Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2022-11-06

HC/ Losy nietuzinkowej cesarzowej Sisi w fascynujących powieściach autorstwa Allison Pataki

Elżbieta Amalia Bawarska znana całemu światu jako piękna cesarzowa Sisi, była barwną i wymykającą się stereotypom monarchinią. Jako dziewczynka wraz z rodzeństwem wychowywała się pod czułym i kochającym okiem matki, w sposób odbiegający od książęcych standardów. A ponieważ bycie cesarzową Austro-Węgier nie było jej przeznaczeniem, mała Elżbieta, a w konsekwencji młoda Sisi, nie została przygotowana do życia na dworze i pełnienia funkcji małżonki głowy państwa. Z jednej strony było to przekleństwem Sisi, z drugiej – stanowiło o jej wyjątkowości.

Gdy jako młoda dziewczyna Sisi trafiła na dwór przejmującego schedę po ojcu Franciszka Józefa, była jedynie towarzyszką swojej siostry, Heleny, ówczesnej narzeczonej młodego cesarza. Jej wdzięk i uroda tak jednak olśniły monarchę, iż w ostateczności to ona zdobyła jego serce i z nią u swego boku postanowił przejść przez życie.

Z początku wszystko układało się jak w bajce, jednak szybko okazało się, że odmienne obyczaje, brak obycia z etykietą cesarskiego dworu, a do tego zadziorny nonkonformizm, przysporzył Sisi wielu wrogów, wśród których znajdowała się matka cesarza.

Mimo wielu przeciwności losu i niebezpiecznych dla niej dworskich intrygantów młoda cesarzowa pozostała sobą, zadziwiając, a często nawet gorsząc otoczenie swymi nietypowymi zwyczajami i codzienną rutyną. Ale mimo niezłomności ducha księżniczka bawarska była głęboko wrażliwa, a swe emocje przelewała na papier pisząc wiersze i listy.

Cesarzowa Sisi na stałe zagościła w kanonie wyjątkowych kobiet świata. Jest symbolem rodzącej się emancypacji, niezależności i oryginalności wbrew naciskom i konwenansom. Jej życie, choć często w kulturze i sztuce ukazywane jak baśń ze szczęśliwym zakończeniem, dalekie było od idylli. Postać Sisi została wielokrotnie uwieczniona na płótnie, w literaturze oraz na filmowej taśmie. Jej historię w Polsce spopularyzował nakręcony w latach pięćdziesiątych film z piękną Romy Shneider w roli cesarzowej („Sissi”, 1955), a do dziś powstało wiele innych produkcji ukazujących historię życia, miłości i śmierci Elżbiety Bawarskiej, w tym serial platformy Netflix „Cesarzowa Sisi”.

Wśród powieści natomiast warte odnotowania są dwa tytuły autorstwa Allison Pataki, do pisania których autorka długo i dogłębnie przygotowywała się studiując historię i archiwalne źródła. Swe powieści historyczne wzbogaciła o wiersze i teksty napisane przez samą Sisi, a fabularyzowana historia życia cesarzowej na dworze austro-węgierskim wzrusza i porywa.

Sisi. Cesarzowa mimo woli” Allison Pataki koncentruje się na młodych latach księżniczki, a następnie cesarzowej, romantycznej miłości między nią a Franciszkiem Józefem oraz niechęci, z jaką się spotkała na dworze. Dalsze losy, aż do śmierci cesarzowej, autorka zawarła na kartach drugiej powieści, zatytułowanej „Sisi. Samowolna cesarzowa”, która wspaniale uzupełnia i zamyka historię tej wyjątkowej kobiety.

Polecane

pixel