Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2024-03-08

HK/Nie zwalniamy tempa! Oto tomy Serii Niefortunnych Zdarzeń

Nie wszyscy wierzyli, że tym razem uda się doprowadzić sprawę do końca. Wszak nad Serią unosi się widmo pecha, który najwyraźniej dotyka nie tylko Wioletkę, Klausa i Słoneczko. Wygląda jednak na to, że uda nam się dotrzymać słowa - dzielnie stawiamy czoło wszelkim przeciwnościom losu. Ledwie półtora roku po tym, jak na półkach księgarń pojawiły się pierwsze dwa tomy przygód pechowych sierot, możecie w końcu zasiąść do czytania 9. i 10. Tomu opowieści snutej przez wszechwiedzącego autora, Lemony’ego Snicketa! Niezależnie od tego czy kibicujecie, czy nie Baudelairom! Premiera już 13 (a jakże!) marca!

Części zatytułowane kolejno Krwiożercy Karnawał i Zjezdne Zbocze nie przyniosą, niestety, kresu udręk rodzeństwa:

Słowo „krwiożerczy”, które pojawia się w tytule książki, odnosi się do istot mięsożernych. Jeśli przeczytałeś to krwiożercze słowo, to właściwie nie ma powodu, abyś czytał dalej. Ten krwiożerczy tom zawiera bowiem opowieść tak niestrawną, że w porównaniu z nią nawet najbardziej szkodliwy dla żołądka posiłek to pestka. – ostrzega na okładce tajemniczy autor.

Na tych z Was, którzy jednak zdecydują się zaryzykować, czekają śnieżne komary, podstępny łotr, niepokojąca mapa, niesforny tłum, czy młody wilkołak.

Książki inne niż wszystkie! Fenomen Serii Niefortunnych Zdarzeń

Seria Niefortunnych Zdarzeń to prawdziwy literacki fenomen. Ta historia podbiła serca czytelników na całym świecie - została przetłumaczona na 41 języków i sprzedała się w liczbie ponad 65 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Na fali tej popularności Netflix wyprodukował w 2017 roku chętnie oglądany i wielokrotnie nagradzany serial.

W zeszłym roku Przykry początek, czyli pierwszy tom tego wyjątkowego cyklu został umieszczony na liście stu najlepszych książek dla dzieci wszech czasów, stworzonej przez BBC Culture!

177 ekspertów i ekspertek zajmujących się literaturą dziecięcą z 56 krajów umieściło tę książkę na prestiżowej liście obok klasycznych dzieł takich jak Tam, gdzie żyją dzikie stwory Maurice'a Sendaka, Królowa Śniegu Hansa Christiana Andersena, Lew, Czarownica i stara szafa C.S. Lewisa, czy Matylda Roalda Dahla. To najlepszy dowód na to, że Seria Niefortunnych Zdarzeń zasłużyła na miano kultowej!

Lektura Serii Niefortunnych Zdarzeń to rozrywka inteligentna i pełna mrocznego humoru, która pozwala nabrać dystansu do wszystkich pechowych wydarzeń, których uczestnikami jest rodzeństwo Baudelaire. Zwracając się bezpośrednio do czytelniczek i czytelników, Lemony Snicket kolejno podważa wszystko, co do tej pory wiedzieli o książkach dla dzieci. Ironizuje, krytykuje znane dzieła literackie, zmusza odbiorców i odbiorczynie do tropienia aluzji. Całość okraszona jest ponurymi, czarno-białymi ilustracjami Bretta Helquista. Czytanie tych książek jest dla dzieci, przyzwyczajonych do grzecznej, poprawnej literatury powiewem świeżości.

Czy tym razem Seria Niefortunnych Zdarzeń doczeka się zakończenia? 

Jesienią 2024 roku kłopoty młodych Baudelaire’ów raczej się nie skończą, o czym będziecie mogli przeczytać w tomie 11., noszącym tytuł „Groźna grota” i tomie 12, zatytułowanym „Przedostatnia pułapka”. Być może szczęśliwego zakończenia przygód Wioletki, Klausa i Słoneczka doczekacie się na Boże Narodzenie 2024 roku. Tom 13 to „Koniec końców”, ale na Waszym miejscu nie bylibyśmy przesadnymi optymistami. Trzymajcie kciuki!

 

Polecane

pixel