Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2022-05-12

HK/ Ważne Sprawy Każdego Dziecka w powieściach Emilii Kiereś

                                                       

Wartka akcja, wciągająca fabuła, baśniowe elementy i odrobina magii, które pozwalają o ważnych sprawach pisać w przystępny sposób, to główne wyróżniki powieści Emilii Kiereś. Nakładem wydawnictwa HarperCollins Polska do księgarń trafiły jej dwa nowe tytuły Cynowy rycerzyk i Miedziany listek, propozycje dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a także ich rodziców. Ciepłe, optymistyczne książki poza przygodą i zabawą, niosą ze sobą inspirujące rozmowy dzieci z dorosłymi. Kochająca i słuchająca się nawzajem rodzina jest wielką siłą i niezawodnym wsparciem. Książki Cynowy rycerzyk i Miedziany listek dopełniła nastrojowymi ilustracjami Małgorzata Musierowicz, mama autorki Emilii Kiereś.

WAŻNY ŚWIAT DZIECIĘCYCH SPRAW

Każda z książek Emilii Kiereś, poza intrygującą fabułą, porusza bliskie dzieciom w wieku wczesnoszkolnym tematy i jest inspiracją dla rodziców, by o ważnych sprawach rozmawiać, nie odkładać, czy wręcz pomijać. Autorka w swoich książkach idealnie przygotowuje grunt pod takie rozmowy dotykając ważnych kwestii bez zbędnego moralizowania i podsuwania gotowych rozwiązań.  

Nie jest szczególnie trudno przypomnieć sobie, jak było się dzieckiem i co wtedy wydawało się niezrozumiałe, niesprawiedliwe, skomplikowane, co zasmucało, a co przynosiło rozczarowanie. Pisarz dodatkowo musi być niestrudzonym i bacznym obserwatorem rzeczywistości. Pisząc te książki starałam się jeszcze uważniej patrzeć na świat oczyma dziecka; wyobrażałam sobie, co może być dla niego problemem. Brak bliskiej koleżanki, przykra uwaga zasłyszana w szkole, nieżyczliwe spojrzenie, złamana noga, zaczepki ze strony innych dzieci – to sytuacje, które nam, dorosłym, wydają się często błahe albo łatwe do opanowania, ale dla najmłodszych mogą stanowić potężny kłopot i zmartwienie.  

Rynek książki dziecięcej i młodzieżowej ma do zaoferowania wiele współczesnych tytułów, gdzie pierwszoplanowe role przypadają przebojowym bohaterkom i bohaterom. Często są to postacie z odwagą stąpające po ziemi, a grono czytelniczek i czytelników to nie tylko dzieci odnoszące sukcesy, to często zamknięte w sobie osoby, trzymające się z dala od grupy rówieśniczej dzieciaki z całym wianuszkiem skrywanych, niezaopiekowanych emocji.

Tę lukę we współczesnej literaturze dziecięcej wypełnia Emilia Kiereś, która rozumie uczucia tej grupy młodych ludzi i kreśli na kartach książek postaci, z którymi można się utożsamić.  

Piszę i o poważniejszych sprawach, takich jak nieśmiałość, samotność, choroba, brak rodzeństwa albo właśnie – nowe rodzeństwo i związane z tym rozterki starszego brata czy siostry. Staram się jednak, żeby na pierwszym planie zawsze była przygoda albo zagadka; poważne zagadnienia wyglądają z tła, od czasu do czasu tylko przenikając do działań i rozmów bohaterów – podkreśla Emilia Kiereś i dodaje, że książka powinna być dla dziecka przede wszystkim przygodą: ciekawą, wesołą, intrygującą, porywającą.  

Chcę, żeby moje książki zapewniały czytelnikom właśnie taką rozrywkę, i elementy czarodziejsko-baśniowe temu przede wszystkim służą. Wplatam je w te z gruntu realistyczne opowieści po to, żeby dzieci lepiej się przy nich bawiły, ale też dlatego, że sama, będąc dzieckiem, bardzo lubiłam takie motywy w literaturze. Jednak zależy mi też na tym, żeby moje książki zostawiały ślad: trochę wzruszały, budziły empatię, dawały do myślenia. Chcę, żeby poruszane w nich tematy wymagały dopowiedzenia, żeby po zamknięciu książki w głowie mojego czytelnika rodziły się pytania. Sygnalizuję więc ważne sprawy, ale staram się nie podsuwać gotowych odpowiedzi – zazwyczaj zostawiam tu miejsce dla rodziców, którzy mogą wedle własnej woli wypełnić te puste miejsca. – dodaje Kiereś, mając na uwadze to, że każdy ma swoją koncepcję, jak wychować dziecko i w jaki sposób mówić mu o rzeczach istotnych.

DZIELNY CYNOWY RYCERZYK

Cynowy rycerzyk to optymistyczna i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieść dla młodych wielbicieli przygód i obcych cywilizacji. Jej bohaterem jest Stasiek – ruchliwy, wszędobylski łobuz, który w wyniku własnej brawury i nieopanowanej ciekawości uległ wypadkowi i został unieruchomiony na długie tygodnie w gipsie.  Okres rekonwalescencji spędza pod opieką taty w domu wujostwa, którzy wyjechali w daleką podróż. Stasiek nie jest zachwycony sytuacją – zawsze był pełnym życia rozrabiaką, teraz, z nogą w gipsie i o kulach, z trudem udaje mu się przejść kilkaset metrów. Tęskni też za mamą i rodzeństwem. Pobyt w wiejskiej okolicy nie zapowiada się interesująco aż do czasu, gdy Stasiek spotyka dawną koleżankę Alicję i razem z nią wpada na trop… Kosmitki.  

