czytelnik poznaje dwanaście niesamowitych miejsc i może się poczuć, jakby tam był. Ta książka jest fascynująca, ładnie wydana i niezwykle pomysłowa.

Skąd się bierze tęcza? – w co wierzyliśmy i co na to nauka

Od mitów do nauki to najnowsza propozycja z cyklu Chcę wiedzieć więcej! Akademia Mądrego Dziecka przeznaczonego dla dzieci w wieku szkolnym. Dzięki tej wyjątkowej książce dzieci poznają mity z całego świata. Nie tylko najpopularniejsze greckie czy rzymskie, o których będą się uczyć w szkole, ale również podania ludów z Dalekiego Wschodu czy obu Ameryk. Nie zabrakło tu również nawiązań do mitologii słowiańskiej. Wszystkie te opowieści łączy cel, w jakim powstały. Były próbami wyjaśnienia niezrozumiałych dla mieszkańców starożytnego świata zjawisk przyrodniczych, które dziś rozumiemy doskonale dzięki rozwojowi fizyki, biologii i innych nauk.

Każda starożytna cywilizacja miała swoją mitologię, a to dlatego, że ludzie zadawali sobie pytania i próbowali wyjaśnić zjawiska, których nie rozumieli. Później o mitów przeszliśmy do nauki, czyli przestaliśmy zgadywać i zaczęliśmy rozumieć. Ta książka przybliża kilka takich pytań, które zadawali sobie ludzie na całym świecie, czyli: Jaki kształt ma świat? Skąd się bierze deszcz? Dlaczego słońce wschodzi? Skąd się bierze tęcza? Przy każdym takim pytaniu umieszczono kilka mitologicznych historii z całego świata. I one z jednej strony potrafią się bardzo od siebie różnić, prawdopodobnie dlatego, że zupełnie inaczej naturę postrzegali ludzie mieszkający w Afryce, a inaczej na dalekiej Północy Europy. – polecała „Od mitów do nauki” Emka Kowalska w programie „Przeczytaj mi tę historię” na antenie TVP HistoriaAle bardzo często ta książka pokazuje nam, że pewne zjawiska próbowaliśmy wyjaśniać w ten sam sposób. Na przykład właściwie każda mitologia miała swojego boga, który strzelał piorunami. Czyli tak naprawdę, niezależnie od tego, ile kilometrów nas dzieli, jesteśmy do siebie bardzo podobni. Co najważniejsze w tej książce, po każdej takiej porcji mitów jest tutaj naukowe wyjaśnienie. Książka mówi: co na to nauka? Co wiemy dzisiaj? Jak dzisiaj tłumaczymy te zjawiska? Porządna porcja wiedzy z jednej strony historycznej, z drugiej strony przyrodniczej i fizycznej. To jest taka książka, która rozwija dzieci w wielu różnych obszarach. 

Każde opisane w książce Od mitów do nauki zjawisko zostało przystępnie wyjaśnione. Dzieci dowiedzą się z tej książki jak powstaje tęcza, czym są chmury, jaka jest różnica między deszczem, gradem i śniegiem. Przeczytają również na ile trafnie jesteśmy w stanie przewidywać pogodę i czy słońce kiedyś zniknie. Całość uzupełniają ilustracje czerpiące z motywów ludowych z całego świata.

Polecane

pixel