Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2022-04-18

HK/ Znane bajki w nowej odsłonie – to dzieci decydują, jak skończy się historia!

Trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez klasycznych bajek. Opowieści takie, jak Czerwony Kapturek czy historia trzech małych świnek i złego wilka są elementem naszej kultury. Przez setki lat nawiązywali do nich pisarze, artyści czy twórcy filmów. Wielu rodziców sięga jednak po bajki w ich oryginalnym kształcie niechętnie, uważając je za zbyt trudne, a czasem nawet zbyt drastyczne dla dzieci - niezgodne z wychowaniem w duchu rodzicielstwa bliskości. Zauważają też, że archaiczną formą trudno zainteresować maluchy wychowane w świecie nowych technologii. Czy we współczesnym świecie jest miejsce na dawne bajki? Jak najbardziej! Trzeba jednak zadbać o to, by były one dostosowane do potrzeb i wrażliwości dzisiejszych dzieci. 

Nakładem wydawnictwa HarperCollins Polska ukazały się właśnie dwie książki serii Ty decydujesz! - Czerwony Kapturek i Trzy Małe Świnki. To bajki wielokrotnego wyboru, zwane też paragrafowymi. W trakcie lektury mali czytelnicy i czytelniczki mogą decydować o tym, jak potoczy się akcja. Wcielają się w rolę Czerwonego Kapturka lub jednej ze świnek i wybierają, co wydarzy się na kolejnych stronach książki. Atutami serii są dynamiczna, pełna zwrotów akcja, współczesny język i nowoczesne ilustracje, a przede wszystkim: interaktywna konstrukcja książki przypominająca grę.

INTERAKTYWNA KSIĄŻKA ZACHĘCA DZIECI DO CZYTANIA

Ty decydujesz! to tytuły, które zachęcają dzieci do czytania. Koniec z nudą! W jednej książce kryją się aż 22 możliwe historie. Każda ze znanych bajek ma 5 alternatywnych zakończeń. Kolorowe, zabawne ilustracje Jessici Das są pełne szczegółów. Teksty są krótkie, napisane prostym językiem. Narrator zwraca się bezpośrednio do małego czytelnika lub czytelniczki, co wraz z możliwością decydowania o przebiegu fabuły daje dziecku poczucie współtworzenia historii. Konieczność podejmowania decyzji angażuje kilkulatki bardziej niż klasyczna opowieść. Na kolejne strony dzieci trafiają podążając za rysunkami-ikonami, które umieszczone są na dobrze widocznych, bocznych registrach. Młodzi czytelnicy nie muszą wertować książki czy nawet rozpoznawać cyfr. Dzięki temu czytanie przebiega gładko – bez rozpraszania uwagi, które zdarza się przy szukaniu stron w większości „bajek wybierajek” dostępnych na rynku.

ĆWICZENIE WYOBRAŹNI I NAUKA PODEJMOWANIA DECYZJI

Możliwość wpływania na wydarzenia opisane w książce to świetne ćwiczenie dziecięcej wyobraźni. Nie bez znaczenia jest fakt, że dzieci w wieku przedszkolnym, do których skierowana jest ta seria, mają potrzebę wyrażania własnego zdania i decydowania – to naturalny element ich rozwoju. Książki Ty decydujesz! idealnie wpisują się w oczekiwania kilkulatków. Z drugiej strony w trakcie lektury dzieci przekonują się, że każdy wybór niesie ze sobą, niejednokrotnie trudne do przewidzenia, konsekwencje. Czy lepiej pomóc mamie szykując kolację czy wieszając pranie? Czy przed palącym słońcem lepiej skryć się w domku czy wykopać chłodną piwnicę? – to opowieści pokazujące, że warto szukać niesztampowych, kreatywnych rozwiązań.

 

SPRAWDZONE PRZEZ RODZICÓW I NAUCZYCIELI

Bajki Ty decydujesz! podobają się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Dzięki wielu możliwościom rozwoju akcji, również oni nie doświadczają nudy przy kolejnej lekturze tej samej książki.

