Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2022-12-13

HK/Książka z serii Czytam, bo lubię nominowana w konkursie Książka Roku 2022 IBBY

Zapiski szczęściarza, książka Rafała Witka, która zapoczątkowała naszą nową serię czytelniczą dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym Czytam, bo lubię została nominowana do nagrody literackiej w konkursie Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY!

Zapiski szczęściarza to opowieść o chłopcu, który uważa, że urodził się pechowcem. Włodzio ciągle wpada w tarapaty, przysparza samotnie wychowującej do mamie wielu zmartwień, nie ma przyjaciół, niezbyt dobrze radzi sobie w szkole. Pewnego dnia w jego sprawie musi nawet interweniować policja, a szkolna psycholożka mówi mu, że nie da się go lubić…

Jednak pewnego dnia los bohatera się odmienia. Włodzio wyraźnie widzi, że w jego życiu zaczynają dziać się dobre rzeczy. Czy ma to coś wspólnego z przyjazdem ulubionego wujka, który podrzuca go do szkoły sportowym samochodem? A może z przyjaźnią, która rodzi się między chłopcem i jego młodszą sąsiadką, Samirą? Czy szczęście, które przyszło tak nagle i niespodziewanie zostanie z Włodziem na zawsze, czy może równie szybko zniknąć?

Zapiski szczęściarza to wciągająca ciepła opowieść o dorastaniu i szukaniu akceptacji, która pokazuje czytelnikom i czytelniczkom, że często ludzie nie są takimi, jakimi wydają nam się przy pierwszym spotkaniu. Okazuje się, że może to dotyczyć również bohaterów książek! 

Rafał Witek w swojej książce oddał głos Włodziowi. Każdy rozdział rozpoczyna się od krótkich, spisanych w pierwszej osobie przemyśleń chłopca – tytułowych zapisków. To pozwala dzieciom poznać różne formy literackie.

Klimatyczne ilustracje stworzyła Aleksandra Krzanowska.

Nasz nowy cykl Czytam, bo lubię, w ramach którego, nakładem HarperKids, dziecięco młodzieżowego imprintu wydawnictwa HarperCollins Polska ukazały się Zapiski szczęściarza to nowoczesne powieści dla dzieci, które wychowały się na naszej bestsellerowej serii Czytam sobie, czytają już samodzielnie i szukają dłuższych książek, z których bohaterami i bohaterkami będą mogły się utożsamiać.

Wyniki konkursu poznamy już 16 grudnia 2022 roku podczas uroczystej Gali Polskiej Sekcji IBBY, która odbędzie się w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI przy ul. Tynieckiej 40a w Warszawie.

Polecane

pixel