Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych
2024-04-17

HC/Z historią w tle. Najlepsze harlequiny historyczne

Miłośnicy książek historycznych, którzy po przeczytaniu jednej od razu marzą, by sięgnąć po kolejną, na pewno docenią bogatą ofertę Harlequina. Znajdą tu aż dwie serie romansów historycznych. Co miesiąc ukazują się dwie pozycje w serii Harlequin Romans Historyczny, co drugi miesiąc – książka z serii Harlequin Powieść Historyczna. Ponieważ w obu seriach łącznie ukazało się ponad siedemset tytułów, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Czy to tylko romans? - Czym charakteryzują się romanse historyczne?

Tak, to przede wszystkim opowieści o miłości, jednak zawsze przedstawione na tle dobrze opisanej epoki. Poznajemy nie tylko perypetie miłosne bohaterów, lecz także stroje z danej epoki, zwyczaje, a nawet tajniki kuchni. Prawdziwe wydarzenia historyczne, takie jak koronacja króla, bitwy czy walka kobiet o równouprawnienie, są opisane na podstawie dokumentów z danej epoki. Oprócz wątku czysto romantycznego czytelnik zawsze otrzymuje garść ciekawych informacji historycznych, dzięki którym łatwiej utożsamia się z bohaterami. Różny jest też charakter powieści, bo w wielu książkach znajdziemy wątki sensacyjne czy nawet kryminalne. Akcja większości romansów historycznych rozgrywa się w XIX wieku, co oczywiste ze względu na dostępność materiałów archiwalnych. Barwne opisy pozwalają nam odczuć atmosferę ówczesnej Anglii. Poznajemy atrakcje krajobrazowe i turystyczne. Wędrujemy z bohaterami po ulicach Bath, najmodniejszego w tamtych czasach uzdrowiska. Zwiedzamy wiejskie rezydencje, zaglądamy na te wytworne, i na te pełne nędzy ulice Londynu. Dowiadujemy się, gdzie można było zamówić najwytworniejszy kapelusz, zjeść najsmaczniejsze lody, o której godzinie wypadało odbyć obowiązkową przejażdżkę po Hyde Parku, kto organizował najhuczniejsze bale. To prawdziwa gratka dla miłośników historii, bo podręczniki skupiają się jedynie na przełomowych wydarzeniach, natomiast książki z serii Harlequin Romans Historyczny i Harlequin Powieść Historyczna pozwalają poznać codzienne życie ludzi z danej epoki. Oczywiście  znajdziemy tu też relacje z audiencji na dworze czy odwiedzin na Wystawie Światowej lub wernisażu modnego w danej epoce malarza.

Miłość i pasja - kim są bohaterowie harlequinów?

Chociaż większość bohaterów jest arystokratami, znajdziemy tu również przemysłowców, naukowców i żołnierzy. Poznajemy życie wysoko urodzonych i bogatych, ale  pojawiają się również bohaterowie z przeszłością, dla których los nie był zbyt łaskawy. Dzięki lekturze romansów historycznych możemy prześledzić, jak różna, w zależności od epoki, była pozycja kobiet. Choć wymagano, by posłusznie wykonywały polecenia rodziców, a potem męża, jak świat światem buntowały się przeciwko takiemu traktowaniu i próbowały różnymi sposobami zdobyć taką niezależność, by swobodnie decydować o swoim losie. Dzisiaj działania dziewiętnastowiecznych sufrażystek mogą nam się wydać zabawne, jednak sprawy, o które walczyły, są nadal ważne. Opowiada o tym na przykład pełna humoru książka Elizy Redgold Niezależna panna Violet wydana w serii Harlequin Romans Historyczny. Bohaterowie tych książek to ludzie z krwi i kości, którzy borykają się z prawdziwymi, a nie wydumanymi problemami. Kochają, nienawidzą, walczą o szczęście. To nie są jednowymiarowe postaci, bezbarwne i płaskie. Rozumiemy ich motywy, wielokrotnie utożsamiamy się z ich emocjami, przez co stają się nam bliżsi. 

Dla każdego coś miłego

Jedną z największych zalet książek z serii Harlequin Romans Historycznych i Harlequin Powieść Historyczna jest ich różnorodność. Znajdują tu coś dla siebie miłośnicy romantycznych historii z wątkiem awanturniczym, obyczajowym i kryminalnym, nie będą rozczarowani ci, którzy z zapartym tchem czytają powieści grozy. Tym ostatnim warto polecić książkę Marguerite Kaye Tajemnice irlandzkiego zamku. Czytelnicy zainteresowani średniowieczem powinni sięgnąć po pozycje autorstwa Nicole Locke, zwłaszcza po romans Rycerski honor. Nie zawiodą się też ci, których pasjonuje epoka Tudorów. Godne polecenia są tytuły autorstwa Susan Wiggs. Autorka nie tylko oddaje wiernie realia epoki, ale jest mistrzynią w przedstawianiu ludzkich emocji, a tworzeni przez nią bohaterowie dosłownie ożywają na kartach powieści. Czytelnicy, którzy uważają, że lektura powinna wzruszać, bawić, ale też wprowadzać nas w klimat danej epoki, będą za zapartym tchem czytać jej powieść Na wezwanie królowej. To naprawdę wielobarwny historyczny fresk, który nikogo nie znudzi.

Autorki godne polecenia. Top 10 harlequinów historycznych, którzy przeniosą cię w inny czas

Wśród autorek, które są szczególnie lubiane przez czytelników, znajdziemy takie nazwiska jak Diane Gaston, Annie Burrows, Candace Camp, Susan Wiggs, Julia London, Brenda Joyce, Louise Allen czy Marguerite Kaye. Jednak nawet te mniej znane i popularne są warte poznania. Ci, którzy lubią historię, romanse, lekką formę i żywe, pełne dowcipu dialogi, powinni sięgnąć po następujące tytuły, oto nasz ranking harlequinów historycznych:

  • Niebezpieczne porywy serca Sophii James
  • Niezwykła przyjaciółka lorda Thorntona Sophii James 
  • Spóźniony debiut Julii Justiss
  • Tydzień z lady Arabellą Sarah Mallory
  • Sekretne motywy lorda Sinclaira Lary Temple
  • Oświadczyny lady Samanthy Lary Temple
  • Wspólnik panny Matildy Lucy Ashford
  • Narzeczona z Ameryki Amandy McCaby
  • Kłopotliwe dziedzictwo Jenni Fletcher
  • Historia niezwykłej miłości Susan Wiggs

Czy oni kochali inaczej?

Odbiór lektury może być różnoraki, zależy od upodobań czytelnika, jego oczekiwań, ale też od... stanu emocjonalnego. Po jaką książkę wolimy sięgnąć, gdy jesteśmy smutni? Czy chcemy oderwać się od codzienności i uciec w świat pięknej fantazji? A możemy wolimy poczytać o ludziach, którzy zmagają się z problemami podobnymi do naszych? Którąkolwiek z tych dróg wybierzemy, na pewno uderzy nas myśl, że bez względu na epokę ludzkie uczucia pozostają niezmienne. Tak, bohaterowie minionych wieków rozmawiali z sobą inaczej, nie mieli do dyspozycji wielu udogodnień, znaczącą rolę w związku odgrywało pochodzenie. Ale czy oni kochali inaczej? Czy inaczej się cieszyli i smucili? Nie, bo miłość wpisana jest w ludzką naturę na stałe, a historyczne tło to tylko dekoracja.

Polecane

pixel