Tak pisze o nich Emka Kowalska, dziennikarka, mama dwóch przedszkolaków, autorka bloga obibooki.pl:

Moje dzieci uwielbiają bajki paragrafowe, które dają im poczucie sprawczości i które mają moc zaskakiwania nawet przy dziesiątej czy dwudziestej lekturze. Czerwony Kapturek i Trzy Małe Świnki zdecydowanie zdeklasowały inne bajki wybierajki z naszej biblioteczki. Nie bez znaczenia jest tu opracowany przez twórczynie książek mechanizm poruszania się między stronami. Lektura przebiega płynnie. Wystarczy przytrzymać paluszkiem odpowiednią zakładkę-register z wybraną ikonką i już można dalej śledzić losy Czerwonego Kapturka czy świnki, która opuszcza rodzinny dom. Myślę, że ważne jest też to, że współczesne dzieci słuchając bajek w ich oryginalnej formie niespecjalnie utożsamiają się z bohaterami. Ich działania i wybory, a przede wszystkim świat, w którym żyją bywają dla nich zupełnie niezrozumiałe. Tymczasem tutaj Czerwony Kapturek na hulajnodze wygląda jak koleżanka w drodze do przedszkola, a na biurku mamy świnki stoi laptop przypominający ten, który mamy w domu. Widzę, jak uświadomienie sobie, że każda, nawet dobrze znana, historia może mieć nowe zakończenie, skłania moje dzieci do kombinowania i tworzenia własnych scenariuszy. Nauczycielki z przedszkola moich dzieci zauważyły też, że to książki stworzone do czytania w grupie dzieci. Gdy czytelników i czytelniczek jest więcej można urządzić demokratyczne głosowanie. Wtedy większość decyduje o tym, co się dalej wydarzy, a dzieci muszą się nauczyć to akceptować.

Zajrzyj do książek:

O KSIĄŻKACH:  

Ty decydujesz! to nowa na polskim rynku wydawniczym seria bajek wielokrotnego wyboru, zwanych też paragrafowymi. Nowocześnie przedstawione opowieści zapoznają dzieci z klasyką, ale w atrakcyjny dla nich sposób. Przy okazji rozwijają wyobraźnię, pomagają w zrozumieniu konsekwencji wynikających z różnych wyborów i zaspokajają potrzebę podejmowania decyzji. Dzieci przy lekturze się nie nudzą, ponieważ rozbudowane ilustracje i konieczność podejmowania decyzji skutecznie angażują ich uwagę. To książki do wspólnego czytania, przy których nie będą się nudzić nawet opiekunowie, bo za każdym razem można wyczarować inną opowieść! Bajki z serii Ty decydujesz idealnie sprawdzą się jako prezent dla przedszkolaków. Są też niezastąpione w podróży, gdy trzeba ograniczyć bagaż, a jednocześnie zapewnić dziecku rozrywkę.

Czerwony Kapturek. Ty decydujesz!

Jak wyglądałaby bajka o Czerwonym Kapturku, gdyby została napisana dziś? Właśnie tak! Dynamiczna, pełna zwrotów akcja; współczesny język, grafika i realia, a przede wszystkim: interaktywna konstrukcja książki przypominająca grę. Dziecko wciela się w główną postać z bajki, czyli Czerwonego Kapturka. Na każdej stronie ma do podjęcia decyzję, na przykład: zawiozę babci ciasto czy sam je zjem? Gdy zobaczę wilka, podzielę się z nim smakołykiem, czy ucieknę itd. Tym wyborom są przypisane odpowiednie ikony, które przenoszą czytelnika do różnych miejsc w książce, oznaczonych za pomocą specjalnych zakładek (indeksów). W ten sposób czytelnik staje się współautorem opowieści, a zmieniając decyzje przy kolejnej lekturze, kreuje inną opowieść! Dzięki temu jedna bajka może mieć aż pięć alternatywnych zakończeń i 22 możliwe wersje fabuły.

Trzy małe świnki. Ty decydujesz!

Jak wyglądałaby bajka o Trzech małych świnkach, gdyby została napisana dziś? Właśnie tak! Dynamiczna, pełna zwrotów akcja; współczesny język, grafika i realia, a przede wszystkim: interaktywna konstrukcja książki przypominająca grę. Dziecko wciela się w jedną z głównych postaci bajki, najstarszą świnkę z rodzeństwa. Na każdej stronie ma do podjęcia decyzję, na przykład: mama wysyła nas w świat, więc grzecznie opuszczam dom, czy chowam się w kominku? Słyszę pukanie i otwieram drzwi czy najpierw sprawdzam przez okno, kto to? Tym wyborom są przypisane odpowiednie ikony, które przenoszą czytelnika do różnych miejsc w książce, oznaczonych za pomocą specjalnych zakładek (indeksów). W ten sposób dziecko staje się współautorem, a zmieniając decyzje przy kolejnej lekturze, kreuje inną opowieść! Dzięki temu jedna bajka może mieć aż pięć alternatywnych zakończeń i 22 możliwe wersje fabuły.

pixel