Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2023-03-17

HK/Wiosenne nowości w bestsellerowej serii Czytam sobie

Stworzona z myślą o dzieciach uczących się czytać seria Czytam sobie to najpopularniejszy program do nauki czytania na polskim rynku. Jeszcze nie ucichły echa zeszłorocznych obchodów dziesięciolecia cyklu, a w księgarniach już pojawiły się kolejne nowości przeznaczone dla początkujących czytelniczek i czytelników.

Na czym polega fenomen „Czytam sobie”?

Czytam sobie to seria stworzona przy udziale nauczycieli i metodyków. Została zaprojektowana tak, by maksymalnie ułatwiać naukę czytania. Dzieci mogą wybrać interesujące je pozycje spośród blisko 130 tytułów na trzech poziomach zaawansowania. Najprostszy z nich to książki, które zawierają nie więcej niż 200 wyrazów złożonych z 23 podstawowych głosek. Nieobecność liter z ogonkami czy dwuznaków czyni lekturę łatwiejszą, zwłaszcza na początku czytelniczej drogi. 

Stopniowo, w miarę doskonalenia umiejętności składania słów i zdań, mogą sięgać po tytuły z kolejnych, trudniejszych poziomów. Za każdym razem mają jednak możliwość przeczytania w krótkim czasie całej książki, co, w połączeniu z umieszczonymi na końcu każdej książki z serii dyplomem i naklejkami sukcesu, wzmacnia dzieci i zachęca do podejmowania kolejnych, czytelniczych wyzwań.

Wielkim atutem Czytam sobie są też współpracujący z wydawnictwem HarperKids najlepsi polscy autorzy i autorki literatury dziecięcej. Wydawnictwo zaprasza do współtworzenia serii również osoby, na co dzień tworzące dla dorosłych. W serii znajdują się więc, między innymi, książki Sylwii Chutnik, Jarosława Kamińskiego, Wioletty Grzegorzewskiej czy Marcina Barana. To wszystko sprawia, że w pokaźnej kolekcji tytułów każde dziecko znajdzie coś dla siebie.

Wisienką na torcie są ilustracje najlepszych polskich rysowniczek i rysowników.

Pirat – ogrodnik, wielki pianista, Nessi i zaproszenie do świata filozofii - co nowego w „Czytam sobie”?

Wiosenna odsłona Czytam sobie to, jak zwykle, zróżnicowane tytuły odpowiadające na zainteresowania współczesnych dzieci i przemycające przydatną wiedzę. Nie zabrakło też solidnej porcji humoru! Na półki księgarni trafiły właśnie po dwie nowe propozycje z poziomów 1 i 2 serii oraz jeden tytuł z poziomu 3.

Zagraj to, Fryderyku Anny Czerwińskiej-Rydel zilustrowana przez Aleksandrę Krzanowską i Wakacje Adelki Katarzyny Kozłowskiej z ilustracjami Zofii Różyckiej to propozycje z poziomu 1. Pierwsza to biografia słynnego polskiego pianisty. Pełna rodzinnego ciepła opowieść o dzieciństwie i młodości Chopina. Druga to wakacyjna opowieść o planującej letnie atrakcje dziewczynce, która jeszcze nie wie, że za chwilę zyska nowego, kudłatego przyjaciela. 

Mamy tu prostą opowieść wprowadzającą dzieci w świat obowiązków, ale też pokazującą, że po nich jest też pora na przyjemności, a nawet spełnianie marzeń. Do tego autorka podpowiada, że dobrym kompanem zabaw może być pupil ze schroniska. Nie jest to rasowy zwierzak, ale uroczy i staje się członkiem rodziny. – pisze o Wakacje Adelki Anna Sikorska, autorka bloga Górowianka.

W ramach poziomu 2 ukazały się Na tropie potwora z Loch Ness, czyli trzymająca w napięciu, brawurowa opowieść o dzieciach poszukujących słynnego Nessi i Wyspa pirata Protazego, zabawna historia kochliwego pirata, którego ukochana doprowadza na skraj bankructwa. Wakacyjne przygody dzieci z Inverness opisała Zofia Stanecka, a w klimat szkockiego miasteczka wprowadzą czytelników i czytelniczki ilustracje Joanny Rusinek. Perypetie Protazego spisała Justyna Bednarek, a sportretowała go Magda Kozieł-Nowak

Nowością z 3 poziomu serii jest książka Spotkanie z Filozofią autorstwa znanego filozofa i eseisty, Tomasza Stawiszyńskiego z ilustracjami Daniela de Latoura. Autor zaprasza dzieci do zadawania pytań i szukania odpowiedzi, pokazując, że Filozofia, choć narodziła się tysiące lat temu w odległej Grecji, jest obecna na co dzień w życiu każdego z nas. 

Jako autor dla dzieci (…) fantastycznie objawia się Tomasz Stawiszyński. – pisze Przemek Staroń, psycholog, Nauczyciel Roku 2018, uczący, między innymi filozofii właśnie - Jego „Spotkanie z filozofią” cudownie zilustrowane przez Daniela de Latoura  naprawdę czyni możliwym, realnym i wspaniałym stanięcie przez dzieci twarzą w twarz z Filozofią. Nie ukrywam, że jestem zauroczony tą historią, jakkolwiek pozostałe premierowe nie ustępują jej ani na krok!

Pałac Kultury 42 razy! – „Czytam sobie” w liczbach

Z okazji obchodów dziesiątych urodzin serii, przygotowaliśmy kilka liczbowych ciekawostek dotyczących cyklu:

  • W serii ukazało się dotychczas 128 tytułów.
  • Do polskich (i nie tylko!) domów, szkół i bibliotek trafiły już ponad 2 miliony egzemplarzy książek „Czytam sobie”.
  • Wydane do tej pory książki „Czytam sobie”, ułożone jedna za drugą, 9 razy otoczyłyby kulę ziemską, a położona jedna na drugiej miałyby wysokość czterdziestu dwóch warszawskich Pałaców Kultury!
  • Ich łączna waga to aż 3 tony!
  • Pierwsi czytelnicy i czytelniczki serii są dziś pełnoletni.

Polecane

pixel