Arcyciekawa narracja, plastyczne opisy, akcja detektywistyczna i wniosek… Wszyscy jesteśmy Kosmitami! To kolejne przyjemne chwile spędzone z prozą Emilii Kiereś, która pisze dla całej rodziny – tak o książce Cynowy rycerzyk mówi Małgorzata Janina Berwid, znana jako Ciotka Książkula.  

Cynowy rycerzyk to opowieść o odwadze, strachu i o tym, czy na pewno każdego, kto się boi, można nazywać tchórzem.

MAM AŻ CIEBIE!

Miedziany listek magiczna i pełna uroku powieść o sprawach ważnych dla każdego dziecka, to opowieść o szukaniu swojego miejsca w rodzinie i w świecie. Bohaterką książki jest Tereska. Dziewczynka ma sporo powodów do zmartwień. Czuje się samotna i bardzo chciałaby mieć rodzeństwo. Niestety, w życiu nie zawsze można mieć dokładnie to, czego się chce. Po kłótni z ulubioną koleżanką wydaje jej się, że już nigdy z nikim się nie zaprzyjaźni. Na dodatek w okolicy pojawia się Potwór. Okazuje się jednak, że nikt oprócz dziewczynki go nie widział i wszyscy wątpią w jej opowieści o tajemniczym stworze. Czy Tereska znajdzie bratnią duszę i czy uda jej się wyjaśnić zagadkę Potwora?   

Aleksandra Biszczad, założycielka fanklubu Jeżycjady po lekturze książki pisze nie inaczej niż:  

Ujmująca opowieść o potrzebie akceptacji i relacjach z bliskimi, z dziecięcymi przygodami w tle. Baśniowe akcenty i mnóstwo prawdziwych emocji sprawiają, że Miedziany listek czyta się niezwykle szybko i z ciepłem w sercu.  

MAMA I CÓRKA PONOWNIE RAZEM  

Miedziany listek i Cynowy rycerzyk, podobnie jak dwie pierwsze części serii: Srebrny dzwoneczek i Złota gwiazdka to rzadka okazja, by cieszyć się efektem współpracy duetu Małgorzata Musierowicz – Emilia Kiereś. Mama i Córka niezbyt często pracują ze sobą, bo każda z Autorek ma własne twórcze plany i swoją niezależną ścieżkę. Czasem robią wyjątek, ku wielkiej radości Czytelniczek i Czytelników:  

Kiedy już się decydujemy na realizację wspólnego projektu, praca idzie nam świetnie i daje dużo radości oraz satysfakcji. Myślimy podobnie, zgadzamy się ze sobą, nadajemy na tych samych falach. Jeśli chodzi o tę serię, zawsze najpierw powstawał mój tekst. Dopiero kiedy był już całkowicie gotowy, mama zapoznawała się z nim i malowała – na początek okładkę z portretem głównego bohatera, a później ilustracje. Ogromnie mi się one podobają, uważam, że idealnie oddają nastrój tych książek i są ich doskonałym uzupełnieniem.  

- tak o współpracy z Mamą opowiada Emilia Kiereś. Innymi projektami, które obie Panie przygotowały wspólnie, są przeznaczone dla starszych Czytelniczek i Czytelników książki Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę oraz Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę.

O KSIĄŻKACH:

Miedziany Listek

Tereska ma sporo powodów do zmartwień. Czuje się samotna i bardzo chciałaby mieć rodzeństwo. Po kłótni z ulubioną koleżanką wydaje jej się, że już nigdy z nikim się nie zaprzyjaźni. Na dodatek w okolicy pojawia się Potwór. Okazuje się jednak, że nikt oprócz dziewczynki go nie widział i wszyscy wątpią w jej opowieści o tajemniczym stworze. Czy Tereska znajdzie bratnią duszę i czy uda jej się wyjaśnić zagadkę Potwora? 

„Miedziany Listek” to magiczna i pełna uroku opowieść o sprawach ważnych dla każdego dziecka.

Cynowy rycerzyk

Stasiek złamał nogę i okres rekonwalescencji spędza pod opieką taty w domu wujostwa, którzy wyjechali w daleką podróż. Chłopiec nie jest zachwycony sytuacją – zawsze był pełnym życia rozrabiaką, teraz, z nogą w gipsie i o kulach, z trudem udaje mu się przejść kilkaset metrów. Tęskni też za mamą i rodzeństwem. Pobyt w wiejskiej okolicy nie zapowiada się interesująco aż do czasu, gdy Stasiek spotyka dawną koleżankę Alicję i razem z nią wpada na trop… Kosmitki. Przekonajcie się, co wyniknie ze spotkania z pozaziemską istotą.

„Cynowy rycerzyk” to optymistyczna i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieść dla młodych wielbicieli przygód i… obcych cywilizacji.

pixel