Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2024-01-15

HK/Zimowe książki dla najmłodszych. 6 propozycji

Zima ma w sobie coś magicznego, dlatego to właśnie ta pora roku staje się tłem to wspaniałych opowieści. Wolne dni w trakcie ferii, gdy nie trzeba odrabiać prac domowych i czytać szkolnych lektura są doskonałą okazją do sięgnięcia po zimowe książki dla dzieci. Dodatkowo, dłuższe wieczory zachęcają do wspólnego czytania. Czy jest lepsze połączenie niż kocyk, kubek ciepłego kakao i lektury zimowe dla najmłodszych? Poznaj nasze propozycje książek na zimę dla dzieci!

Inspirujące pomysły na zimowe czytanie z dziećmi

Czy znasz już książkę Przetrwać w górach? Ten wciągający gamebook zabierze Cię w podróż po alpejskich lodowcach!

Ta książka robi wrażenie! Wielki format (to największa książka w naszej ofercie!), ponad 60 stron i złoty spinner, który zachęcająco błyska spod okładki. A w środku czeka wyjątkowa przygoda!

Witaj, odważna młoda osobo! Za chwilę rozpoczniesz niebezpieczną przygodę w dzikich górach. Wybierz trasę, którą podążysz, i zastanów się, z jakimi niebezpieczeństwami się zmierzysz. Dołączony spinner przetrwania zdecyduje o twoim losie. Na każdej stronie czeka na ciebie wyzwanie. Umieść spinner w odpowiednim miejscu, a następnie zakręć nim, żeby się dowiedzieć, dokąd podążysz. W górach tak już bywa, że jedna zła decyzja może doprowadzić do katastrofy… Czy masz wystarczająco dużo determinacji, wiedzy, umiejętności i szczęścia, aby przetrwać tę wyprawę?

To połączenie książki z grą nie tylko zapewni Twojemu dziecku rozrywkę na długi czas dzięki wielu możliwym wersjom fabuły. Przemyca też mnóstwo ciekawostek naukowych, wskazówek ekspertów i relacji prawdziwych podróżników, którym udało się przetrwać w trudnych warunkach! To prawdziwa zimowa edukacja przez czytanie!

przetrwać w górach książka i gra

Zimowa tematyka w książkach dla dzieci

Zima to wdzięczny temat opowieści dla dzieci. Dlatego we wszystkich częściach świata, w których od czasu do czasu pojawia się mróz i śnieg, znajdziemy przekazywane z pokolenia na pokolenie bajki i opowiadania o zimie. Zimowe motywy znajdziesz też we współczesnej literaturze dla dzieci. Z pewnością nie może ich zabraknąć w skandynawskich historiach. Czy wiesz, że choć Muminki zapadają w zimowy sen, zdarza im się widzieć pierwszy śnieg, a nawet obudzić w środku zimy! 

W serii Opowiadania z Doliny Muminków znajdziesz dwie zimowe książeczki dla dzieci. 

Muminek i pierwszy śnieg to opowiadanie, w którym Muminek musi pożegnać swojego najlepszego przyjaciela, Włóczykija co roku uciekającego przed zimą na południe. W tym roku zima nadchodzi wcześniej i Włóczykij spieszy się, by zdążyć przed pierwszymi opadami śniegu. Muminek martwi się, ze będzie tęsknić za przyjacielem nawet, kiedy sam będzie spał… Okazuje się, że jest jednak coś, co pomaga ukoić tęsknotę. 

Druga zimowa opowieść nosi tytuł Muminek i Święto Lodu. Gdy w zamieszkanej przez sympatyczne trolle i ich przyjaciół dolinie pojawiają się pierwsze płatki śniegu, rodzina Muminka szykuje się do pójścia spać. Znaną rutynę przerywa pojawienie się Panny Migotki, która przynosi zaproszenie na Święto Lodu. Pomysł tańców w eleganckich sukniach nie wzbudza entuzjazmu Muminka. Nie ma się co oszukiwać – nasz bohater nieco boi się nieznanego, a taka właśnie jest dla niego zima. Wszystko zmienia się, gdy przy kolacji rodzina odkrywa zniknięcie Migotki. To ciepła (choć jednocześnie mroźna!) opowieść o przyjaźni, pokonywaniu własnych lęków i radości, jaką dają wspólne zimowe zabawy!

Muminki zima

Po zakończonej sukcesem akcji poszukiwawczej Muminek zapada w zimowy sen przekonany, że na wiosnę obudzą go dźwięki katarynki Too-ticki. Jednak pewnego roku z głębokiego snu wyrywa go coś innego… To opowiadanie, opisującą spotkanie z tajemniczą Lodową Panią znajdziesz w pięknie ilustrowanym zbiorze Nowe opowieści z Doliny Muminków. To historie napisane na podstawie stworzonej 75 lat temu przez Tove Jansson opowieści. Dostosowane do potrzeb i wrażliwości współczesnych dzieci. Każda z nich idealnie sprawdzi się do czytania zimą.

Cienkie, bogato ilustrowane książeczki o przygodach Muminka to idealne lektury zimowe dla najmłodszych dzieci. Jeśli natomiast szukasz książki dla 5 latka, wybierz nasze zbiory dłuższych opowieści o Muminkach. 

Sprawdź również: co podsunąć dziecku do czytania w czasie ferii 

Rola czytania w rozwoju emocjonalnym i edukacyjnym dzieci

Zima daje nam okazję do tworzenia wspaniałych wspomnień. Na pewno sam_ pamiętasz bitwę z rodzicami na śnieżki, wspólne lepienie bałwana, budowanie igloo. Gdy spadnie śnieg, w każdym dorosłym budzi się uśpione dziecko. A dzieci to doskonale widzą i doceniają. Zimowe książki dla dzieci nawiązują do wizji tej nieskrępowanej zabawy. Okazuje się również, że zimowa sceneria może być świetnym pretekstem do snucia opowieści o emocjach i miłości. Przykładem na to jest książeczka Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham kiedy jest zima. To kontynuacja przygód uwielbianych przez dzieci i rodziców na całym świecie Małego Brązowego Zajączka i Dużego Brązowego Zająca. Wariacje na temat najpiękniejszej książkowej opowieści dla dzieci o miłości w milionach domów stały się pretekstem do rozmów o uczuciach, wspierając rozwój emocjonalny maluchów!

Śniegu nie mogło również zabraknąć w serii Akademia Mądrego Dziecka. Jeśli Twoja pociecha lubi aktywne czytanie, z pewnością chętnie pozna krótkie opowiadanie Dzień dobry, pingwinku! Z cyklu Pierwsze bajeczki. Z tej książeczki z ruchomymi elementami Twoje dziecko dowie się, jak pingwini rodzice wspólnie opiekują się jajkiem, kto karmi małego pisklaka i jak wyglądają zabawy młodych pingwinów. Jej lektura to połączenie dobrej zabawy z edukacją przyrodniczą. 

Życzymy Wam wielu zaczytanych zimowych wieczorów pełnych radości i miłości!

Polecane

pixel