Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2023-02-08

HK/Co zabrać do czytania na ferie? – 5 pomysłów

Ferie to czas, w którym dzieci mają więcej czasu na czytanie! Mogą odetchnąć od szkolnych lektur i sięgnąć po tytuły, które najbardziej je interesują. Jednocześnie wciąż długie, mroźne wieczory nawet na wyjeździe sprzyjają czytaniu. Dobra książka to również niezastąpiona towarzyszka dalekich podróży. Podsuwamy kilka propozycji ciekawych książek na ferie dla dzieci w różnym wieku.

Jaka jest idealna lektura na ferie? 

Żeby w czasie wolnym zainteresować dziecko książką postaw, na wciągające powieści. Świetnym wyborem będą tytuły, które mają kontynuację w postaci kolejnych tomów serii. Rozbudzą ciekawość i ochotę na dalszą lekturę!

Seria Niefortunnych Zdarzeń – mroczna lektura na ferie 

Bestsellerowa opowieść, którą pokochały dzieci na całym świecie. Seria Niefortunnych Zdarzeń to jednocześnie mroczna i pełna czarnego humoru historia osieroconego rodzeństwa, które trafia pod opiekę chciwego krewnego, na zawsze zmieniła myślenie o literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Nie ma tu co liczyć na happy end. Sam autor przestrzega czytelników i czytelniczki przed sięganiem po kolejne tytuły, zaznaczając, że są one pełne ponurych, prowadzących do zguby rodzeństwa wydarzeń. 

Trudno wyobrazić sobie lepszą zachętę do czytania! Zwłaszcza, że pomimo towarzyszącego im niezmiennie pecha Wioletka, Klaus i Słoneczko wychodzą z opresji obronną ręką (by za chwilę wpaść w kolejne tarapaty). Przykry początek i Gabinet gadów czyli dwa pierwszy tytuły cyklu, które miały premierę jesienią zeszłego roku to zdecydowanie bestsellery 2022 roku. Na rynku dostępne są już 4 z 13 tomów opisujących przygody sierot Baudelaire. Kolejne pojawią się na półkach księgarni jeszcze w tym roku! W oczekiwaniu na nie dzieci mogą obejrzeć na Netlixie serial nakręcony na podstawie książkowej serii.

Tutaj przeczytasz więcej o Serii Niefortunnych Zdarzeń.

Seria Nierozłączki – przygodowe książki na ferie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Lila i Pestka to dziewczynki różniące się od siebie jak ogień i woda. Żadna z nich nie przypuszcza, że mogłyby się ze sobą zaprzyjaźnić. Jednak, posadzone w jednej ławce, szybko odkrywają, że różnice między nimi pozwalają im świetnie się uzupełniać. Kreatywne pomysły Nierozłączek potrafią wpędzić je w niezłe tarapaty! Na szczęście dziewczynki szybko uczą się na własnych błędach. Przynajmniej do czasu, kiedy wymyślą kolejny szalony plan… 

Seria Nierozłączki to zabawne i ciepłe opowieści o Lilce i Pestce, które szybko podbiły serca dzieci w wielu krajach. Nic więc dziwnego, że już kilka tomów przygód Nierozłączek doczekało się ekranizacji. Można je oglądać na Netflixie!

Powieści Ewy Nowak – nowoczesne obyczajowe książki dla nastolatków

Z bohaterkami i bohaterami powieści Ewy Nowak mogą się bez trudu utożsamiać współcześni młodzi czytelnicy i czytelniczki. Autorka jest pedagożką i terapeutką, nic więc dziwnego, że świetnie wie, co młodzieży w duszy gra i jakim językiem mówić do nastolatków! Nie boi się trudnych tematów, takich jak rozstania (te dotyczące pierwszych młodzieńczych miłości, ale też będące początkiem rozpadu rodziny), depresja czy strata bliskiej osoby. W jej książkach nastolatkowie znajdą również wątki LGBT+. Wciągające losy bohaterów i bohaterek jej powieści mogą przynieść odpowiedzi na pytania o to, jak radzić sobie z trudnymi przeżyciami. Po te ciekawe książki dla nastolatków chętnie sięgają również rodzice szukający wspólnego języka i tematów do rozmowy ze swoimi dorastającymi dziećmi. 

Czytam, bo lubię – także w czasie ferii!

Nowa seria polskich powieści przygodowych dla dzieci w wieku 9-12 lat została stworzona z myślą o czytelnikach i czytelniczkach, szukających w książkach bohaterów i bohaterek podobnych do nich samych i wartkiej akcji. To historie osadzone w polskich realiach, niepozbawione jednak szczypty magii. Napisane przez popularnych polskich autorów i autorki literatury dziecięcej i zilustrowane przez najlepszych ilustratorów i ilustratorki. Książki czerpią z różnych form literackich, co czyni wciągające lektury jeszcze bardziej atrakcyjnymi i zaskakującymi, przygotowując jednocześnie dzieci do sięgnięcia w przyszłości po bardziej wymagające tytuły. Jeśli Twoje dziecko rozpoczynało swoją przygodę z popularną serią do nauki czytania Czytam sobie i bez trudu radzi sobie już z książkami z jej trzeciego poziomu, koniecznie podsuń mu tytuły z cyklu Czytam, bo lubię!

Powieści ze świata Minecraft – książki dla dzieci, które grają w najsłynniejszą grę świata

Jeśli martwisz się, że w czasie wolnym od szkoły twoje dziecko będzie spędzać za dużo czasu przed ekranem, zaproponuj mu alternatywę, która będzie dla niego równie (a może bardziej!) atrakcyjna niż przygody w wirtualnym świecie. Z myślą o fankach i fanach survivalowej rozgrywki, która jest najpopularniejszą grą wśród dzieci na całym świecie, powstały całe serie przygodowych powieści Minecraft! Ich bohaterowie i bohaterki, Morgan, Harper, Po, Jodi oraz Theo, z realnego świata, w którym, podobnie jak Twoje dziecko, chodzą do szkoły, przenoszą się do świata z bloków i przeżywają tam niesamowite przygody. Można o nich czytać w dwóch, cieszących się w wielu krajach popularnością, cyklach: Kroniki Woodsword i Saga Stonesword. Do sprzedaży właśnie trafił trzeci tom tego drugiego, zatytułowany Akcja zwierzaki. Tym razem Jodi i jej przyjaciele zostają zmuszeni przez potężną wiedźmę do wyruszenia w głąb Minecrafta, gdzie mają odszukać bardzo rzadkiego moba.

Ferie to doskonały czas na czytanie dla dzieci. Zamiast szkolnych lektur mogą wówczas sięgnąć po interesujące je powieści, które wciągną i zaproszą do wyjątkowego świata. Proponowane przez nas serie będą niezapomnianymi towarzyszami zimowych wyjazdów. Zapraszamy również do sięgnięcia po inne tytuły z oferty księgarni HarperCollins.

Polecane

pixel