Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2024-03-22

HK/U Basi zapachniało wiosną i latem!

Główna seria o Basi słynnego duetu pisarki Zofii Staneckiej i ilustratorki Marianny Oklejak wciąż się rozrasta! Do ponad 40 książek dołączył kolejny tytuł Basia i tajemnice ogrodu, książka, która powstała we współpracy z Łazienkami Królewskimi. Swoją premierę równolegle ma nowy tom w edukacyjnym cyklu Basia i zagadki wszechświata – Liście

Jedna z najbardziej znanych książkowych pięciolatek tym razem ma wiele pytań o przyrodę i zachodzące w niej zmiany oraz dlaczego wszyscy powinniśmy dbać o zieleń zwłaszcza w miastach. Dziecięcy świat niekończących się, ale też nie zawsze prostych i oczywistych, pytań oraz rozterek i tym razem doczeka się odpowiedzi.

Wiosna długo nie chciała nadejść…

Basia

Basia z utęsknieniem czeka na wiosnę. Jej zwiastunów szuka w pogodzie i w świecie przyrody. Nadzieję na zmianę pory roku dają rosnące na gałęziach drzew pączki. Kiedy po jakimś czasie pączki zmieniają się w delikatne listki, Basia jest zachwycona. Zaprzyjaźnia się z liściem pewnej lipy i z fascynacją obserwuje zachodzące w nim zmiany od wiosny do zimy. Okazuje się, że życie liścia może być bardzo ciekawe. 

Basia i zagadki wszechświata to nowy cykl książek, w których rezolutna przedszkolaczka odkrywa piękno i różnorodność otaczającego ją świata. Zwyczajne z pozoru wydarzenia stają się dla Basi punktem wyjścia do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi. 

Ciekawi świata czytelnicy znajdą w książce Liście nie tylko opowiadanie o swojej ulubionej bohaterce, lecz także pięknie zilustrowane strony z informacjami m.in. o tym, jak zbudowany jest liść, jak rozpoznawać liście różnych gatunków drzew liściastych i iglastych, a także do czego możemy wykorzystywać liście w codziennym życiu. Basia dowiaduje się, które możemy jeść, jakie gatunki możemy parzyć i jakie niosą ze sobą właściwości. Pozna także zwyczaje związane z piciem herbaty i to jak są one odmienne w różnych krajach na całym świecie. 

Basia i zagadki wszechświata to także wspaniała propozycja dla rodziców, którzy razem z dziećmi przeżyją ciekawą czytelniczą przygodę i zagłębią się w niesamowity świat wiedzy!

… a potem przyszło lato

Basia i tajemnice ogrodu

Co można robić w mieście, gdy żar dosłownie leje się z nieba? W upalne majowe popołudnie Basia z całą rodziną wybiera się na spacer w wyjątkowe miejsce. Stary ogród kryje wiele tajemnic – zabytkowe budowle, ogromne drzewa, ciekawe zwierzęta oraz wspaniałe rzeźbione lwice, które być może ożywają nocą… Basia nie tylko pozna ciekawostki związane z tym miejscem, lecz także dowie się, jak ważna dla miasta jest zieleń, którą wszyscy powinniśmy pielęgnować, aby żyło nam się lepiej. 

Z tej książki młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak ważne jest dbanie o tereny zielone w przestrzeni miejskiej. Parki, ogrody, zielone skwery dają ochłodę mieszkańcom oraz wytchnienie miejskim zwierzętom. Basia i tajemnice ogrodu to niesamowita przygoda i mnóstwo ciekawostek przyrodniczych. Książka powstała we współpracy z Łazienkami Królewskimi w Warszawie.

Jak pisze Anna Jankowska, pedagożka, autorka bloga aktywneczytanie.plOt, rodzinny spacer po parku w którym każdy członek rodziny już przecież był. Nie żadna wyprawa w nieznane, daleko od domu, z tysiącem bagaży. Przeciwnie – przechadzka po najbliższej okolicy, która jednak przynosi wszystkim mnóstwo przyjemności. I jest naprawdę magiczna. Chyba najlepiej ujął to Tata: „Taki ogród w środku miasta to najlepsze miejsce na świecie. Sam widok zieleni sprawia, że odzyskuję spokój i zwalniam na chwilę, chociaż nie siedzimy w miejscu, tylko dużo razem robimy.” Jestem pewna, że w każdym mieście i miasteczku są takie miejsca. Zakątki, które dobrze znamy, bo często odwiedzamy je podczas popołudniowych spacerów. A nawet jeśli tego nie robimy, po lekturze nowej przygody Basi z pewnością nabierzemy na to ochoty. Bo żeby się odciąć od szarej codzienności, wystarczy naprawdę niewiele. Wspólny spacer, miłe wspomnienia, parę żartów i szczypta fantazji. Takie cieszenie się sobą tu i teraz to jedna z największych tajemnic, jaką udaje się odkryć, towarzysząc Basi podczas spaceru alejkami królewskiego ogrodu. 

Basia ponownie zaprasza do kin!

Ukochana przez wszystkie przedszkolaki dziewczynka w bluzeczce w czerwone paski 31 maja br. ponownie zagości w polskich kinach. Kontynuacja przygód rezolutnej pięciolatki na dużym ekranie to już kolejna odsłona. I tym razem na dzieci będą czekać cztery epizody z przygodami znanymi z serii książek. Więcej szczegółów już wkrótce!

Polecane

pixel