Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2023-04-06

HC/Dunka, która z wzajemnością pokochała Rosję

C.W GORTNER – MARIA FIODOROWNA. PAMIĘTNIK CARYCY

Poznasz ją jako duńską królewnę Dagmarę, córkę króla Chrystiana IX. Słynie z urody, jest inteligentna i energiczna. Przeżywa tragedię, gdy umiera jej ukochany narzeczony, rosyjski następca tronu Mikołaj. Potem decyduje się  spełnić jego ostatnie życzenie i wychodzi za młodszego brata Mikołaja – Saszę, przyszłego cara Aleksandra III. Jednocześnie przechodzi na prawosławie i przybiera imię Maria Fiodorowna. Tak zaczyna się jej życie na dworze Romanowów. Najpierw wielka księżna, potem caryca, wreszcie cesarzowa wdowa. Silna osobowość, wierząca, że „kobieta może rządzić nawet zza tronu”. Kochana przez lud.

Maria starała się wpłynąć na męża, potem syna, aby wprowadzili reformy, mogące uratować zmierzającą do upadku Rosję. Nieustępliwa, zwalczająca Rasputina i dworskie koterie. Ale także żywa, pełna uczuć osoba, żona, matka i babcia. Przeżywająca radości, rozterki, rozczarowania i tragedie. Z czasem zwłaszcza te ostatnie, gdy umierają jej najbliżsi, kiedy bolszewicy mordują syna, synową i wnuki… Gdy wreszcie straciwszy wszystko, musi na zawsze uciekać ze swej ukochanej przybranej ojczyzny…

Z pewnością docenisz to, że autor uczynił swoją bohaterkę narratorką książki, dzięki czemu opowieść jest szczególnie realistyczna i wzruszająca.

Zajrzyj do magicznie ożywionego świata, który już dawno przeminął.

Polecane

pixel