Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2022-06-30

HK/ VAN DOG z Nagrodą Żółtej Ciżemki

W szóstej edycji Nagrody Żółtej Ciżemki jury przyznało nagrodę w kategorii GRAFIKA Gosi Herbie i Mikołajowi Pasińskiemu za książkę dla dzieci – wydaną przez HarperCollins Polska – „Van Dog”.  

„Van Dog” to ilustrowana opowieść o psim malarzu i jego przygodach podczas pleneru na wiosennej łące. Pełna humoru opowiastka o sztuce, tworzeniu i obserwacji świata. Łączy klasyczną książkę obrazkową z książką do wyszukiwania szczegółów. Niedługie teksty w komiksowej formie zachęcają dziecko do samodzielnego czytania. Do książki dołączony jest plakat niespodzianka.    

W uzasadnieniu werdyktu dr Anna Machwic napisała: Książka Van Dog to przede wszystkim zachwycająca, spektakularna ilustracja. Każda rozkładówka to nęcący feerią barw, różnorodnością kształtów, pulsujący od różnych śladów i struktur narzędzia, obraz.

Kapituła Nagrody Żółtej Ciżemki 2022 obradowała w składzie: dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar (przewodnicząca Kapituły), prof. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, Iwona Haberny, dr Anna Machwic, Izabela Ronkiewicz-Brągiel, dr Agnieszka Staniszewska-Mól i tak podsumowała oraz uzasadniła wybór książki „Van Dog” jako najlepszej w kategorii GRAFIKA:

Przesłanie: „I Ty możesz malować jak Van Gogh” wypływa ze skojarzeń nazewniczych, opisu jednego dnia zwierzęcego bohatera – malarza Van Doga (od pomysłu rowerowego wyjazdu za miasto do umieszczenia gotowego obrazu w muzeum), a także intersemiotyczności ilustracji (motywiki i kolorystyki, nawiązującej do znanych prac holenderskiego artysty). Barwny świat detali i okraszona humorem narracyjność ciągu ilustracji pozwala czytać książkę (tekstowo i wizualnie) na wielu poziomach: projektowanej aktywności dziecięcej (twórczy zamiar, etapy pracy i jej finalizacja – obok niezależnego funkcjonowania otoczenia w czasie, gdy artysta tworzy), akulturacyjnego wprowadzenia w historię sztuki (twórczość konkretnego artysty, muzeum jako instytucja, nawiązania do dzieł Da Vinci, Velázqueza, Friedricha, Maneta, Muncha, Magritte`a, i wielu innych, na wyklejce książki).

25 czerwca br. odbyło się wręczenie Nagrody w Bibliotece Głównej Krakowa.

Nagroda Żółtej Ciżemki za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży została powołana przez Bibliotekę Kraków w 2017 roku, w setną rocznicę śmierci Antoniny Domańskiej, autorki opowiadań i powieści m.in. Historii Żółtej Ciżemki, na której wychowały się pokolenia Polaków. W ten sposób nawiązano do najlepszych polskich tradycji literatury dla dzieci. Celem Nagrody jest uhonorowanie najpiękniejszych i najbardziej wartościowych polskich wydawnictw adresowanych do młodszych czytelników. To wyróżnienie rodzimych autorów, ilustratorów i grafików, dzięki którym literatura może wciąż silnie oddziaływać na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, a przy tym dawać im przyjemność obcowania z dobrą książką.

Nagroda Żółtej Ciżemki to 25 000 zł, której fundatorem jest Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Zwycięzcy otrzymują również wyjątkową statuetkę autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha.

Książka dostępna w sprzedaży tutaj>>

Więcej informacji o książkach HarperKids na:

 

pixel