Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2023-01-26

HK/Nowe tomy Serii Niefortunnych Zdarzeń już w księgarniach!

Jesienią ubiegłego roku na półkach polskich księgarni pojawiły się długo oczekiwane wznowienia dwóch pierwszych tomów popularnego na całym świecie cyklu Seria Niefortunnych Zdarzeń. Były to Przykry początek i Gabinet gadów. Przyjęte z entuzjazmem przez polskich fanów i fanki kultowej serii oraz nowych młodych czytelników i czytelniczki. Teraz, dzięki staraniom specjalizującego się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej HarperKids, imprintu wydawnictwa HarperCollins Polska, dołączają do nich kolejne części z przygodami rodzeństwa Baudelaire: tom 3 zatytułowany Ogromne okno i tom 4 – Tartak tortur.

Seria Niefortunnych Zdarzeń to prawdziwy literacki fenomen. Obejmująca (jak na opowieść o najbardziej pechowym rodzeństwie świata przystało) trzynaście książek, podzielonych na trzynaście rozdziałów każda, historia podbiła serca czytelników. Została przetłumaczona na 41 języków i sprzedała się w liczbie ponad 65 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Nic dziwnego, że platforma streamingowa Netflix wyprodukowała na podstawie kultowych książek w 2017 roku chętnie oglądany serial. Zdobył on wiele nagród i odnowił zainteresowanie bestsellerowym cyklem. Starsi czytelniczy zamarzyli o powrocie do lektury z młodości. A ci kilku(nasto)letni, którzy pokochali mroczny humor tajemniczego autora, kryjącego się pod pseudonimem Lemony Snicket, chcą poznać jej książkową wersję!

Wychodząc im naprzeciw HarperKids zadbało o ponowną dostępność książek na polskim rynku.

Na czym polega fenomen serii niefortunnych zdarzeń?

Przygód 14-letniej Wioletki, 12-letniego Klausa i ich siostrzyczki, dzidziusia zwanego Słoneczkiem nie da się porównać do żadnej innej opowieści skierowanej do dzieci i młodzieży. Próżno tu szukać happy endu. Za każdym razem, kiedy wydaje się, że los sierot się odwrócił i w końcu mają szansę na chwilę szczęścia i spokoju, wpadają w kolejne tarapaty. Po piętach nieustannie depcze im prawdziwy czarny charakter, ich kuzyn, hrabia Olaf, który czyha na pokaźny majątek odziedziczony przez bohaterów po rodzicach i który za nic ma szczęście dzieci. Sam autor (będący jednocześnie wszechwiedzącym narratorem całej historii) odżegnuje się zresztą od klasycznych opowieści, na których wychowały się pokolenia dzieci. Czerwonego Kapturka nazywa na przykład „wyjątkowo niesympatyczną dziewczynką, która uparcie pętała się po terytoriach dzikich zwierząt". Ironizuje, krytykuje znane dzieła literackie, zmuszając odbiorców i odbiorczynie do tropienia aluzji. Dzięki temu lektura Serii Niefortunnych Zdarzeń to  rozrywka inteligentna i pełna humoru, która pozwala nabrać dystansu do wszystkich pechowych wydarzeń, których uczestnikami jest rodzeństwo Baudelaire. Niewątpliwie pomaga w tym również fakt, że dzieci są kreatywne, mają świetne pomysły, które pozwalają im wyjść cało z opresji.

Cykl doceniony przez krytyczki i krytyków

Jeśli szukacie czegoś bardzo zakręconego, z nieprawdopodobną fabułą, która nie powinna się zdarzyć, to jest właśnie historia dla Was. Już sama narracja wciąga w przygodę i nie pozwala oderwać wzroku od kart książki. – Anna Jankowska, aktywneczytanie.pl pedagożka, popularyzatorka literatury dziecięcej  

Każdy kolejny rozdział zaskakuje i jest dowodem na to, że nawet z najbardziej ogranych motywów można stworzyć zupełnie nową, świeżą, niebanalną i wciągającą opowieść. Wystarczy tylko mieć poczucie humoru, dystans do siebie i świata, niepokorną wyobraźnię i świetne pióro. Tak wyobrażam sobie autora „Serii Niefortunnych Zdarzeń”, choć niewykluczone, że jest nudnym ponurakiem, a te kilkanaście tomów błyskotliwie napisanej historii o Wioletce, Klausie i Słoneczku Baudelaire udało mu się przypadkiem. Jeśli chodzi o tę opowieść, wszystko jest możliwe.Elżbieta Manthey, juniorowo.pl, mama dwójki nastolatków, prezeska Fundacji Rozwoju przez Całe Życie.  

Wioletka, Klaus i Słoneczko, dzięki swoim pasjom, wiedzy, umiejętnościom i kompetencjom doskonale radzą sobie z wszelkimi wyzwaniami. Czyż nie tego właśnie chcemy dla naszych dzieci? Nie możemy im zagwarantować, że świat będzie im sprzyjał. Natomiast możemy pomóc im zdobyć wszystkie potrzebne artefakty do plecaka, z którym idą przez drogę życia. W ten sposób nie unikną problemów, bo nie uniknie ich nikt, natomiast będą umiały stawiać im czoła. Polecam Wam tę serię całym sercem. – Przemek Staroń, psycholog, Nauczyciel Roku 2018, autor „Szkoły bohaterek i bohaterów”  

Kolejne tomy „Serii Niefortunnych Zdarzeń” w przygotowaniu

Już w maju 2023 wielbiciele i wielbicielki serii poznają kolejne mrożące krew w żyłach przygody sierot Baudelaire. W księgarniach pojawią się  tomy 5 i 6 - Akademia antypatii i Winda widmo.

Premiera następnych części planowana jest jesienią 2023 roku.

Polecane

pixel